in ,

NEAR Protocol (NEAR) Nedir? Nasıl Alınır?

Near Protocol, topluluk tarafından çalıştırılan bir bulut hesaplama platformu olarak kavramsallaştırılan, akıllı sözleşme özellikli halka açık bir blok zincirdir. 

Oluşumunda birbirinden etkili pek çok avantajı bünyesinde barındıran proje, merkeziyetsiz uygulamalar tarafında oldukça önemli özelliklere sahiptir. Bear Protocol, öleklendirme aşaması için sharding sistemini kullanana bir Layer-1 ağıdır. 

near-protocol

Near Protocol üzerinde kullanıcılar, bir cüzdana ihtiyaç duymadan dApp’ler ve akıllı sözleşmeler ile etkileşime girebilirler. 

NEAR Ekibi

Near Protocol, eski Microsoft çalışanı Alexander Skidanov ile geliştirici Ilya Polosukhin tarafından 2018 yılında geliştirilmiştir. NEAR ekibi içerisinde, Facebook, Google, Niantic gibi şirketlerde tecrübesi olan birçok uzman bulunmaktadır. 

NEAR Destekçileri

Near Protocol’ün destekçileri arasında, Blockchange Ventures, ParaFi Capital, MetaWeb Ventures, Hashed, FTX Ventures, Dragonfly Capital Management gibi birçok önemli yatırım yönetim şirketi bulunmaktadır. 

NEAR Projesini Özel Kılan Nedir? 

Near Protocol projesini özel kılan özelliklerin başında sharding (parçalama) mekanizması gelmektedir. Sharding, ağı parçalara bölerek veya bölümlere ayırarak düğümler üzerindeki hesaplama yükünü hafifletir. Proof of Stake algoritmasını kullanan NEAR, bunu kendine özgü bir biçimde uygular. Çağ ya da Epoch olarak adlandırılan ve yaklaşık her 12 saatte bire tekabül eden zaman diliminde doğrulayıcıları seçmek için bir açık artırma sistemi kullanılır. Bu özellik sayesinde, daha büyük paya sahip olan doğrulayıcılar, fikir birliği sürecinde daha fazla yetkiye sahip olur.

NEAR Avantajları 

Yatırımcılar, NEAR ile stake işlemi yapabilir ve bu işlem sayesinde pasif gelir elde edebilirler. NEAR’ın sunduğu avantajlar arasında daha düşük işlem ücretleri ile işlem yapılmasına olanak tanıması da yer almaktadır. 

NEAR İstatistikler

Toplamda 1 milyar arzı bulunan NEAR’ın dolaşımdaki arzı ise 844 milyon 123 bin 352’dir. Bu sayı, toplam arzın yüzde 84’üne denk gelmektedir. Bu zamana kadar gördüğü en yüksek fiyat olan 20.42 dolar seviyesini 16 Ocak 2022’de gören NEAR, en düşük seviyesini ise 0.52 dolar ile 4 Kasım 2020’de görmüştür. 

NEAR Nasıl Alınır? 

NEAR nasıl alınır sorusunun cevabı oldukça basittir. Binance, KuCoin, Coinbase, Kraken, OKX, Gate.io ve Huobi gibi birçok kripto varlık alım satım platformunda listelenen NEAR’ı yine bu borsalar üzerinden kolaylıkla alıp, satabilir ve elinizde tutabilirsiniz. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Crypto Mario tarafından yazıldı.

Matrix AI Network (MAN) Nedir? Nasıl Alınır?

Cosmos SDK Nedir?