içinde ,

Nasıl Akıllı Bir Trader Olunur?

Bitcoin

Akıllı bir trader, başarılı ticaret için gerekli olan bir dizi nitelik ve özelliğe sahip olmalıdır. Diğer tüm meslekler gibi, forex alım-satımı işlemleri de akıllı bir trader olmanız için beceri ve bilgi gerektirir. Neyse ki, akıllı ve karlı trader olmak için bu alanda başarılı olmuş kişilerin becerilerini öğrenebilir ve özelliklerini taklit edebilirsiniz. Her senaryoda temel kuralları sıkı bir şekilde takip etmek ve duygularını kontrol altında tutmak, akıllı trader’ların sahip olduğu özelliklerdendir. Bu yazıda, belirli adımları izleyerek nasıl akıllı bir trader olabileceğinizi tartışacağız.

Akıllı trader’ların önemli özelliklerini tartışalım:

Disiplini Elden Bırakmayın

Akıllı trader’lar, duygularına veya önsezilerine göre alım-satım yapmazlar. Bunun yerine araştırma ve analize dayalı bir alım-satım stratejisi izlerler. Alım-satım koşullarının kendilerine uygun ve karlı bir şekilde gerçekleştirme şanslarının yüksek olduğuna inandıklarında işlem yaparlar. Piyasaya gelişigüzel girmezler.

Bitcoin

Yapılan her alım-satıma özen gösterirler, hesap bakiyelerinin artmasını sağlamak ve zararlarını kısıtlamak için her işlemi titizlikle yürütürler. Akıllı bir trader olmak için stratejinizi geliştirmeli ve stratejinizi izlerken disiplinli olmalısınız.

Kayıplarınızla Başa Çıkmayı Öğrenin

Kayıplar bu işin bir parçası, ancak profesyonel ve akıllı trader’lar kayıplarıyla uygun şekilde başa çıkar ve kayıpların bir sonraki işlemlerini etkilemesine izin vermez. Zarar ettiği işlemlerini dikkatlice analiz ederler ve hatalarından ders alırlar. Zarar ettikleri işlemlerde, yaptıkları hatalardan kaçınmaya çalışırlar ve pozisyonlarını ikiye katlayarak zararlarını telafi etmek için duygusal davranmazlar.

Akıllı bir trader olmak için, kaybettiğiniz alım-satımlardan öğrenebilmeli ve kayıpları minimumda tutabilmelisiniz. Bu da bir sonraki işleminizde soğukkanlı olmanızı sağlayacak ve başarı şansınızı artıracaktır.

Risk Yönetiminizi Gözden Geçirdiniz Mi?

Akıllı trader’lar, ana paralarının yalnızca küçük bir yüzdesini tek bir alım-satım işleminde riske atarlar. Her işlemde, hesaplarını yüksek ve ön görülemeyen kayıplardan korumak için stop-loss (zararı durdur) koyarlar. Kar ettiren bir işlemin, birçok küçük zarar ettirmiş işlemleri telafi etmesi sebebiyle risk-ödül oranının yüksek olan işlemlere girerler. Risk yönetimi, trader’ların tek bir işlemde çok fazla para kaybetmesini önler, aynı zamanda trader’ların kayıplarını minimumda tutmalarına yardımcı olur.

Kriptopara

Akıllı bir trader olmak için, her işleminizde risk yönetimi stratejileri uygulamadan asla alım-satım yapmamalısınız. Kayıplarınızı minimumda tutarken alım satımlarınızın büyük kazanmasına izin vermek için stratejik noktalara stop-loss koymalısınız.

Analitik Becerilerinizi Güncel Tutun?

Akıllı trader’lar, güçlü analitik becerilere sahiptir ve piyasanın hareketlerini belirlemek için fiyat hareketini ve teknik göstergeleri hızlı bir şekilde yorumlarlar. Grafikleri ayrıntılı bir şekilde analiz ederler ve alım-satımlarını gerçekleştirmeden önce giriş, stop-loss ve çıkış seviyelerini belirlerler. Bunun yanında, piyasayı etkileyebilecek son dakika haberleri ve gelişmeleri ile kendilerini güncel tutarlar.

Akıllı bir trader olmak istiyorsanız, bir “deneme hesabı” açmalı, fiyat hareketini incelemeye başlamalı ve piyasanın olası yönünü tespit etmek için farklı teknik göstergeleri anlamalısınız. Fiyat çizelgelerini ve teknik göstergeleri düzenli olarak kullandıkça, analitik becerileriniz zaman geçtikçe daha iyi hale gelecektir. Analitik becerilerinizde ustalaştıktan sonra yararlanabileceğiniz şablonları ve alım-satım noktalarını kolayca tanıyabileceksiniz.

Sonuç

Disiplinli kalırsanız, kayıplarınızı uygun şekilde yönetirseniz, risk yönetiminizi doğru yaparsanız ve analitik becerilerinizi geliştirirseniz, alım-satımınızı önemli ölçüde iyileştirebilir ve akıllı bir trader olabilirsiniz. Ne kadar fazla beceri öğrenir ve onları geliştirirseniz, performansınız da o kadar yükselecektir. Bilgili alım-satım yapabilmek için kendinizi güncel tutmalısınız.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

eneftio.com

Acun Ilıcalı’dan NFT Platformu Adımı: Eneftio.com

Eylül

Kriptopara Birimleri İçin Likiditenin Önemi