in

Move-to-Earn (M2E) Nedir?

Move-to-Earn (M2E)

Move-to-Earn, Play-to-Earn modelinin farklı bir versiyonu olarak düşünülebilir. İnsanlar, “Play-to-Earn” oyunlarına katılarak para kazanabiliyorlardı. Şimdi ise oyunlara katılmak yerine “Move-to-Earn” ile kişiler, fiziksel aktiviteler yoluyla para kazanabilecekler.

Akıllı saat, akıllı telefon vb. gibi mobil cihazların bir kombinasyonu ile; vücut aktiviteniz hakkında veriler toplanır ve ardından bu veriler uygulama içi varlığa dönüştürülür.

Move-to-Earn (M2E) Nedir?

Move-to-Earn (M2E) yeni bir terim olabilir, ancak yeni bir kavram değildir. Egzersiz yıllardır oyunlaştırılmıştır. Nintendo, Pokémon GO aracılığıyla hareket tabanlı mobil uygulama oyunlarını popüler hale getirdi. Yakın zamanda, Nintendo Switch konsollarıyla, özel fitness kumandalarına (örneğin, Egzersiz Halkası) sahip bir dizi fitness oyunu piyasaya sürdüler. Daha da geriye gidersek, Wii Sports gibi oyunları öne çıkaran Wii konsolu buna örnektir.

Profesyonel oyuncular sponsorluklar, turnuvalar kazanarak vb. yoluyla para kazandığı için sporu bir M2E biçimi olarak bile düşünebiliriz. Move-to-Earn artık aktif olduğunuz için finansal ödüller kazanmanıza izin veriyor.

Move-to-Earn

Daha sağlıklı olmanın doğuştan gelen özelliği, yalnızca bir “oyunlaştırma çabasına” ihtiyaç duyan kullanıcılar için değil, aynı zamanda fiziksel olarak daha aktif bir toplumdan yararlanan diğer işletmeler için de caziptir. Bunun bir örneği, sigorta şirketi AIA tarafından oluşturulan bir sağlık programı olan AIA Vitality‘dir.

AIA Vitality programı kapsamında üyeler, toplam adımları da dahil olmak üzere çeşitli etkinliklerden puan toplayabilirler. Puanlar, yiyecek veya alışveriş kuponları gibi ödülleri kullanmak için kullanılabilir. Özellikle belirli kademelere ulaşmak sigorta primlerini düşürmek için bile kullanılabilir.

Move-to-Earn

AIA’nın bakış açısından; Kurumsal Sosyal Sorumluluk imajının ilerlemesinin yanı sıra, finansal bir faydası da var. Daha sağlıklı kullanıcılar daha az sigorta talebine yol açar.

Bununla birlikte, Move-to-Earn oyunları ve hareket tabanlı oyunlara şimdiden büyük bir talep var. 2020’de Pokémon GO 3 milyar dolar gelir elde etti. 16 Mart 2022 itibariyle, Pokémon GO son 30 günde ortalama 8,6 milyon DAU’ya ulaştı.

Bununla birlikte, Pokémon, milyonlarca kullanıcının farklı fikri mülklerinden yararlandığı bir veri olduğu için bu tür rakamlar o kadar da şaşırtıcı değil.

Yukarıdakiler Move-to-Earn’i anlamanız için verilmiş sadece birkaç örnekti. Move-to-Earn modelinin temel unsurlarının başarılı olduğu ve güçlü ürün uyumu olduğu zaten kanıtlanmış. Asıl soru şu ki, kripto projeleri sürdürülebilir ve uyumlu bir ekosistem oluşturmak için hepsini token’lar ile nasıl bağlayabilir? Kripto ve Move-to-Earn tam olarak nasıl ve hangi projelerle birleşiyor? Bunun için detaylı Move-to-Earn inceleme yazılarımızı takipte kalın.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

MES tarafından yazıldı.

Cardano Vasil Hard Fork Neden Tekrar Ertelendi?

Chainlink’ten (LINK) Dikkat Çeken Artış!