içinde ,

Nayib Bukele: “El Salvador, Bitcoin Devrimini Ateşleyen Kıvılcımdır”

Bitcoin

İyi bir Bitcoin destekçisi olarak bilinen El Salvador Başkanı Nayib Bukele, Bitcoin’e desteğini yineledi. Başkan Bukele, ifadesinde El Salvador’un, tüm dünyanın tanıklığında gerçekleşmekte olan “Bitcoin devrimini” ateşleyen bir kıvılcım olduğunu belirtti.

El Salvador, Bitcoin’e yönelik tutumundan dolayı bir süredir dünya manşetlerinin odağında.  Geçtiğimiz Haziran ayında IMF, El Salvador’un Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak kabul etmesine eleştiri getirmişti. Gelen tüm eleştirilere rağmen El Salvador Eylül ayında BTC’i yasal para olarak benimsedi. Bu haber El Salvador’a yönelik dünya çapında hem olumlu hem de olumsuz bir ilgi ilgi tufanı doğurdu. Kimi uzmanlar kararı memnuniyetle karşılarken, kararın El Salvador’un ekonomisini zayıflatacağına dair olumsuz eleştiriler de yapıldı.

El Salvador’un kararına yönelik son eleştiri Bitcoin’e muhalefetiyle bilinen İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey’den geldi. Bailey geçtiğimiz günlerde, Bitcoin’in volatil yapısına değinerek, El Salvador’un BTC’yi bir para birimi olarak kabul etmesini eleştirmişti.

El Salvador tüm eleştirilere rağmen kararından dönmedi. Hatta gelecekte El Salvador’dan daha büyük haberlerin geleceğinin de sinyalleri verildi.

El Salvador’u bir “Bitcoin deneyi” olarak gören uluslararası otoritelerin eleştirilerine, Başkan Bukele, Bitcoin’in El Salvador’un ekonomisini dönüştürdüğünü belirterek karşılık verdi.

Bitcoin’in yasal para birimi olarak kabulünden beri El Salvador, Bitcoin Trust hesabındaki sermaye fazlasını kullanarak 20 okulun inşasını finansa etti. Ayrıca ekim ortasında Bukele, hükümetin San Salvador’da yeni bir veteriner hastanesi inşa etmek için Bitcoin Trust’tan 4 milyon dolar harcayacağını duyurmuştu.

El Salvador Bitcoin Konusunda Kararlı

Geçtiğimiz ay Bukele, El Salvador’un dünyanın ilk Bitcoin şehrini inşaa etmek istediğini ilan etmişti.

Nayib Bukele’nin, Bitcoin’in benimsenmesinin ekonomik büyümeyi güçlü bir şekilde destekleyeceğine inancı tam. Eğer dünyanın en değerli kriptopara birimi, uzun vadeli yükseliş trendini sürdürmeyi başarırsa, Bukele’yi kendisine duyduğu güven için haklı çıkaracak. Bununla birlikte Bitcoin fiyatının kayda değer bir düşüş yaşaması, eleştirilerin de ifade ettiği gibi ülke ekonomisinde çok ciddi sorunlar doğuracaktır.

Sürecin başından itibaren devam edegelen eleştirilere rağmen El Salvador Başkanı Nayib Bukele, Bitcoin’in El Salvador’da yasal bir değer saklama ve mübadele aracı olarak kullanılması konusunda tavizsiz bir tutum sergiliyor. Öyle gözüküyor ki Bukele bu tutumunu sürdürmekte kararlı.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için Telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Berat Yusuf Öz tarafından yazıldı.

Lisans eğitimini ESOGÜ Tarih Bölümünde tamamlayan Berat Yusuf, eğitimine Anadolu Üniversitesi Tarih Anabilim Dalı Yüksek Lisans ve Anadolu Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Lisans programlarında devam etmekte. İktisat Tarihi, finans, para piyasaları, blok zincir ve kripto paralar ile ilgilenmektedir.

Elon Musk, Neuralink’in Uzun Vadede Metaverse’den Daha İyi Olduğunu Düşünüyor

Teknik Analiz

Teknik Analiz: Destek & Direnç Nedir? Nasıl Çizilir?