in ,

NEAR Protocol (NEAR) Boğasında Yükselebilecek Projeler

NEAR Protocol, yüksek TPS elde etmek için sharding teknolojisini kullanan bir Layer-1 ağıdır. Ölçeklenebilirlik, güvenlik ve kullanışlılık gibi blockchain teknolojisiyle birlikte ortaya çıkan bazı sorunlara çözüm yolları sunuyor.

Olası bir NEAR boğasında ekosisteminde yer alan projelerin token’ları artış gösterecektir. Şimdi ise NEAR Protocol (NEAR) ekosistemindeki projelere bakalım.

Altyapı

Octopus Network

Octopus Network, Web3 uygulamaya özel blockchain’leri, yani uygulama zincirlerini ön yükleme yapmak ve çalıştırmak için NEAR ekosistemi üzerine kurulmuş bir yan zincir (sidechain) ağıdır. Octopus Network, ana ağını Eylül’de, ilk uygulama zincirini ise 8 Ekim’de başlattı. Octopus tam kapasiteyle çalıştığı zaman ağda yılda 30-50 uygulama zinciri başlatılacak. Projenin token’ı $OCT’dir.

NEAR

Aurora

NEAR Protocol üzerine kurulu bir EVM olan Aurora, Ethereum geliştirme araçlarıyla tam uyumluluğu amaçlar. Aurora, kendi validator’ünü NEAR ağında başlattı. Bununla birlikte işlemlerin kullanıcılar için ücretsiz kalmasını sağlamak için delegatörlerden %9 oranında ücret almaya başladı. Ücret, devredilen fonların miktarına göre zamanla ayarlanacaktır.

Bahsedilen üç altyapı unsuru, NEAR blockchain’inin kullanıcı ve geliştirici sayısı açısından ölçeklenebilirliğini ve aktifliğini önemli ölçüde arttırıyor. Projenin token’ı $AURORA’dır.

Borç Verme ve Ödünç Alma (Lending & Borrowing)

Aurigami

Aurigami, Aurora’nın önde gelen para piyasasıdır. Aurigami, sadece NEAR Foundation’dan değil aynı zamanda Aurora ve Proximity Labs’tan da hibeler aldı. Mechanism Capital, Amber Group, Jump Crypto, Coinbase Ventures, Alameda Research, Lemniscap, QCP Capital, DeFi’nin katılımıyla Dragonfly Capital ve Polychain Capital (tur lideri), QCP Capital, Folius Ventures, D1 Ventures ve Genblock Capital gibi üst düzey yatırımcılardan bilinmeyen miktarda finansman topladı. Projenin token’ı $PLY’dir.

Bastion Protocol

Bastion Protocol, Aurora’daki ve dolayısıyla NEAR ekosistemindeki para piyasası kategorisinin ikinci ismidir. Rakibi Aurigami gibi Aurora ve Proximity Labs’tan da hibeler aldı. İlk başta, ürünleri bir Compound-fork olan Bastion Protocol, daha sonra Rari Pool’un bir fork modeli olan Realm mekanizmasını geliştirdi. Projenin token’ı $BSTN’dir.

Oin Finance

Merkeziyetsiz, çok zincirli bir stablecoin protokolüdür. OIN Finance, OINDAO’yu geliştirmek için NEAR Foundation’dan 25.000 dolar hibe aldı. OIN Finance, yakın zamanda $NEAR token’ına DeFi işlevselliği ekleyecek ve $NEAR sahipleri için likiditenin kilidini açacak ilk Near-backed stablecoin’i çıkarmak için Metapool ile ortaklık kurdu. Projenin token’ı $OIN’dır.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

MES tarafından yazıldı.

Unstoppable Domains Nedir?

Tezos (XTZ) Nasıl Stake Edilir?