in ,

NEAR Protocol (NEAR) Ekosistem Rehberi – 1

Blockchain teknolojisi gitgide daha popüler hale gelirken NEAR Protocol; ölçeklenebilirlik, güvenlik ve kullanışlılık gibi blockchain teknolojisiyle birlikte ortaya çıkan bazı sorunlara çözüm yolları sunuyor.

Bu yazımızda bazı kripto meraklıları tarafından yeni nesil Ethereum olarak da değerlendirilen NEAR Protocol ekosistemini incelemeye başlıyoruz.

NEAR, geliştiricilerin ve girişimcilerin uygulamalar oluşturmasına ve para, kimlik gibi yüksek değerli varlıkları güvence altına alırken, bunları tüketicilerin erişebileceği kadar kolay ve kullanışlı hale getirmesine olanak tanıyan bir blockchain platformudur.

Oldukça başarılı ve etkileyici finansman turlarına imza atan NEAR, Coinbase Ventures, a16z, Multicoin Capital, Pantera, Arrington XRP Capital, IOSG Venture, Libertus Capital gibi en tanınmış risk sermayesi şirketlerinden neredeyse 35 milyon dolar toplayarak bu şirketlerin desteğini kazanmıştı. 2022’nin ilk çeyreğinde Three Arrows Capital (finansman turu lideri), Mechanism Capital, Dragonfly Capital, a16z, Jump, Alameda, Zee Prime, Folius, Amber Group, 6th Man Ventures ve Circle Ventures gibi büyük şirketlerin katıldığı finansman turunda ise 150 milyon dolar topladı.

NEAR, ağa ek düğümler katıldıkça ağın kapasitesini, verimini ve kesinliğini artırmasına izin veren bir parçalama yaklaşımı kullanır. 1M düğümde, ~1s kesinlikte 100.000 TPS elde etmeyi hedefliyor.

Son Kullanıcı ve Geliştirici Kullanılabilirliği: NEAR, kullanıcılarına tanıdık web deneyimleri sağlamanın yanı sıra geliştiricilere destek sağlayarak uygulamalarını kolayca öğrenmelerine, geliştirmelerine, test etmelerine ve dağıtmalarına olanak tanır. Rust ve AssemblyScript ile yazılmış sözleşmeleri destekler, geliştiricilerin uygulamaları kolayca oluşturabilmeleri, test edebilmeleri ve dağıtabilmeleri için geliştiricileri bir dizi araçla donatmak için kendi geliştirme paketi olan Robust Tooling’i oluşturur.

Ethereum Virtual Machine (EVM) ile NEAR’ın performansından yararlanma: Ethereum geliştiricilerinin NEAR’da yeni uygulamalar oluşturmak için tamamen yeni bir dil öğrenmelerine gerek yoktur.

NEAR, tüm kategorilerde şu anda toplamda 350’den fazla projeye sahip olarak bulunuyor. NEAR’ın DeFi projeleri son zamanlarda Aurigami, Bastion Protocol, Trisolaris, Ref Finance, Burrow Cash, Paras vb. gibi önemli oyuncularla oldukça hızlı ilerliyor.

NEAR Token

Ticker: $NEAR
Blockchain: NEAR
Konsensüs Mekanizması: Proof of Stake (PoS)
Token Türü: Coin
Dolaşımdaki Arz: 657.511.870 NEAR
Maksimum Arz: 1.000.000.000
Toplam Arz: 1.000.000.000
Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesi (ATH): 20,44$ (16 Ocak 2022)
Tüm Zamanların En Düşük Seviyesi (ATL): 0,526 ABD doları (4 Kasım 2020)
Borsalar: Binance, Huobi, Gate.io, OKEx, vb.

NEAR Blockchain’i

Hedeflenen TPS (Transper Per Second – Saniyedeki işlem sayısı): 1 milyon düğümde 100.000 TPS, ~1s kesinlik
Doğrulayıcılar: 100
Blok zamanı: 1.33s.
Toplam işlem sayısı: 103.000.000.
Toplam hesap sayısı: 5.089.000.
Ortalama işlem ücreti ($): 0.05$.

Ortaklar ve Destekçiler

Ana Ortaklar

 • Aurora: NEAR Protocol’ün arkasındaki ekip tarafından oluşturulan bir Ethereum Virtual Machine’dir.
 • Octopus Network: NEAR Protocol etrafında Web3.0 uygulamaya özel blockchain’leri, yani uygulama zincirlerini barındırmak için bir yan zincir ağıdır.
 • The Graph: Ethereum ve IPFS gibi ağları sorgulamak için bir indeksleme protokolüdür. Herkes, alt grafikler (subgraphs) adı verilen açık API’ler oluşturup yayınlayarak verilere kolayca erişilebilir hale getirebilir.
 • Coin98 Wallet: Coin98 Wallet, kullanıcıları kripto dünyasına güvenli ve sorunsuz bir şekilde bağlamak için tasarlanmış 1 numaralı non-custodial, multi-chain cüzdan ve DeFi ağ geçididir.
 • ChainLink: Blockchain’deki akıllı sözleşmelere gerçek dünya verilerini sağlayan merkeziyetsiz bir oracle ağıdır.
 • Band Protocol: Gerçek dünya verilerini ve API’leri toplayan ve akıllı sözleşmelere bağlayan zincirler arası bir veri oracle platformudur.
 • Synapse Protocol, cBridge, Rainbow Bridge, Multichain, Allbridge: NEAR’ı ve diğer ekosistemleri birbirine bağlayan köprülerdir.

Destekçiler

NEAR; Three Arrows Capital, Mechanism Capital, Dragonfly Capital, a16z, Jump, Alameda, Zee Prime, Folius, Amber Group, 6th Man Ventures, Circle Ventures, Multicoin Capital, Pantera, Coinbase Venture dahil en iyi risk sermayesi şirketleri tarafından desteklenmektedir. Binance tarafından desteklenen BSC ve Alameda Research tarafından desteklenen Solana’ya benzer şekilde NEAR, bu destekçilerden cömert destek alıyor ve bu da NEAR’a uzun vadede hızlanması için avantaj sağlıyor.

NEAR Yol Haritası

a) 2018 – 2020: NEAR Protocol’ün Oluşumu ve Mainnet’i

Near.ai, Ağustos 2018’de Illia Polosukhin ve Alexander Skidanov tarafından başlatıldı. Nisan 2020’den Ağustos 2020’ye kadar mainnet başlatıldı ve testnet validator’larla (doğrulayıcılar) paralel olarak çalışıyordu.

NEAR Protocol yönetişim sorumlulukları Ekim 2010’da topluluğa devredilene kadar NEAR ekibi, kod ve güvenlik incelemelerine, zincirleme bir yönetim oylamasıyla kararlaştırmaya devam etti. Bu aşama ayrıca token transferlerinin ve protokol ödüllerinin kilidini açtı.

Bu, NEAR Protocol’ün topluluk tarafından yönetişime başladığı ve düğüm donanımının bağımsız katılımcılar tarafından çalıştırılarak ağa daha iyi güvenlik sağlandığı anlamına gelir.

b) 2021’in 2., 3. ve 4.Çeyreği: Kritik altyapı bileşenleri sisteme entegre edildi ve tanıtımları yapıldı

 • Rainbow Bridge (4.Çeyrek/ 2021) – Ağ Entegrasyonu: Ethereum ve NEAR blockchain’lerini birbirine bağlamak için NEAR Foundation tarafından geliştirilen bir köprüdür.
 • Aurora: NEAR Protocol üzerine kurulu bir EVMdir ve Ethereum geliştirme araçlarıyla tam uyumluluğu hedefliyor.
 • NEAR’da başlatılan ilk DApp’ler arasında olan Ref Finance (AMM DEX); Metapool (Stake havuzu), Oin Finance (Borç verme), Paras (NFTs Marketplace), vb. işlevleri yerine getiriyor.
 • Aktif NEAR hesapları Eylül 2021’de ilk kez 1 milyonu aştı.
 • Simple Nightshade tamamlandı: NEAR sharding sürecini gerçekleştirecek; ancak verileri işlemeyecek. Validator’lar ise sharding’in sonuçlarını izlemeye devam edecek.
 • NEAR ekosisteminde; DeFi, NFT’ler, oyun vb. geliştirmek için 800 milyon dolarlık hibe duyurusu yapıldı.

NEAR Ekosistemi Hakkında Her Şey

Altyapı

1. Rainbow Bridge

Tam işlevli bir NEAR – ETH köprüsüdür. NEAR ve Ethereum blockchain’leri arasındaki herhangi bir token, NFT veya varlık transferini sağlar.

Blockchain köprüleri, özellikle DeFi gelişiminde ve genel olarak herhangi bir ekosistem için önemlidir. Bu köprüler, blockchain’ler arasında varlık akışları ve birlikte çalışabilirlik yaratır. Rainbow Bridge, kullanıcıların, DeFi ekosistemini geliştiren ve ek likiditeye ihtiyaç duyan NEAR için önemli değere sahip bir blockchain olan Ethereum’dan dijital varlıklar transfer etmelerini sağlar. Şu anda geliştirilmekte olan SOL – NEAR ve BSC – NEAR köprülerini görmek de oldukça heyecan verici.

2. Octopus Network

Web3.0 uygulamaya özel blockchain’leri, yani uygulama zincirlerini ön yükleme yapmak ve çalıştırmak için bir yan zincir (sidechain) ağıdır. Octopus Network, ana ağını Eylül’de; ilk uygulama zincirini ise 8 Ekim’de başlattı. Octopus tam kapasiteyle çalıştığında, ağda yılda 30-50 uygulama zinciri başlatılacak.

3. Aurora

NEAR Protocol üzerine kurulu bir EVM olan Aurora, Ethereum geliştirme araçlarıyla tam uyumluluğu amaçlar. Aurora, kendi validator’unu NEAR’da başlattı ve işlemlerin kullanıcılar için ücretsiz kalmasını sağlamak için delegatörlerden %9 oranında ücret almaya başladı. Ücret, devredilen fonların miktarına göre zamanla ayarlanacaktır.

Yukarıda bahsedilen üç altyapı unsuru, NEAR blockchain’inin kullanıcı ve geliştirici sayısı açısından ölçeklenebilirliğini, aktifliğini önemli ölçüde arttırıyor.

Oracle

Flux, ChainLink ve Band Protocol, zincir dışı veri akışlarına erişim ile akıllı sözleşmeler sağlayan oracle’lardır. Hem ChainLink hem de Band Protocol servisleri henüz NEAR’da mainnet’e sahip değil ve Flux Protocol, şu anda NEAR Protocol’de orijinal olarak geliştirilen ilk oracle konumunda.

Stablecoin/Fiat

NEAR üzerine kurulu bir likit stake protokolü olan Metapool, ilk yerel stablecoin’ini ($OUSD) NEAR ekosistemine getirmek için OIN Finance ile ortaklığını duyurdu. Kullanıcılar, cüzdanlarında kullanmak için $OUSD tutarken Metapool’daki stake ödüllerinin de tadını çıkarabilecekler.

Bununla birlikte, Near ekosistemindeki ana stablecoin kaynağı, Ethereum ve diğer blockchain’lerdeki 1:1 teminatlı USDT, USDC stablecoin’leridir.

Borç Verme ve Ödünç Alma (Lending & Borrowing)

1. Aurigami

Aurigami, Aurora’nın önde gelen para piyasasıdır. Aurigami, sadece Near Foundation’dan değil, aynı zamanda Aurora ve Proximity Labs’tan da hibeler aldı ve Mechanism Capital, Amber Group, Jump Crypto, Coinbase Ventures, Alameda Research, Lemniscap, QCP Capital, DeFi’nin katılımıyla Dragonfly Capital ve Polychain Capital (tur lideri), QCP Capital, Folius Ventures, D1 Ventures ve Genblock Capital gibi üst düzey yatırımcılardan bilinmeyen miktarda finansman topladı.

Aurigami, şu anda 439 milyon dolarlık TVL’ye sahip (borçlanmadan 260 milyon dolar) ve 8 varlığı destekliyorlar: USDC, USDT, ETH, WBTC, NEAR, AURORA, stNEAR ve TRI (yakında). $PLY token’inin pre-mining süreci başlatılıyor ve toplam token miktarının %0,5’i haftalık olarak likidite sağlayıcıları için dağıtılıyor.

2. Bastion Protocol

Bastion Protocol, Aurora’daki ve dolayısıyla NEAR ekosistemindeki para piyasası kategorisinin ikinci ismidir. Rakibi Aurigami gibi, Near, Aurora ve Proximity Labs’tan da hibeler aldı. İlk başta, ürünleri bir Compound-fork olan Bastion Protocol, daha sonra Rari Pool’un bir fork modeli olan Realm mekanizmasını geliştirdi. Bastion Protocol’ün TVL’si şu anda 254 milyon dolar, borçlanma tarafında ise 156 milyon dolar değerinde.

3. Burrow Cash

NEAR Protocol’deki Aurora ya da Octopus Network’te yer almayan lider yerel para piyasasıdır. Burrow Cash, Kasım 2021’de 350 milyon dolarlık bir hibe ile DeFi on Near’ın geliştirilmesini destekleyen Proximity Labs tarafından geliştiriliyor. Bu projenin destekçileri henüz açıklanmadı ve ürün hala testnet aşamasında olsa da şimdiden gelecekte $BRRR token’lerine dönüştürülebilecek 140 Mr.BRRR NFT koleksiyonunu yayınladı.

4. Oin Finance

Merkeziyetsiz, çok zincirli bir stablecoin protokolüdür. OIN Finance, OINDAO’yu geliştirmek için NEAR Foundation’dan 25.000 $ hibe aldı. OIN Finance, yakın zamanda NEAR token’ine DeFi işlevselliği ekleyecek ve NEAR sahipleri için likiditenin kilidini açacak ilk Near-backed stablecoin’i çıkarmak için Metapool ile ortaklık kurdu.

5. Diğer Ödünç Verme Protokolleri

Geriye kalan isimler arasında Aries, Nexon Finance, AuroraSwap, NearLend, CrossFi gibi ürün, ekip, destekçi veya hibe açısından yüksek puana sahip olmayan birçok proje yer alıyor.

Ödünç verme ve borçlanma projeleri, varlık ve para akışlarının tutulması açısından AMM’ler ile aynı öneme sahiptir. DeFi oyuncuları için karı maksimize eder. DeFi oyuncuları, uzun vadede elde tutmak istedikleri varlıkları yatırabilir, faiz kazanabilir ve diğer projelerde kullanmak üzere yeni varlıklar elde edebilirler.

NEAR ekosistemindeki Ödünç Verme (Lending) kategorisi, yatırımcılar, farmer’lar ve katkıda bulunan diğer kişiler için birçok fırsat sunan en heyecan verici kategoridir. Bu kategorideki ilk üç projenin hepsi güçlü ekiplere, kaliteli destekçilere, benzersiz ürünlere sahip ve bu sayede piyasadan ilgi görüyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

 

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Coinbase, 3 Bölümlük Bored Ape Animasyonu Yayınlayacak

CeekVR (CEEK), ApeCoin (APE) ve Fantom (FTM) Fiyat Analizleri I 13.04.2022