in ,

Near Protocol (NEAR) Uzun Vadeli İyi Bir Yatırım mı?

Near Protocol, 2018’in sonundan bu yana geliştirilmekte olan açık kaynaklı, Proof of Stake özelliğine sahip, yüksek hızlı ve düşük işlem ücretine sahip bir L1 blokzinciridir. Mainnet’i Ekim 2020’de aktif olan Near Protocol, içerisinde Google, Facebook, Microsoft gibi dünyanın en başarılı şirketlerinde çalışmış büyük bir ekip tarafından geliştirilmektedir.

Near Protocol (NEAR) Nasıl Çalışır?

Near Protocol, ‘Nightshade’ adını verdiği sharding çözümü sayesinde diğer platformlarla rekabet etmeyi amaçlayan bir Proof of Stake (PoS) blok zinciridir.

Nightshade

Nightshade, NEAR Protocol’ünün tek bir veri zincirini korumasını sağlarken, bu verileri korumak için gereken hesaplamayı “parçalara” dağıtır. Bu parçalar, verileri işleyen ve bilgileri ana zincire ekleyen node’lar tarafından işlenir.

Nightshade’in ana faydalarından biri de zincirin güvenliğini artırmasıdır.

Rainbow Bridge

NEAR Protocol, kullanıcıların Ethereum token’larını Ethereum ve NEAR arasında kolayca transfer etmelerini sağlayan Rainbow Bridge adlı bir köprü uygulaması içerir.

Aurora

Aurora, geliştiricilerin Ethereum dApp’lerini NEAR ağında piyasaya sürmeleri için NEAR Protocol’ü üzerine inşa edilmiş bir Layer 2 ölçeklendirme çözümüdür.

Aurora, Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ve geliştiricilerin Ethereum akıllı sözleşmelerini ve varlıklarını sorunsuz bir şekilde bağlamalarını sağlayan zincirler arası bir köprü kullanılarak oluşturulmuştur.

Near Protocol (NEAR) Hakkındaki Önemli Gelişmeler

23 Şubat’ta NEAR, büyük bir blockchain analitik firması olan Elliptic’in artık NEAR ekosistemini desteklediğini duyurmuştu.

Nisan ayında Coinbase, yol haritasına NEAR’ı borsasında listeleme hakkındaki planlarını duyurdu ve topluluk tarafından büyük bir ilgiyle karşılandı.

NEAR, bu ayın başında yapılan ETHToronto Hackathon’u sırasında JavaScript Yazılım Geliştirme Kitinin (JS SDK) piyasaya sürüldüğünü duyurdu. Near kurucusu Illia Polosukhin, bu hareketin blok zincirini geliştirmeyi önemli ölçüde daha geniş bir kitleye açacağını vurgulamıştı.

“Dünyada yaklaşık 20 milyon JavaScript geliştiricisi var. Muhtemelen her geliştirici, hayatında şu ya da bu şekilde JavaScript kullandı. Bizim yapmanıza izin verdiğimiz şey JavaScript’te akıllı sözleşmeler yazmaktır.”

NEAR, Uzun Vadeli İyi Bir Yatırım mı?

Gelecek NEAR Protocol için parlak görünüyor. Portföylerini Layer 1 kripto para birimleriyle çeşitlendirmek isteyen yatırımcılar için NEAR, iyi bir seçim olabilir. Ancak her zaman olduğu gibi yatırım yapmadan önce kendi araştırmanızı mutlaka yapmayı unutmayın.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Bitcoin Fiyatında Hedef Neresi?

Bitcoin, Kuantum Bilgisayarlara Karşı!