in ,

Namada Testnet’ini Duyurdu

Testnet

Namada, ana ağ lansmanına hazırlanırken ağ operatörlerinin ve diğer kullanıcıların test etmesi için herkese açık bir testnet başlattıklarını duyurdu. 

Namada protokolü, zincirler arası asset-agnostic gizlilik için proof of stake konsensüsünü kullanan bir Layer-1’dır. Namada, Ethereum veya IBC uyumlu hızlı kesinlik zincirlerinde oluşturulan isteğe bağlı varlıklar için korumalı set ve korumalı transferler sağlamak için zkps dağıtır. 

Çok sayıda sürüm ve Namada protokolünü tanıtan mevcut tesnet, Namada doğrulayıcılarından oluşan bir grup tarafından çok kez test edildi.

Testnet

Testnet, 20 Aralık 2022 20:00’da (TSİ) yayınlandı. Kullanıcılar, bir tam node ve bir doğrulayıcı çalıştırarak ağın gizlilik özelliklerini test edebilirler. 

Namada, birçok özelliğin yanı sıra Sybil direnci mekanizması olarak Cubic Proof of Stake adlı kendine ait yeni bir stake kanıtı kullanmaktadır. 

Namada’nın Sunduğu Özellikler

  • Varlıktan bağımsız korumalı transferler: Yerel ve yerel olmayan tokenler dahil olmak üzere, herhangi bir tokeni Zcash benzeri bir gizlilikle transfer etme. (Bu özellik yeni zk-SNARK’lar sayesinde gerçekleşir.)
  • Paylaşılan korumalı set: Ethereum NFT içeren korumalı bir transfer, bir ATOM veya NAM (Namada’nın yerel tokeni) transferinden ayırt edilemez. Zcash’in Sapling devresinin yükseltilmiş bir versiyonu olan MASP, tüm varlıkların aynı korumalı seti paylaşmasını sağlar. Böylece gizlilik garantileri bireysel varlıklar arasında parçalanamaz ve belirli bir varlığın işlem hacminden bağımsızdır. 
  • Uç cihazlarda hızlı ZKP üretimi: Namada dikey olarak entegre edilmiştir. Kullanıcılar ana ağda protokol ile etkileşim kurabilecek ve tarayıcı uygulamaları aracılığıyla korumalı aktarımlar gönderebilecektir. 
  • Hızlı ve sıfıra yakın ücretler: Hızlı ve güvenilir BFT konsensüsü sayesinde Namada, Visa benzeri bir hızı destekler. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Crypto Mario tarafından yazıldı.

BTC 17.000 Dolar Seviyesini Tekrar Test Edebilecek mi?

Proof Of Humanity Nedir?