in ,

Multichain (MULTI) Saldırıya Uğradı

Multichain ekibi, 7 Temmuz Cuma gününün ilk saatlerinde MPC adresindeki kilitleme varlıkların anormal bir şekilde bilinmeyen bir adrese taşındığını bildirdi.

Ekip tarafından Twitter üzerinden yapılan açıklamada: “Ekip ne olduğundan emin değil ve şu anda araştırıyor. Tüm kullanıcıların Multichain hizmetlerinin kullanımını askıya almaları ve Multichain ile ilgili tüm sözleşme onaylarını iptal etmeleri önerilir” ifadeleri kullanıldı.

Zincir üstü veriler, Multichain’in Fantom köprüsünden 58 milyon USDC, 31 milyon WBTC ve 13,6 milyon WETH olmak üzere 102 milyon dolar çekildiğini orta koyuyor. İstismarcı olduğu iddia edilen kişinin cüzdan adresi şu anda 126 milyon dolardan fazla varlık barındırıyor.

PeckShield’a göre zincirler arası bir yönlendirici protokolü olan Multichain (MULTI), yaklaşık 126 milyon dolar değerinde saldırıya uğradı.

Konu ile ilgili açıklama yapan blockchain güvenlik şirketi SlowMist: “Etkinliğin durduğu görülüyor. Bununla birlikte, birden fazla köprünün tümü boşaltıldığında, bu daha çok bir hack veya rugpull gibi görünüyor” ifadelerini kullandı. SlowMist, Multichain Fantom köprüsünden yalnızca 2 USDC’nin çekildiği ilk şüpheli işlemin altını çizdi. Bu işlemden iki saat sonra hacker 31 milyon dolarlık WBTC’yi boşalttı ve bir saat sonra Moonriver köprüsünü ve Multichain Dogechain köprüsünü boşaltmaya başladı.

Multichan’i iki kez denetleyen ve kod tabanıyla ilgili herhangi bir kritik sorun ile karşılaşmayan blockchain güvenlik firması CertiK: “Bu istismar, özel bir anahtarın ele geçirilmesinin sonucu gibi görünüyor ve bu nedenle yürüttüğümüz denetimlerin kapsamı dışında kalıyor” dedi.

Tüm bunların yanı sıra Binance CEO’su Changpeng Zhao, Multichain protokolündeki son saldırıya yanıt vererek Binance kullanıcılarına fonlarının güvende olduğuna dair güvence verdi.

Kullanıcıların güvenliğini sağlamak için Multichain ile bağlantılı 10 kripto para birimi için tüm para yatırma ve çekme işlemleri ise durduruldu.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Kripto Piyasası Özeti 2023 İkinci Çeyrek

Kripto Para Piyasasında Günün Öne Çıkan Gelişmeleri