içinde ,

NEAR Wallet Nasıl Oluşturulur?

NEAR

NEAR Protocol, 2018’den bu yana geliştirilmeye devam eden açık kaynaklı, proof of stake sistemiyle çalışan, yüksek hızlı ve düşük işlem ücretine sahip bir layer-1 blockchain’dir.  NEAR Wallet, NEAR blockchain’i için web tabanlı, non-custodial bir cüzdandır.

Bu yazımızda sizlere nasıl NEAR Wallet oluşturulacağını anlatıyoruz.

Adım 1- Hesap Oluşturma

İlk olarak, hesap adınızı seçin. NEAR Cüzdanında oluşturulan her hesap, hesap adının bir parçası olan .near ile eklenir. Örneğin, satoshi’yi seçerseniz hesap adınız satoshi.near olacaktır.

Adım 2 – Kurtarma Yöntemi Seçme

Hesap oluşturduktan sonra hesap kurtarma yönteminizi seçeceksiniz. NEAR Cüzdan tamamen non-custodial değildir; yani hesap erişimi sizin sorumluluğunuzdadır. NEAR Wallet, şu anda dört farklı hesap erişimi yöntemi sunuyor. Hesabınızı oluşturduktan sonra, birden fazla yöntemi etkinleştirmeyi seçebilirsiniz.

Ledger Donanım Cüzdanı

Ledger Nano S veya Ledger Nano X kullanmak NEAR cüzdan kullanırken özel anahtarlarınızın en yüksek düzeyde güvenlik sağlayan Ledger’ınızdan asla ayrılmamasını sağlar.

Kurtarma (Seed) Cümlesi

On iki ifade kelimeden oluşan bir kurtarma cümlesi oluşturun. Bir Ledger’ınız yoksa Ledger kullanımından bir sonraki en iyi seçenek budur.

Önemli: Kurtarma cümlesi, onu sakladığınız sürece güvenlidir. Hesabınıza erişimi sürdürmek istiyorsanız, kurtarma cümlenizdeki kelimeleri sırayla yazmalı ve güvenli bir şekilde saklamalısınız. Kurtarma cümlesini oluşturduğunuz kelimeleri kaybederseniz hesabınızı sonsuza kadar kaybedersiniz.

E-mail

Bu en az güvenli seçenektir. Bu seçenek, sadece küçük miktarlardaki yatırımcılara önerilir; çünkü bu seçenekte güvenlik e-mail sağlayıcınıza bağlıdır.

Bu seçenekte size NEAR Protocol tarafından doğrulama kodu ve kurtarma bağlantısı içeren tek seferlik bir e-mail gönderilir. Bu bilgileri NEAR Protocol tarafından saklanmaz bu nedenle de hesabınızı kurtarmak için bu mesajı saklamanız gerekir.

Önemli: Kurtarma bağlantısı yalnızca bir kez gönderilir. Bu nedenle kurtarma bağlantısının bir kopyasını güvenli bir yerde bulundurmanız gerekir. Kurtarma e-mail’ini silerseniz veya e-mail hesabına erişiminizi kaybederseniz cüzdanınızı kurtaramazsınız

Adım 3 – Hesabınıza Para Yatırma

Yukarıda bahsettiğimiz aşamaların ardından NEAR ile hesabınıza para yatırmanız gerekir.

NEAR Cüzdanıyla herhangi bir işlem yapmak için en az 0.1 NEAR’a ihtiyacınız vardır. NEAR’ı Binance ve Huobi gibi popüler kripto para borsaları da dahil olmak üzere birkaç farklı yoldan elde edebilirsiniz.

NEAR Wallet, geçerli bir e-mail adresi kullanarak ilk kez NEAR Wallet oluşturan kullanıcılar için basitleştirilmiş bir hesap oluşturma süreci sağlar. Bu durumda aşağıdaki geçici adres geçişi olmadan hesap adınızı kullanarak cüzdanınıza doğrudan para yükleyebilirsiniz.

E-mail adresinizi ifşa etmek istemiyorsanız veya ikincil bir hesap oluşturmak istemiyorsanız, NEAR’ı (en az 0,1 NEAR) 64 karakterlik bir hesap kimliğine (geçici kimlik) aktarın. Bu işlemin ardından da bu sayfaya dönün.

Para gelene kadar hesap durumunda “Awaiting deposit (Para bekleniyor)” ifadesini göreceksiniz.
Para hazır olduğunda, “Claim my Account (Hesabımı İste)” ifadesine tıklayabilirsiniz, hesabınız kullanıma hazır durumdadır.  “Wallet” sayfanıza yönlendirileceksiniz. Buradan hesap ayrıntılarınızı görüntüleyebilirsiniz.

Adım 4 – Hesabı Yönetmek

“Account (Hesap)” sayfasında; hesap bakiyenizin dökümünü, mevcut kurtarma seçeneklerini (ilk adımdaki kurtarma ifadesi hariç) ve bir Ledger donanım cihazı ekleme veya İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı kurma seçeneklerini göreceksiniz.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama

Bir Ledger’ınız yoksa ”İki Faktörlü Kimlik Doğrulama” özelliğini etkinleştirmeniz önerilir.

NEAR Wallet’teki iki faktörlü kimlik doğrulama seçeneği, hesabınıza çoklu imza sözleşmesi uygulayarak gerçekleştireceğiniz tüm işlemlerin ikinci bir cihaz tarafından onaylanmasını gerekli kılar.

NEAR Protocol, şu anda e-mail veya SMS tabanlı iki faktörlü kimlik doğrulama sunuyor.

Not: Ledger’ı kurarsanız, 2FA (İki Faktörlü Kimlik Doğrulama) ekranını görmezsiniz. Sonunda Ledger’ın kimlik doğrulama yöntemlerinden biri olarak kullanılması için destek sunacağız, ancak bu şu anda Wallet’te mümkün değil.

Önemli: Bu özellik, depolama ücretlerini ödemek için mevcut bakiyenizde ek tokenler gerektirir.

Stake İşlemi

NEAR tokenlerini kullanmanın en yaygın yollarından biri de onları stake etmektir. Stake işlemi, NEAR ağının güvenliğini sağlamaya yardımcı olur ve NEAR tokenleriniz üzerinden kazanç elde etmenizi sağlar. NEAR tokenleriniz sayesinde totaldeki mevcut stake miktarına bağlı olarak yılda %5 veya daha fazla ödül kazanabilirsiniz. Stake edilen toplam miktar artarsa bu oran düşer; düşerse de yükselir.

NEAR tokenlerinizi stake etmek için gezinme çubuğundaki “Stake” seçeneğine tıklayın.

 

NEAR Wallet’te tokenlerinizi bir validator ile stake etmeyi seçebilirsiniz. Validator’lar, NEAR ağına güç sağlayan altyapıyı çalıştırır ve NEAR’ınızdan kazanç elde etmeniz için sizin adınıza çalışır. Validator’ların çoğu, bu iş için sadece ödüllerinizden alınan (toplam stake tutarı değil) bir ücret talep eder.

“Select Validator”a tıklayarak listeden bir validator seçin. Her validator ile ilgili daha ayrıntılı bilgileri içeren tam bir liste, https://explorer.near.org/nodes/validators adresindeki resmi NEAR Explorer’da veya https://near-staking.com gibi topluluk tarafından işletilen araçlar kullanılarak bulunabilir.

Validator’u seçtikten sonra validator adının yanındaki “Stake”e tıklayarak stake edilecek NEAR miktarını yazın.

Stake ettikten sonra kontrol paneline geri döneceksiniz. Burada; stake aşamalarının, henüz talep edilmemiş ödüllerin ve unstake sürecinde veya çekilmeye hazır olan tüm tokenlerin bir özetini görüntüleyebilirsiniz. Sizin adınıza aktif olarak stake işemi gerçekleştiren tüm validator’ların listesini ve ne kadar NEAR stake edildiğini görmek için aşağı kaydırın.

Unstake İşlemi

Stake’i kaldırmak için ”Current Validators”dan stake’ini kaldırmak istediğiniz validator’u seçin. Bu sizi validator özet sayfasına götürecektir. Unstake sürecini başlatmak için “Unstake”e tıklayın. Kaldırma işlemi 48-72 saat (4 tam dönem) sürer. Tokenleriniz bu süre boyunca kullanılamaz. (“Pending Release” olarak gözükür.)

4 dönem tamamlandığı zaman tokenlerinizi kontrol panelinde “Ready to Withdraw (Çekilmeye Hazır)” bölümünde göreceksiniz. Stake süreci için seçtiğiniz validator’un tekrar seçin ve tokenlerinizi validator’unuzun hesabından kendi hesabınıza çekmek için “Withdraw (Çek)” butonuna tıklayın.

Tebrikler! Bir NEAR hesabı oluşturarak ona para yatırdınız ve NEAR’ınızı başarıyla stake ettiniz!

Kaynak: NEAR

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

 

 

 

 

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Cardano Cüzdanları: 2-Yoroi

Bitcoin (BTC) Düşüşleri Devam Edecek mi?