in ,

Musk’ın Twitter Hamlesi, Kripto Piyasasını Etkiler mi?

Ünlü milyarder Elon Musk, 27 Ekim 2022 Perşembe günü Twitter’ın yeni sahibi oldu. Duyuru sonrası kripto piyasasında “Musk’ın Twitter hamlesi, endüstriyi nasıl yönlendirir?” sorusuna cevap aranmaya başlandı.

Diğer taraftan aynı gün Twitter, kullanıcıların dört pazar yeri ile ortaklaşa çalışıp tweet’ler aracılığıyla NFT’leri doğrudan satın almasına, satmasına ve görüntülemesine izin vereceği NFT Tweet Tiles entegrasyonunu duyurdu.

Binance, Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasına yardımcı olmak için 500 milyon dolarlık yatırım yaptı. Bununla birlikte Binance’in, blockchain ve kriptonun Twitter’a sağlayacağı faydaları incelemek adına bir ekip kurduğu da iddia ediliyor. Binance CEO’su Changpeng Zao’nun açıklaması şu şekilde;

“Elon’un Twitter için yeni bir vizyon yaratmasına yardımcı olmaktan heyecan duyuyoruz. Kripto ve blockchain teknolojisinin kullanımını ve benimsenmesini genişletmek için sosyal medya ve Web3 bir araya getirmede rol oynamayı amaçlıyoruz.”

Musk – Twitter – Dogecoin Denklemi

Diğer taraftan Twitter’ın kripto para işlemlerinin yapılmasına olanak sağlayacak bir cüzdan üzerinde çalıştığı iddia edilse de henüz bir resmi açıklama yapılmış değil. Twitter’ın bunu gerçekleştirmesi,  diğer kripto paraların da daha fazla benimsenmesine neden olabilir.

Binance, Elon Musk

Elon Musk, önde gelen Dogecoin savunucularından bir olarak öne çıkıyor. Kendini Dogefather ilan eden Musk, Dogecoin hakkında defalarca konuşarak dijital varlığın fiyatını etkiledi. Twitter’ın Musk tarafından satın alınması ve DOGE arasında doğrudan bir ilişki olmasa da yatırımcılar DOGE’nin, Twitter’ın uzun vadeli planlarında bir yer bulabileceğini umuyor.

Tesla’nın, Dogecoin cinsinden ödeme kabul etmesi nedeniyle Twitter tarafında da DOGE’nin bir şekilde kullanılabileceği fikri hayal olmaktan çıkabilir. Bazı uzmanlar DOGE’nin gelecekte reklamlar ve diğer kullanımlar için ödeme yöntemi olarak kullanılabileceği görüşünde. Hatırlanacağı üzere Musk daha önce Twitter’ın premium hizmetlere sahip abonelik tabanlı bir sürümü olan Twitter Blue için olası bir ödeme seçeneği olarak DOGE’yi işaret etmişti.

Dogecoin, Elon Musk
Bu fikirler her ne kadar heyecan verici olsa da bununla birlikte Dogecoin altyapısının da Twitter için ilk aşamada yeterli olmayacağını da belirtmekte fayda var.

Diğer Yansımaları Ne Olabilir?

Endüstri uzmanları, Twitter hamlesinin, Web3 ve kripto ekosistemine olumlu yansıma göstereceği görüşünde.

Twitter’da işlerin başında Elon Musk’ın bulunması, sosyal medya platformunu kripto paralara yönelik projelere yönelmesi açısından kuşkusuz ünlü milyardere daha fazla söz hakkı verecek. Bu da onun endüstri üzerinde daha etkili bir isim olmasına neden olabilir.

Bu satın alma ister Bitcoin ister Dogecoin olsun, kripto paraların sonunda bir ödeme yöntemi olarak internet üzerinde hakimiyet kurabileceğinin erken işaretlerini veriyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

LUNA, Terra

Ekim Ayı Terra (LUNA) Son Gelişmeler

Charles Hoskinson Cardano’yu Kendi Restoranında Kabul Etmeye Hazır