in ,

NEAR Protocol (NEAR) Ekosistem Rehberi – 2

Blockchain teknolojisi gitgide daha popüler hale gelirken NEAR Protocol; ölçeklenebilirlik, güvenlik ve kullanışlılık gibi blockchain teknolojisiyle birlikte ortaya çıkan bazı sorunlara çözüm yolları sunuyor.

Bu yazımızda bazı kripto meraklıları tarafından yeni nesil Ethereum olarak da değerlendirilen NEAR Protocol ekosistemini incelemeye devam ediyoruz.

NEAR, geliştiricilerin ve girişimcilerin uygulamalar oluşturmasına ve para, kimlik gibi yüksek değerli varlıkları güvence altına alırken, bunları tüketicilerin erişebileceği kadar kolay ve kullanışlı hale getirmesine olanak tanıyan bir blockchain platformudur.

AMM DEX

AMM DEX’ler, büyük miktarlarda hacim ve likidite çekme özellikleri sayesinde herhangi bir ekosistem için gerekli unsurlardandır. AMM DEX’ler, ekosistemlerinin önemli likidite havuzlarının çoğunu içerir ve DeFi kullanıcılarının Yield farming faaliyetleriyle ek ödüller kazanabileceği yerler olarak işlev görür.

 

NEAR ekosistemindeki yerel NEAR blockchain’inde Ref Finance ve Jumbo Exchange olmak üzere şu anda yalnızca iki AMM’ye bulunuyor. Ref Finance 110 milyon dolar değerinde TVL’ye sahipken; Jumbo Exchange 1 milyon dolar TVL’ye sahiptir. Ayrıca; Aurora’daki DEX kategorisi, 140 milyon doları Trisolaris, 10 milyon doları Wannaswap için olmak üzere 150 milyon dolarlık TVL’ye sahip.

Tüm bu DEX’ler, farklı tasarım ve tokenomilere sahip Uniswap V2’nin çatallanmasıyla (fork) oluşmuştur. NEAR ekosistemindeki DEX kategorisi, genel olarak rayına oturmuş, düzenli ve ekosistemdeki diğer kategorileri desteklemeye hazırdır.

IDO Platformu

1. NearPad

NearPad, NEAR ekosisteminin launchpad’idir ve ekosistemin DEX agregatör’ü ve Yield agregatör’ü olarak işlev görür. Platform aynı zamanda topluluğuna hazine ve kamu fonları üzerinde tam kontrol vererek Aurora’daki DAO liderliğindeki ilk protokol olacak.

2. Skyward Finance

Skyward Finance, akış süresine dayalı açık artırma (Streaming Time-based Auction) mekanizmasını kullanan NEAR Protocol’deki ilk IDO platformudur. Skyward Finance’in amacı, NEAR Protocol üzerine kurulu projeler için adil bir token dağıtımı sağlamaktır.

3. Smartpad, Boca Chica, Gonear, New Order

Smartpad, Boca Chica, Gonear, New Order, NEAR ekosistemindeki launchpad’lerdir. Smartpad ve Boca Chica, NEAR’da birkaç proje başlatmış olsa da her ikisi de şu anda popüler değil.

NFT’ler

1. Mintbase

Mintbase, herkesin teknik karmaşıklıklar yaşamadan NFT’ler oluşturmasına olanak tanıyan küresel bir platformdur.

2. Paras

Paras, dijital koleksiyonlara odaklanan bir NFT pazarıdır. Paras, gerçek dünyadaki ticaret kartlarından ilham alan dijital sanat kartlarıyla hayatına başladı ve dijital pazar yerini diğer varlık türlerine genişletmeyi başardı.

Paras’taki NFT’lerin hacmi, son 30 gündeki 4 milyon doların üzerine çıktı. Paras, ikincil piyasa satışları da dahil olmak üzere platformundaki her işlemin %5’ini fee olarak alır. Bu fee, OpenSea (%2,5 fee + ETH gas fee), Artion (Fantom’un NFT Marketplace, %0 komisyon) vb. diğer NFT Marketplace projelerine kıyasla oldukça yüksektir.

3. Diğerleri

NEAR’daki diğer NFT pazar yerleri arasında Endemic, Few and far, Jaypigs Finance, Apollo42, Cadera yer alıyor.

NFT piyasası, son iki ayda katlanarak büyümesine rağmen, NFT projelerinin kalitesi artmadığı için NEAR’daki NFT projeleri pek fazla aktif değil. Bununla birlikte; NEAR’daki DeFi yükselişi de NFT kategorisindeki yatırımcıların ilgisini çekiyor.

Oyun

NEARton, şu anda NEAR ekosisteminde oyun kategorisinde yer alan en taze projedir.

Heyecan verici fragmanlar gösteren diğer bazı oyunlar arasında ise Battlemon, Exverse, Metamon yer alıyor. Bununla birlikte bu üç oyundan hiçbiri mainnet oyunlarını yayınlamadı ve çoğu geliştirme aşamasında bulunuyor.

NEAR Ekosisteminin Geleceği

NEAR’ın 2 yıllık bir blockchain oluğu göz önüne alındığında ekosisteminde yer alan 350 proje etkileyici bir somut veri haline geliyor. Yatırımcılar şunları görmeyi bekleyebilir:

  • Near ekosistemindeki borç verme (Lending) protokolleri arasındaki rekabet: Aurigami, Bastion Protocol, Burrow Cash gibi birçok proje şu anda iyi gidiyor ve hemen hepsi kendi avantajlarına sahip durumda. Bu durumda, bu savaşın kazananının kim olduğunu söylemek için henüz çok erken. Bu protokollerin hepsi, kendi TVL miktarlarını yükseltmek için çekici bir APR’ye sahip.
  • Borç verme (Borrowing) projeleri üzerine daha fazla DeFi projesi inşa ediliyor: yield agregatör’leri, yield farming kaldıraçları, türevler vb.
  • NEAR’daki oyun kategorisi, geliştirilen oyunlar piyasaya sürüldükçe pazardan daha fazla ilgi görüyor.
  • Sharding’in tamamlanması: NEAR, altyapısını neredeyse tamamladı ve sharding sürecinin ilk aşaması olan tamamen shard edilmiş bir blockchain’e doğru bir adım atıyor. Bu değişiklik, toplam TPS’yi 5-8 kat artıracak ve depolama maliyetini potansiyel olarak azaltacaktır. İlerleyen aşamalarda NEAR ana ağındaki blok üreticilerinin sayısını 100’e çıkaracak, ardından sadece chunk-only tanıtacak ve muhtemelen toplam validator sayısını önemli ölçüde arttıracak gibi duruyor.

NEAR Ekosistemindeki Yatırım Fırsatları

NEAR Token

Yeni projeler, gas fee’ler için NEAR tokenlerini gerektirecek veya kullanıcılardan NEAR stake etmelerini ve NEAR yatırarak/ödünç alarak en iyi kredi protokollerinde farming yaparken ödüller ve ayrıcalıklar kazanmalarını isteyecektir. Bu da muhtemelen NEAR tokenlere olan talebi muhtemelen arttıracaktır.

NEAR’ın piyasa değeri şu anda yaklaşık 7,3 milyar dolar. Yani, NEAR’ın şu anki piyasa değeri, Cardano (yaklaşık 28 milyar dolar), Solana (28 milyar dolar), Polkadot (20 milyar dolar), Ethereum (351 milyar dolar) gibi çeşitli zincirlerin bugünkü piyasa değerlerinden çok daha düşük. Bu da NEAR’ın blockchain teknolojisi açısından daha fazla gelişme ve genişleme potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor.

NEAR Staking

NEAR sahipleri, NEAR tokenlerini validator’lara devrederek kazanç elde edebilirler. Bugün itibariyle 100 aktif validator bulunuyor ve NEAR’a 430 milyon dolar yatırıldı, yıllık ortalama kazanç ise %10,5. NEAR Protocol, stake edenleri NEAR’ın yanında ek tokenler ile de ödüllendiren ilk blockchain’dir. Bu da projelerin, projelerini pazarlamak için validator’larla ortak olması için sonsuz fırsatlar sunar.

Stake kategorisinde önemli bir proje, NEAR sahiplerini 52 ila 65 saat beklemeye gerek kalmadan DeFi platformlarında kullanılabilen veya NEAR’a geri değiştirilebilen stNEAR tokeni ile ödüllendirecek olan Metapool’dur.

Yield Farming

Şu anda, Aurigami ve Bastion Protocol, NEAR ekosisteminde Yield farming konusunda öne çıkan en iyi iki protokoldür. Burrow ise değerlendirilebilecek başka bir seçenektir.

DEX sektöründe, Ref Finance ve Trisolaris’in APR’leri, NEAR ekosistemindeki tüm DEX’ler arasında en yüksek olanıdır. Bununla birlikte; staker’lar, havuzlarda farming yapmaya başlamadan önce kalıcı kayıpları (impermanent loss) dikkate almalıdır.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Elon Musk, Twitter’ı Satın Alma Teklifinde Bulundu

Bitcoin (BTC) Boğa Koşusuna Başlayabilecek mi?