içinde ,

Nayip Bukele: 2022’de İki Ülke Daha Bitcoin’i Para Birimi Olarak Kabul Edecek

El Salvador

Bitcoin’i resmi para birimi ve rezerv olarak kullanma kararıyla tarihe geçen Nayip Bukele, kişisel Twitter hesabından Bitcoin ile ilgili 2022 tahminlerini paylaştı.

El Salvador’un genç başkanı, Bitcoin açısından 2022 yılına dair birbirinden iddialı 6 tahminde bulunsa da bunların arasında özellikle “2 ülkenin daha Bitcoin’i ulusal para birimi olarak kabul edeceği” iddiası çok ses getirdi. Bilindiği üzere El Salvador 7 Eylül 2021’de Bitcoin’i (BTC) ulusal para birimi kabul ederek tüm dünyanın dikkatini kendisine çevirmişti. El Salvador düzenli aralıklarla Bitcoin satın alımına devam ediyor ve rezerv olarak tutuyor. 21 Aralık itibariyle, ülkenin Bitcoin rezervi 1.391 BTC’ye ulaştı. Bukele’ye göre Bitcoin (BTC) 2022 yılında 100.000$ değerine ulaşacak.

El Salvador’un ABD Büyükelçisi Milena Mayorga’nın, “El Salvador başarılı olduğu taktirde, başka ülkelerin de Bitcoin’i benimsemeye başlayacakları” görüşü Bukele’nin dikkat çekici 2022 tahmininden sonra tekrar akıllara geldi.

Bukele’nin tahminleri bunlarla sınırlı değil. Bukele’ye göre Bitcoin bu yıl ABD’nin 2022 Kongre ara seçimlerinde önemli bir belirleyici olacak. ABD’de bu sene gerçekleşecek ara seçimlerde, halihazırda bir süredir ülkenin gündemini meşgul eden Bitcoin ve kriptoparaların tartışma konuları arasında olması bekleniyor. Ülkede şimdiye kadar, hatırı sayılır sayıda politikacı kripto varlıklara desteğini ilan ederken, senatör Elizabeth Warren gibi endişe taşıyan kesimler de mevcut.

Bukele’nin 2022 beklentilerinden bir diğeri de daha önceden duyurulmuş olan Bitcoin Şehri’nin inşaatına bu yıl başlanacak olması. Şehir, Bitcoin alımlarından edilen kârların yanı sıra, 1 Milyar Dolarlık Bitcoin tahvilleri ile finanse edilecek. Başkan Bukele, Bitcoin tahvillerinin “aşırı talep göreceğine” inanıyor. Şehrin enerji ihtiyacı Aconcagua yanardağından temin edilirken, şehrin sakinlerinin vergiden muaf tutularak yabancı yatırımların çekilmesi planlanıyor. Bitcoin Şehri, kıta Amerikası’nda büyümek isteyen Bitcoin şirketleri ve yatırımcıları için çok önemli bir fırsat olabilir.

Son olarak Nayip Bukele gelecek Nisan ayında Miami, Florida’daki Bitcoin 2022 konferansını işaret ederek büyük bir sürpriz olacağını duyurdu. Bukele, geçtiğimiz konferansta Strike CEO’su Jack Mallers’ın aracılığıyla El Salvador’un Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul etmesi için kongreye bir yasa tasarısı gönderdiğini duyurmuştu. Sürprize dair başka bir ipucu verilmese de bu sene Nayip Bukele’nin konferansa bizzat katılacak olması beklentilerin yüksek tutulmasına neden oluyor.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için Telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Berat Yusuf Öz tarafından yazıldı.

Lisans eğitimini ESOGÜ Tarih Bölümünde tamamlayan Berat Yusuf, eğitimine Anadolu Üniversitesi Tarih Anabilim Dalı Yüksek Lisans ve Anadolu Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Lisans programlarında devam etmekte. İktisat Tarihi, finans, para piyasaları, blok zincir ve kripto paralar ile ilgilenmektedir.

TrustFi

TrustFi Network 2021 Faaliyet Raporu

INO

Initial NFT Offering (INO) Nedir?