in ,

NEAR Protocol (NEAR) Kendi Boğa Koşusunu Yapabilir mi?

Near Protocol, 2018’in sonundan bu yana geliştirilmekte olan açık kaynaklı, Proof-of-Stake özelliğine sahip, yüksek hızlı ve düşük işlem ücretine sahip bir Layer-1 blok zinciridir. 

NEAR Protocol’ün arkasındaki ekip kripto para ve blok zincir alanında yer alan deneyimli isimlerden oluşuyor. Ekip, yeni projeler ve yenilikçi adımlar ile her geçen gün güçlü ortaklıklar kurmaya devam ediyor. Ekosisteminde birçok projeyi barındıran NEAR’in yaşayacağı olası bir boğada projelerin token’larının da artış göstermesi bekleniyor.

Coinmarketcap’ten alınan verilere göre piyasa değeri bakımında 2,8 milyar dolar ile 28. sırada yer alan NEAR’ın son bir yıllık fiyat grafiği incelendiğinde 2022 yılına güzel bir başlangıç yaptığı görülüyor. Şubat 2022’de 20 dolar ile en yüksek seviyesini gören token kısa dalgalanmalar yaşasa da Nisan ayında 17 dolar seviyelerine ulaşmıştı. Yılın ilk aylarında hem blok zinciri hem de varlık olarak önemli ölçüde büyüyen NEAR Protocol, neredeyse her kripto para biriminin çöktüğü Mayıs ayında piyasa koşullarından oldukça etkilendi ve fiyatında düşüş yaşadı.

Mayıs ayı NEAR için de pek parlak geçmese de Near Protocol’ün (NEAR) tedarik arz oranının dengeli oluşu ve listelenme potansiyeli NEAR’ı yatırımcılar için hala çekici yapıyor. 2022 yılının başlangıcında yakaladığı ivmeyi devam ettiremeyen NEAR, yazı kaleme alındığı sırada (7 Ekim 2022) 3,56 dolar seviyesinden fiyatlanıyor.

2022 yılı içerisinde NEAR Protocol, TVL bakımından zirve noktasını 476 milyon dolar ile yaşamıştı. Mayıs ayında yakaladığı yükselişi aynı oranda devam ettiremese de 2022 yılının başında kaydettiği seviyeden oldukça iyi bir durumda. Zirve noktasından uzak olsa da NEAR’ın TVL değeri yazının kaleme alındığı sırada 270 milyon dolar. Kripto piyasasında yaşanan olumsuz durumlara karşılık NEAR’ın TVL’sinin Temmuz 2022 tarihinden itibaren belirli bir seviyede seyretmesi, NEAR’ın DeFi pazarında daha çok tercih edilmesinden kaynaklanıyor olabilir.

İş birlikleri ve gerçekleşen etkinlikler göz önüne alındığında NEAR Protocol için 2022 yılının oldukça verimli geçtiğini söyleyebiliriz. Eylül ayını hareketli geçiren proje, 12-14 Eylül tarihleri arasında Lizbon’da NEARCON Fuarını gerçekleştirdi. NEARCON’da dünyanın her yerinden ünlü yazarlar, ekonomistler, çeşitli sanatçılar, politikacılar, geliştiriciler, multi-chain iş birlikçiler ve çok çeşitli endüstrilerdeki yapımcıları bir araya geldi. Eylül ayının son günlerinde ise Circle ile ortaklık yaptığını duyurdu.

Geçtiğimiz günlerde NEAR Protocol, Google Cloud’un NEAR alıcıları için teknik destek sağlayacağı bir ortaklık gerçekleştirildiğini duyurdu. Bu ortaklık kapsamında Web3 projeler ve dApp’ler oluşturulurken geliştiriciler desteklenecek. Bununla birlikte MetaWeb Ventures NEAR’ın ilk ekosistem fonu olarak oluşturuldu. Metaweb, Ethereum, Aurora, Cosmos ve uygulamalara yatırım yapmak ve girişimcileri desteklemek için kullanılacak olan 30 milyon dolarlık fonun varlığını duyurdu.

23 Şubat’ta NEAR, büyük bir blok zinciri analitik firması olan Elliptic’in artık NEAR ekosistemini desteklediğini duyurmuştu. Nisan ayında Coinbase, yol haritasına NEAR’ı borsasında listeleme hakkındaki planlarını duyurdu ve topluluk tarafından büyük bir ilgiyle karşılandı. Son büyük gelişme olarak ise NEAR, ETHToronto Hackathon’u sırasında JavaScript Yazılım Geliştirme Kitinin (JS SDK) piyasaya sürüldüğünü duyurdu. Near kurucusu Illia Polosukhin, bu hareketin blok zincirini geliştirmeyi önemli ölçüde daha geniş bir kitleye açacağını vurgulamıştı.

NEAR, 2022’de Web 2.0 ve Web3’teki kurucuların dünyayı yeniden tasarlamalarına yardımcı olarak 800’den fazla projeye 45 milyon dolardan fazla hibe sağladı. NEAR Education, 5.000’den fazla öğrencinin NEAR’ı öğrenmesine ve geliştirmesine yardımcı olarak yeni nesil uygulamaların yolunu açmaya devam ediyor. Bununla birlikte kripto evreninde NEAR Protocol’ün geleceği parlak görünüyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Onomy Protocol Tesnet’ine Nasıl Katılınır?

The Graph 2023 Arbitrum Entegrasyonu