in ,

Near Protocol (NEAR) Uyuyan Bir Dev mi?

Bu yazımızda, Near Protocol projesini ve projenin son dönemde gösterdiği performansı kaleme alacağız.

Artemisxyz’den alınan verilere göre, Near Protocol çeşitli ağ ölçümlerinde pazardan çok daha iyi performans gösterdi, ancak muhtemelen DeFi ekosistemini daha da büyütmeye çalışacak.

Near Protocol, Nisan 2020’de oluşturulan bir Layer-1 akıllı sözleşme ağıdır. Kurucuları Google ve Microsoft gibi şirketlerden gelen etkileyici isimlerden oluşuyor. Projenin teknolojik temelleri ilgi çekici ve ICO’su o kadar popülerdi ki Ağustos 2020’de CoinList web sitesini çökertti.

O zamandan bu yana, geçen yılın Nisan ayında Tiger Global tarafından yönetilen 350 milyon dolar da dahil olmak üzere 9 rakamlı kuruluş turlarını artırma konusunda bir sicil geliştirdi ve yerel kripto para birimi NEAR, 2022’nin başlarında 12,4 milyar dolarlık ATH piyasa değerine ulaştı.

Günümüze geldiğimizde NEAR’ın değeri 1 milyar doların hemen altında bulunuyor ve CoinMarketCap’te 42. sırada yer alıyor.

Bununla birlikte, ekosistemin mevcut durumu daha yakından incelendiğinde, Near için büyümenin devam ettiği ve özellikle son haftalarda kayda değer artışlar yaşandığı söylenebilir.

Near Mektriklerine Bakış

Blok zinciri analiz platformu Artemis’in yardımıyla, hem günlük aktif adres sayısında hem de işlem sayısında büyümeyi açıkça görebiliyoruz.

Eylül 2023’e kadar, ağ ile etkileşime giren günlük bireysel adreslerin sayısı Mayıs ayında yaklaşık 30-40.000 adresten, 50-70.000 adres aralığında daha az değişken aktiviteye kadar istikrarlı bir şekilde artışmıştır.

Ancak Eylül ayının başlamasıyla birlikte bu sayı 5 Eylül’de yaklaşık 1 milyon adrese ulaştı. O tarihten bu yana söz konusu kullanıcı sayısı bir miktar daralarak 700.000 civarında bir adreste sabitlenmiş görünüyor.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Near Protocol işlemlerinin sayısı da benzer bir seyir izleyerek 5 Eylül’de 400-500.000 txn civarından 3,17 milyona kadar yükseldi.

Bu ani ve şok edici büyümenin ardındaki itici faktörler henüz kesin olarak tespit edilemedi. Bununla birlikte, böylesine inanılmaz bir yükselişin, üstelik çevredeki pazarın yaşadığı en sert koşullardan bazılarını atlatıyor gibi göründüğü bir zamanda gerçekleşmesi, başlı başına etkileyici ve kayda değer.

Near Protocol DeFi

Protokolün kilitli toplam değerini (TVL) çevreleyen rakamlar daha az cesaret verici.

Bu yazının yazıldığı sırada Near’ın TVL’si yaklaşık 34 milyon dolar seviyesinde bulunuyordu ve geçen yılın Mayıs ayındaki tüm zamanların en yüksek seviyesinden bu yana yaklaşık 400 milyon dolar düşüş yaşadı.

Near’ın mevcut rakamı her ikisi de Near’dan iki yıldan fazla bir süre sonra ve çok daha zorlu piyasa koşullarında piyasaya sürülen sırasıyla 50 milyon dolar ve 44 milyon dolar ile Sui ve Aptos gibi şirketlerinden bile altında yer alıyor.

Near Protocol DeFi ekosisteminin kendi içinde, TVL’sinin neredeyse yarısı, NEAR ekosistemine likit stake çözümleri sağlayan bir protokol olan LiNEAR Protokolü ve onun Proof-of-Stake mutabakat mekanizması tarafından sağlanmaktadır.

Karşılaştırmalı Bir Bakış

2022’nin ortalarından bu yana kripto para projelerinin büyük çoğunluğunun öyle ya da böyle darbe aldığı bir sır değil. Bununla birlikte, Near Protokolün kendisi diğer ölçeklenebilir Layer-1 rakiplerinden daha iyi performans göstermiş gibi görünüyor.

Eylül ayındaki ani yükselişin ardından Near’ın günlük aktif adresleri Aptos, Sui ve Solana gibi diğer Layer-1 blok zincirlerinin iki katından fazladır ve bunlara ek olarak tipik olarak daha az değişkenlik göstermiştir.

Bununla birlikte, TVL aracılığıyla Sui, Aptos ve Near’ın tümü, FTX’in iflasından bu yana çoğu cephede önemli ölçüde düşmesine rağmen, 300 milyon dolardan fazla kilitli toplam değerle baş ve omuzlar üzerinde kalan Solana tarafından çok geride bırakıldı.

Mevcut iklimdeki tüm blok zinciri ekosistemlerinde olduğu gibi, hem Near Protokolünün hem de NEAR varlığının geleceği belirsizdir. Ancak açık olan şey yolculuğun bitmekten çok uzak olduğudur.

Near’ın hem adres hem de işlem bazlı ölçütlerde görülen son dönemdeki faaliyet artışı kayda değer olmanın ötesinde ve bunun gerçekleştiği koşullar göz önüne alındığında iki kat daha fazla. Near’ın arkasındaki ekibin sıkı bir çalışma içinde olduğu da aşikar. Near Protokolün blogu bugün var olan neredeyse tüm kripto para projelerinden ve ekosistemlerinden çok daha fazla bilgi, güncelleme ve duyuru sağlıyor.

2023’ün son çeyreğinde, önümüzdeki 6-12 ay, Near Protokolün hem etkileyici ölçümlerini koruyup korumayacağını hem de DeFi ekosistemine aynı anda ilgi ve likidite oluşturup oluşturamayacağını göstererek aydınlatıcı olacak.

Kaynak: https://www.bsc.news/post/near-protocol-near-a-sleeping-giant

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Hydranet (HDN) Son Güncellemeler

STEPN (GMT) Apple Music’i Oyun Uygulamasına Entegre Etti