in

MoveLang: Akıllı Sözleşme Programlamada Yükselen Bir Dev

Move, özel kaynak türlerini tanımlayan stack tabanlı bir Web3 programlama dilidir. Solidity gibi öncülerin zayıflıklarını giderirken aynı zamanda esneklik sağlar.

Silvergate Bankası geçtiğimiz yılın ocak ayında, Move da dahil olmak üzere Meta’nın Diem blok zinciri IP’si için yaklaşık 200 milyon dolarlık ödeme gerçekleştirdi. Diem (Libra) projesinin, geliştirme süreleri beklenenden uzun sürmüştü. Gecikme sebebinin ise Move blok zincir projesi için oluşturduğu yeni akıllı sözleşme dili olduğu belirtildi.

Diem’in yanı sıra Sui ve Aptos blok zincirleri de MoveLang’e bağlanmıştır. Peki MoveLang’in popülaritesinin sebebi nedir? Sizler için bu yazımızda kaleme aldık.

MoveLang Nedir ?

Move, stack tabanlı bir dile sahiptir. Temel hesaplamalar gerçekleştirilirken stack işlemlerini push ve pop olarak yapmaktadır. Yürütme modeline göre, hesaplar sıfır veya daha fazla modül türüne sahip olabilir. Ancak belirli kaynak türleri yalnızca tek bir kaynağa sahip olabilir. Gerekirse, aynı türde birden fazla kaynak türleri oluşturulabilir. Kaynak türlerinin özelleştirilmesi, Move’un gelişim sürecine güçlü bir katkı sağlayan nedenlerden biridir.

Move Dilinin Temel Bileşenleri

Move’nin temel bileşenlerini birkaç alt başlıkta toparladık. Move’nin türleri nelerdir?

  • İlkel Türler
  • Strüktür
  • Prosedürler
  • Bayt Kod Doğrulayacı
  • Bayt Kod Yorumlayıcı

Sanal Makine (MVM) Move’nin türleri arasında yer almaktadır. Her tür kendi içerisinde belirli konuları kapsamaktadır.

MoveLang Özel Kaynak Türleri

Move, kullandığı doğrusal mantık ile kendini diğer akıllı sözleşme programlama dillerinden ayırır. Doğrusal mantık formülleri yalnızca bir kez kullanılabilen temel kaynaklar olarak ele alınır. MoveLang ile kaynaklar kopyalanmaz veya atılmaz. Ancak program depolamasına taşınır. Move’nin kullandığı kodda “hava geçirmezlik” unsuru vardır.

Bu durum Move’nin statik tip sistemi tarafından daha etkin hale getirilmiştir. Move’daki bu sistem kod yürütülmeden önce derleneceği için, kaynakların doğalarını korur ve başarısız programların teslim edilmesinin önüne geçer.

Move’nin kaynakları hem ifade edilebilirlik hem de güvenlik açısından avantaja sahiptir. MoveLang, blok zinciri üçlemesinde ki en önemli amaç ise: güvenli ve ölçeklenebilir olmaktır.

Akıllı Sözleşmeler için MoveLang’in Dezavantajları

MoveLang, yüksek güvenlik garantisinin karşılığında hızından ve performansından ödün vermektedir. Move kodu çalışma zamanında değerlendirilir ve Solidity ve diğer dillerde olduğu gibi derleyici hatalardan etkilenmez. Diğer dezavantajlar ise şunlardır:

Move’nin kodu diğer blok zincirlere kolayca taşınamaz, bunu yapmak için üçüncü taraf araçlar geliştirilebilir.

Solidity gibi diğer dillerle kıyaslandığında çok az kaynak ve kod kütüphanesine sahiptir.

Genç bir proje olması nedeniyle, bilgi, araştırma raporları ve geliştirici eğitimi diğer dillere göre daha az bulunur.

Son olarakta yeni bir dil olduğu için bazı eksiklikler henüz ortaya çıkmamış olabilir.Birkaç yıl kullanıldıktan ve benzeri çıktıktan sonra, Web3 geliştiricileri arasında yaygınlaşıp, popülerleşeceği düşünülmektedir.

Move şimdiden birçok şey vaadediyor ve geliştiriciler Move ile çalışmak için can atıyor. Önümüzdeki birkaç yıl içinde Move hakkında çok daha fazla içerik göreceğiz ve duyacağız gibi duruyor.

 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Crypto Mario tarafından yazıldı.

Solana (SOL) Hakkında Her Şey

Floki Inu (FLOKI) Nasıl Stake Edilir?