içinde

Near Protocol Projesi Topluluk Yöneticisi Kripto Raptor ile AMA Etkinliği

Near Protocol projesi Topluluk Yöneticisi Kripto Raptor, 29 Kasım 2021 Pazartesi Türkiye saati ile 20.00’de KoinSaati Telegram grubunda AMA etkinliği için topluluğumuzla buluştu. Etkinliği kaçıranlar veya detayları okumak isteyenler için soru ve cevapları sizlerle paylaşıyoruz.

Raphael: Merhabalar herkese, bugün AMA etkinliğimiz için Near Protocol topluluk yöneticisi Kripto Raptor bizlerle. Hoş geldin Raptor, nasılsın?

Kripto Raptor: Merhaba. Teşekkür ederim, iyiyim. Sizler? 😊

Raphael: Teşekkürler, 😁 hem bizler hem de topluluğumuz Near Protocol’ü konuk edeceğimizi öğrenince oldukça heyecanlandık. Daha fazla bekletmeden başlayalım hazırsan?

Kripto Raptor: Evet, lütfen. Ben de sabırsızlanıyorum.

Raphael: Merhaba Arkadaşlar,
Near Protocol projesi Topluluk Yöneticisi Kripto Raptor, AMA (Bana Her Şeyi Sor) etkinliği için bugün bizlerle beraber.
Raptor, proje hakkında merak edilenleri bizlerle paylaşmak üzere davetimizi kabul ettiğin için teşekkür ederiz!

Programımız 2 bölümden oluşacak:
⁃ İlk olarak proje hakkında kendi sorularımızı soracağız ve bu bölüm boyunca sohbet açık olmayacaktır.
⁃ Sorularımız bittiğinde ise üyelerimizden soru alabilmek için 5 dakika boyunca sohbeti açacağız. Konuğumuz, topluluk sorularından 5 tanesini seçerek yanıtlayacak.

Cevaplanan soruların sahipleri de, duyuru Tweetimizi (https://twitter.com/koinsaati/status/1464933929375485963) RT’lemiş ve Twitter’da https://twitter.com/koinsaati ile https://twitter.com/NEARProtocol hesaplarını takip etmiş olmaları hâlinde ödüle hak kazanacaklardır.

Bu kısa açıklamayla birlikte sorularımıza başlıyoruz. Keyifli bir etkinlik olmasını dileriz!

Raphael: S1- Near Protocol ile henüz tanışanlar için, projenin Near adını nereden aldığını ve ne amaçla ortaya çıktığını anlatabilir misiniz?

Kripto Raptor: Near merkeziyetsiz bir internet altyapısı kurmak için tasarlandı. Fikir mimarlarımız İllia ve Alex Near adını geleceğe çağrışım yaptığı için seçtiler. Bir kitaptan esinlendikleri de söyleniyor. 😊

Raphael: Hahah ne güzel, hangi kitap acaba, 😁 okumak isterdim açıkçası. Teşekkür ederiz cevabın için, bir sonraki soruma geçiyorum.

Raphael: S2- Near Protocol’ün kullanıcılara sağlamayı taahhüt ettiği güvenliğin detaylarından bahsedebilir misiniz?

Kripto Raptor: Kitabın adını paylaşayım sorulardan sonra. 😊 Near Protocol olarak amacımız son derece merkeziyetsiz ve bir o kadar da güvenli olan, hem kurumsal hem de bireysel kullanıcılar için hızlı ve erişilebilir bir Web3.0 ve diğer web araçları altyapısı. Güvenlik tabii ki olmazsa olmaz. Audit One oluşumu ile işbirliğimiz devam ediyor: https://medium.com/@audit.one/near-protocol-research-report-may-2021-762482640605

Bunun yanında hem protokol güvenliği hem de ekosistem güvenliği için yeni anlaşmalara imza atıyoruz. Hapi anlaşması bunlardan sadece birisi: https://coinmarketcap.com/headlines/news/near-and-hapi/

Raphael: Ne güzel. 😊 Güvenliğin bir projede incelenmesini gereken en önemli konulardan biri olduğunu düşünüyorum, sizin de ekosisteminizde güvenliği sağlayacak böyle güzel partnerlere sahip olmanız sevindirici.

Kripto Raptor: Bu arada İllia’nın Near adını kullanırken esinlendiği kitabın adı “The Singularity is Near”, yazarı ise Ray Kurzweil. İyi okumalar. 😉

Raphael: Teşekkürler, mutlaka inceleyeceğim. 👀

Raphael: S3- Near projesi kaç aşamalı bir yapıdan oluşuyor? Kullanıcılara hangi alanlarda hizmet sağladığınızı açıklayabilir misiniz?

Kripto Raptor: Near olarak tek bir zümrenin kullanımına açık veya sadece onların menfaat sağladığı bir oluşum olmadığımızı öncelikle belirtmek istiyorum. Nasıl mı? Geliştirici olsanız da bir girişimci olsanız da hatta sadece aktif bir son kullanıcı olsanız dahi Near ekosistem ve topluluk yeniliklerinde imzanız olabilir. Merkeziyetsiz veya diğer tüm web uygulamalarını Near Protocol kullanarak yapabilirsiniz. Bu konuda yukarıda bahsettiğim üzere Near Protocol’de herkesin kendi rolünü rahatlıkla bulması için web sitemizi güncelledik. Mutlaka göz atmanızı tavsiye ederim: https://near.org/. Ayrıca Near üzerinde ne gibi web araçları geliştirildiğini görmek için awesomenear.com üzerindeki uygulamaları keşfetmenizi şiddetle tavsiye ederim. Geleceğe damgasını vuracak birçok sektör buna dahil. Örneğin: Merkeziyetsiz Finans, hızlı ödeme sistemleri ve diğer finansal araçlar (bkz Alchemy Pay), Metaverse yatırımları, play-to-earn (oyna-kazan) oyunlar, NFT teknolojileri ve daha niceleri.

Raphael: Şu anda 183 tane proje gözüküyor, harika bir sayı. 👏🏼 Birçok farklı alanda çok kaliteli projeler gibi gözüküyor, tüm takipçilerimiz mutlaka bir göz atmalı. Hâlâ gelişmekte olan bir ekosistem olduğunu da biliyoruz Near’ın, yeni gelecek projeleri de merakla bekliyoruz.

Kripto Raptor: 183 büyük bir sayı gibi gözükebilir fakat henüz mainnet üzerinden 1 yıl gibi bir süre geçti, daha yeni başlıyoruz. 😏

Raphael: S4- Piyasada Near Protocol ile aynı amaçla ortaya çıkan rakip protokollere göre farklarından veya kendine has özelliklerden bahsedebilir misiniz?

Kripto Raptor: Bu arada Türkçe konuşulan bir topluluk kanalımız mevcut, ziyaret edebilirsiniz! https://t.me/near_tr

Bildiğimiz gibi Layer-1 blokzincir altyapı çözümleri alanında son zamanlarda birçok oluşum ortaya çıktı. Bizim en büyük farkımız topluluğumuz, her geçen gün daha merkeziyetsiz bir yapıya ulaşıyoruz. Bunu topluluk büyüme oranından kanallarımızda herhangi bir konuda yardım istemek için girdiğinizde, geliştiricilerimize teknik bir konuda danıştığınızda görebilirsiniz. Ayrıca birçok DAO’da çekirdek ekip artık kendini geri çekip topluluğun kararlarda bizzat işe dahil olmasını sağlayacak adımlar atıyor, Asro DAO bunlardan birisi. Tabii ki teknik anlamda diğer platformlara karşı baskın üstünlüğümüz var. Hızlı ve ekonomik bir ağ olmamızın yanı sıra sayılı iklim dostu ağlardan birisiyiz. 2021 yılında Climate Neutral Product sertifikamızı aldık! near.org sitemizde bunu görebilirsiniz. Tabii ki bir de bazılarının henüz sadece hayalini kurduğu eşsiz bir özelliğimiz var: ‘Sharding’. Ona dilerseniz ayrı bir soruda değinelim.

Raphael: Hem topluluk gücü, hem merkeziyetsizleşme hem de teknik anlamda Near’ın bu kadar güçlü olduğunu duymak sevindirici, zahmet olmazsa sharding özelliğiniz hakkında söyleceklerinizi de merak ediyoruz. 👀

Kripto Raptor: Elbette! Sharding’i basitçe anlatmak gerekirse: blokzincir normal bir yol ise doğru bir şekilde sharding kullanılan blokzincir çok şeritli duble yol, hatta otobandır. 😊 Diğer blokzincirlerin aksine ağ sıkışıklarında ücretler aşırı fırlamaz. Ağ yoğunlukları/tıkanmaları olmaz. Olsa da kısa sürede çözülebilir. Tüm bunlara imkan sağlayan bir sistem. Ethereum’cuların uzun bir süredir hayalini kurdukları bir yenilik. Söz verdiğimiz gibi Sharding’in ilk aşaması olan 4 ayrı shard’ı bu ay faaliyete geçirdik! Sharding sadece hız ve ölçeklenebilirlik anlamında değil ağın daha çok kişiyi içine alarak daha merkeziyetsiz bir blokzincir olması için tasarlandı. İlk aşama olan Phase-0 artık yayında! 🥳 Ocak 2021’de 1. aşama ve 2022 3. çeyrekte ise son aşama olan Full Nightshade ağ da geçerli olacak. Bu konuda protokol geliştirme planına bir göz atmanızı tavsiye ederim: https://gov.near.org/t/protocol-development-roadmap/2903

Tekrar basitleştirerek anlatayım. Şu anda toplam 60 olan doğrulayıcı (validator) sayımız 1. aşama ile (Ocak’ta) 300-400 bandına çıkacak, ağ kapasitemiz de aynı şekilde. Heyecanlandırıcı değil mi? 😆

Raphael: Kesinlikle! 😁 Ethereum örneğinde olduğu gibi hem tıkanıklıklar hem de yüksek komisyon ücretleri bazen baş ağrısı olabiliyor, Sharding bunları ortadan kaldırabilecek bir çözüm, bu konuda bu kadar iddialı ve donanımlı geldiğinizi duymak heyecan verici. 😳

Kripto Raptor: Teşekkürler.

Raphael: S5- Near’ın Wallet özelliğine sahip olduğunu da görüyoruz. Wallet kullanıcılarının en çok merak ettiği şey güvenliktir ve en çok aradığı özellik de kullanışlı olmasıdır. Near, Wallet özelliği ile ne kadar güvenli ve ne kadar kullanışlı? Bu konuda neler söyleyebilirsiniz?

Kripto Raptor: Near, geliştiricileri ve pro kriptocuları olduğu kadar ortalama kullanıcıları da düşünüyor. İlk günden beri isminize özel cüzdan adresinizi ücretsiz bir şekilde wallet.near.org adresinden talep edebiliyorsunuz, kriptoraptor.near gibi (tüm yatırma ve çekme işlemlerini bu adresinizi kullanarak yapıyorsunuz. Uzun ve karmaşık adresler ezberlemeye son). Son zamanlarda bu yeniliği başka ağlar da kullanmaya başladı. Hatta Ethereum’da ücretli bir şekilde veriliyor bu domainler, doğru mu? 😅 Kullanışlılık konusunda sadece bu özellik değil, web cüzdanımızda (wallet.near.org) Gizli Kelimeler (PassPhrase) yedeklemenin yanı sıra Ledger’ınız ile cüzdan oluşturabilirsiniz. Bunların dışında e-posta ve SMS özellikleri de bulunmakta! Fakat yüklü miktarda para saklamak isteyen kişiler için tavsiye etmiyoruz. Zira e-posta adresinizin hack’lenmesi durumunda varlıklarınız tehlikeye girecektir. Güvenlik her konuda önemli olduğu gibi kripto cüzdan söz konusu olduğunda çok daha önemli. Öncelikle belirtmek isterim ki Near Wallet tamamen size ait zimmetsiz (non custodial) bir cüzdan. Ve tamamen açık kodlu, onlarca geliştiricinin bizzat içinde olduğu yüzlercesinin katkıda bulunduğu bir merkeziyetsiz wallet. Github’da bu ve diğer yazılımlar ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilir ve teyit edebilirsiniz!

Raphael: Harika özellikler, hangi birine bayılacağımı bilemedim. 😁 raphael.near adının çoktan alınması beni biraz üzdü tabii. Böyle kaliteli ve güvenli bir cüzdana sahip olmak elbette çok güzel ama bunu açık kodlu ve topluluk tarafından çok fazla katkı sunulduğu bir cüzdan olması onu daha da değerli yapıyor benim gözümde, bu sadece cüzdan için değil, genel olarak Near ekosistemi için de geçerli bir durum.

Kripto Raptor: Kesinlikle, özraphael.near verelim? Ya da ozraphael*

Raphael: Hahahah, raphaeI denedim büyük “ı” ile ama o da olmadı. 🙁 Düşüneceğiz artık bir şeyler. Son soruma geçiyorum hazırsan, ondan sonra da topluluk sorularına geçeriz.

Raphael: S6- Near ekosisteminin merkezinde yer alan $NEAR coin hakkında neler söyleyebilirsiniz? NEAR coin’in ne tür kullanım özelliklerine sahip olduğunu ve kullanıcılara nasıl kazançlar sağlayabileceğini anlatır mısınız?

Kripto Raptor: $NEAR’ı Near Protokol Ağında her türlü işlemde kullanabilirsiniz. Transferler, akıllı kontratlar, depolama ücretleri ve diğer işlemler. POS ağımıza katılıp staking ücretleri alabilirsiniz. Direkt wallet.near.org resmi cüzdan adresimizden bunu yapabileceğinizi hatırlatalım. Hepsinden önce Near’ın hızlı büyüyen geliştirici sayısı ve aktif komunitesi size ileriye dönük bir fikir verebilir. 800 milyon doları bulan hibe teşvikleri de çok büyük miktarlar. Bu miktarı Near üzerinde merkeziyetsiz uygulama geliştirmek isteyen veya uygulamasını Near Protocol’e taşımak isteyen yatırımcı ve geliştiricilere, ekosistem geliştirme çalışmalarına kullanıyor/veriyoruz. Yani demem o ki diğer top düzey Layer-1 protokollerle kendilerince bir kıyaslama yapıp $NEAR’ın piyasa değerinin nereye gelebileceği hakkında bir yorum yapabilirler. Tabii ki bunların hiçbiri yatırım tavsiyesi değildir. Bunlar dışında Near ağında son zamanlarda yenileri eklenen/eklenmeye devam eden DeFi ürünlerine yatırım yapıp ekstra kazanç elde edebilirler. https://awesomenear.com/categories/defi/

Raphael: Kesinlikle muhteşem bir miktar, Near Protocol’ün topluluğuna ve ekosistem gelişimine ne kadar önem verdiğini görmüş olduk hep birlikte, çok daha fazlasını da bekliyoruz. Tüm cevapların için teşekkür ederim.

Kripto Raptor: Rica ederim.

Raphael: Şimdi sohbeti açacağız ve topluluk üyelerimiz sorularını soracak, istediğin kadar cevaplamakta özgürsün, ama hatırlatmak istiyorum ki cevapladığın ilk 5 soru ödüllendirilecek. 😁 Hazırsan başlayalım. Sorularımızın Türkçe olarak gelmesini tercih ederiz.

Özgür: NEAR’ın Nightshade Sharding güncellemesi, Web3 hayatımıza girdikçe daha kullanışlı hale gelecek. 2022 3.çeyrekte artık milyonlarca insan kullanmaya başladığında hızda bir değişiklik olacağını düşünüyor musunuz?

Kripto Raptor: Merhaba Özgür. Near’ın eşsiz Sharding yapısı dilediğimiz kadar büyümemize olanak sağlıyor ve bunu yaparken Network hızından ve ucuz işlem ücretlerinden feragat etmiyor. Araştırmanı tavsiye ederim. Ayrıca yeri gelmişken web3.0 için ne yaptığımızdan da bahsedeyim kısaca. Mesela Web 3.0 altyapı hizmeti veren The Graph ile ortaklığımız var https://medium.com/nearprotocol/near-integrates-with-the-graph-for-better-web3-support-739b30e00b53

Bu ortaklık Web 3.0 geliştiricilerinin Near’ı tercih etmesi için büyük bir sebep. Bu ortaklık Near geliştiricilerin Near Network üzerinde Subgraph oluşturmalarına yardımcı olacak ve bu sayede Near Network Web 3.0, hatta daha ötesindeki teknolojileri destekleyecek bir altyapıya sahip olacak. Mask Network’ü de unutmayalım: https://near.org/blog/near-partners-with-mask-network/ 

Metawerse: Şu anda hangi alana odaklanıyorsunuz? (DeFi, Stake,Dapps, Metaverse) ve bu yılki hedefleriniz neler?

Kripto Raptor: Near olarak Metaverse alanında birçok yatırımımız bulunmakta. Yakın bir gelecekte Near’ın yenilikçi Metaverse projeleri ile de adından sıkça söz ettireceği aşikar. En son Near destekli bir Metaverse projesinin karakterleri satışa sunuldu ve saatler içinde bitti: Misfits

Arkadaşımın hazırladığı, sadece birkaç projeyi gösterdiği bir görsel.

Ben Stock: Son zamanlarda birçok proje, akıllı sözleşmelerinin istismar edildiğini söyleyerek yatırımcıları dolandırıyor. Herhangi bir DENETİM yaptınız mı ve hangi güvenlik önlemleri alındı?

Kripto Raptor: Merhaba Ben, bu bahsettiğin maalesef kripto ekosistemi için çok üzücü. 😢 Bu Hack’lenme ve Rug Pull konularında hepimizin endişeli olması çok doğal. Bazı yaygın kullanılan merkezi ağlar malesef dolandırıcıların yuvası olmuş durumda. Birbirine sıkı sıkıya bağlı ve kontrol mekanizması güçlü geliştiricisi ve komunitesi kol kola olamayan bir ağdan da fazla birşey beklememek gerek. Near’da ise bu güçlü bağı ve otokontrol mekanizmasını fazlasıyla bulacağınıza inanıyorum. Audit One/Hapi ve daha fazlası ile ortaklıklarımız bu amaçla destekleniyor. Ekosisteme kötü niyetli kullanıcıların girmesi engelleniyor. Açık kaynak kodlu, topluluk onayını almış, geliştiricilerimiz tarafından asgari güvenlik onayını almış/alabilecek projelerle işbirliği yapılıyor ve bu tür projeler hibe ile destekleniyor. Çok basit, yaşadığım bir örneği söyleyeyim. Benim de avatarımda kullandığım İlk Near ikon NFT projelerden birisi olan NearPunk bilindik bir proje, sanatçısı ise montzre.near. Fakat geçenlerde başka birisi aynı isimde Ethereum Cryptopunk kopyası bir projeyi kullanmaya kalktı. Ve ön satış başlattı. Fakat bizlerden gelen tepkiler üzerine projesinin tüm basılan NFT’lerini ve web sitesinin ismini NearPunk yerine Npunk’a değiştirmek zorunda kaldı. Kaç tane komünitede böyle bir dayanışma görebilirsiniz?

Muhammed EMİN: NEAR’ın karbon nötr PoS’u, PoW platformlarından nasıl farklıdır? İklim değişikliği ile mücadeleye yönelik çözümler geliştirmek için son dönemde attığınız adımlardan bahseder misiniz?

Kripto Raptor: Merhaba Muhammed. Near, blokzincir mimarisi gereği oldukça çevreci, tabii ki her PoS çevreci olmayabiliyor. Bu konuda sertifikamız da bir adım önde oldugumuzu kanıtlıyor.

Ayrıca dünyadaki iklim mekanizmalarını inceleyip konversatif bir görüş ortaya koyan ve çözümler sunan OFP Protocol’e olan tam desteğimiz devam ediyor: https://medium.com/nearprotocol/open-forest-protocol-uses-near-to-scale-forest-based-climate-solutions-a778b631e064

Malum birçok ülke liderleri ve çevreciler özellikle PoW ağların gezegenin enerji kaynaklarını müsrifçe kullandığından şikayetçi. 😃 Bu bahanelerini de böylece ellerinden almış olduk.

Sıla: Sizi diğer projelerden ayırılabilecek ve tercih sebebi olabilecek özellikleriniz nelerdir? NEAR projesini gelecek dönemde nerelerde görüyorsunuz?

Kripto Raptor: Sıla, yukarıda anlattıklarımın tümü dahildir buna. Fakat eşsiz ve yardımsever topluluğumuz ve insan endeksli son kullanıcıya hitap edecek çalışmalarımız uzun vadede bizi çok daha değerli kılacaktır. Mesela siz hiç Near’ın Guerilla Marketing (agresif pazarlama) uyguladığına şahit oldunuz mu? Başka protokolleri yeren, kendinde olmayan özellikler ile övünen bir proje izlenimi verdik mi? Bu yüzden ekosistemin bazı yönlerinde ve kullanıcı aktivitesinde biraz geri kaldığımız doğrudur fakat son teşvikler ve birbirine bağlı ve diğerlerinden farklı olan topluluğumuz ile yavaş ama emin adımlarla ilerliyoruz. Basit bir örnek daha: Birçok projemiz faaliyette olmasına rağmen henüz token’ları bile yok. 😁 Neden diye düşündünüz mü? Bizdeki motto bu: Önce iş, sonra laf. İnsanlara vaat satmayı sevmiyoruz, 😄 paralarını alıp kaçmıyoruz. Bence bu bizi uzun vadede daha değerli kılacak. Ha, bu arada yavaş derken… Günlük 300 bin civarı işlem (transaction) ve 1 milyon üzeri aktif hesap sayısına ulaştığımızı söylemeyi de unutmayalım.
Kaynak: https://explorer.near.org/stats

Erdem Eroz: Biz kullanıcılar olarak Near “Rainbow Bridge” sistemini kullanmanın avantajları nelerdir? Ve Rainbow Bridge erişimi yalnızca Elit Kullanıcılar için mi yoksa herkes için erişilebilir mi?

Kripto Raptor: Merhaba Erdem. Rainbow Bridge ile Ethereum (ya da Aurora) ağındaki varlıklarınızı Near Protokol üzerine taşıyabilir, buradaki DeFi araçlarında yatırımlar yapabilir ve güvenle saklayabilirsiniz. Yakında BSC (Binance Smart Chain) ağı yönünde karşılıklı yönün de ekleneceğini şimdiden sizlere duyurayım. Tabii ki Rainbow/Aurora köprüsünün tek amacı bu değil. Aslında çok daha önemli bir amacı daha var ve sizi heyecanlandırabilir. Bildiğiniz üzere Near olarak Solidity vb. geleneksel kripto yazılım dilleri yerine daha çok modern ve kolay kullanımı olan Rust kullanıyoruz.
Fakat Aurora Köprüsünün eşsiz mimarisi ile EVM (Ethereum Virtual Machine) üzerinde çalışan tüm dApp (merkeziyetsiz uygulamaları) Near ekosistemine taşımak ve buradaki son teknoloji ağımızın nimetlerinden faydalanmak mümkün!
https://aurora.dev/about

Büyük göç… yakında! 😃 #theGreatMigrationIsNear
Bunun dışında sizler de Near’ın ne kadar merkeziyetsiz olduğunu görmek için lütfen forumumuzu ziyaret edin: gov.near.org. Orijinal bir fikriniz, bir konuda eleştiriniz olabilir! Yeni teklifler verebilir ve tekliflere yorumlar yapabilirsiniz, işte bu kadar kolay! Ayrıca her ne yeteneğe sahip olursanız olun ben bu işin bir yerinden tutmak istiyorum diyorsanız Near Guilds’e göz atınız! Kendinize uygun bir Guild bulup katılabilir ve ekosistem için küçük ya da büyük işler yapabilirsiniz: nearguilds.com. Çok farklı bir fikriniz var ise kendi Guild’inizi kurup liderlik edebilirsiniz! Sanırım bu günlük bu kadar yeterli. 😊 Daha fazlası için her zaman kanallarımıza bekleriz. Değerli vaktiniz ve sorularınız için çok teşekkür ederim KoinSaati ailesi!

Raphael: Çok teşekkür ederiz, harika bir etkinlik oldu. 👏🏼 Takip eden ve soru soran herkese de çok teşekkürler.

NearProtocol hakkında en yeni bilgi ve gelişmeler için:
Web site: https://near.org
Telegram: https://t.me/cryptonear
Twitter: https://twitter.com/nearprotocol
Medium: https://medium.com/nearprotocol

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Ezgi Çoban tarafından yazıldı.

Başkent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri aynı zamanda Uluslararası Ticaret ve Finansman Çift Anadal Programı öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Polygon

Polygon (MATIC) Nedir?

LOCGame 3 Aralık Haftalık Güncellemesi