içinde

Musk ve Şirketleri, DOGE Manipülasyonundan Dava Edildi

Bloomberg Int. kaynaklı bir habere göre; Elon Musk, SpaceX ve Tesla Inc’e, Dogecoin (DOGE)’yi desteklemeye yönelik sahtekarlık yaptıkları iddiasıyla 258 milyar dolarlık dava açıldı. 

“Dogecoin Kripto Piramit Planı” tarafından dolandırıldığını belirten Amerikalı Keith Johnson, Musk ve şirketlerini Dogecoin’in fiyatını şişirmek için yasadışı bir düzen girişimi kuruduğunu iddia ederek dava etti.

Davacı Keith Johnson, Elon Musk, SpaceX ve Tesla Inc’i yorumlarıyla Dogecoin (DOGE)’nin fiyatını artıtıp daha sonra da düşmesine izin vererek kendilerine menfaat sağlamakla suçladı. Şikayetler ayrıca Warren Buffet, Bill Gates ve kripto paraların altında yatan değeri sorgulayan diğer kişilerin yorumlarını da içeriyor.

Keith Johnson, perşembe günü Manhattan’daki federal mahkemeye sunduğu şikayetinde, “sanıklar yanlış ve aldatıcı bir şekilde Dogecoin’in hiçbir değeri olmadığı halde meşru bir yatırım olduğunu iddia ediyor. Musk, Dogecoin piramit şemasını kâr, amacıyla manipüle etmek için dünyanın en zengin adamı olarak ismini kullandı.” yorumunda bulundu. 

Johnson, 86 milyar dolarlık zararın karşılanmasının yanı sıra, 172 milyar dolarlık üçlü zararın tazmini, Musk ve şirketlerinin Dogecoin (DOGE)’yi teşvik etmesini engelleyecek bir emir ve Dogecoin (DOGE) trade’inin ABD ve New York yasalarına göre kumar teşkil ettiğinin beyan edilmesinin belirtilmesini talep ediyor. 

Bloomberg yetkilileri ünlü milyarder Elon Musk’a bu konu hakkında e-posta aracılığıyla ulaşmaya çalışırken, Musk’tan henüz herhangi bir yorum gelmiş değil. Bununla birlikte SpaceX ve Tesla’nın temsilcileri, Tesla’nın hukuk danışmanları da henüz sessizliklerini bozmuş değiller. 

Dijital varlık, 2013 yılında bir şaka olarak piyasaya sürüldü ve Bitcoin (BTC) ile alay etmek için tasarlandı. Ancak, Dogecoin (DOGE) geçen yıl çarpıcı bir şekilde yükseldikten sonra manşetlere çıktı. Bununla birlikte Dogecoin (DOGE), geçtiğimiz yıl dramatik bir şekilde, 2021 Mayıs ayında görülen rekor seviyesinde %92 düştü. Yazı kaleme alındığı sırada Dogecoin (DOGE) $0.057 seviyesinden işlem görüyor. 

Dogecoin, Elon Musk

Elon Musk, Dogecoin’in değerini artıran “DOGE” ve “Dogecoin ile satın alınabilir Tesla ürünleri” içeren bir dizi tweet ile 2019 yılında Dogecoin (DOGE)’yi lanse etmeye başladı. Ardından Şubat 2021’de Dogecoin hesaplarını iptal eden kişilere “Kelimenin tam anlamıyla gerçek $ ödeyeceğim” tweetiyle yeniden destek verdi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), o ay Musk’a Dogecoin ile ilgili tweet’leri nedeniyle soruşturma başlattı. Musk daha sonra “Doge sonsuza kadar yaşayacak” tweetini attı. Musk, Twitter’da ve Mayıs 2021’de Saturday Night Live’ın bir bölümünde Dogecoin’i desteklemeye veya en azından bundan bahsetmeye devam etti.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

MetaMask Cüzdanınızdan Trust Wallet’a Nasıl Geçiş Yapılır?

Kriptoda Arbitraj Nedir?