içinde

Move-to-Earn (Hareket Et-Kazan) Nedir? Potansiyeli Yüksek 7 Move-to-Earn Projesi

Stepn projesinin ortaya çıkmasıyla Move-to-Earn bazlı projeler son dönemde oldukça popüler hale geldi. Hayatımıza giren Move-to-Earn, potansiyeline ulaşabilecek mi bunu hep birlikte göreceğiz.

Move-to-Earn (Hareket Et-Kazan) Nedir?

Move-to-Earn, insan hareketini takip eden, bir sensör yardımıyla bu hareketleri ölçen bir teknoloji kullanarak, kullanıcıların günlük hareketleri sayesinde para kazanmalarına yardımcı olan bir modeldir.

Move-to-Earn modelinin, Play-to-Earn’e kıyasla avantajı, kullanıcıların devamlı telefonlarına bağlı kalmalarına gerek olmamasıdır. Kullanıcıların, belirli süreler karşılığında, belirli ödüller kazanıldığı için yalnızca belirli bir süre fiziksel olarak aktif olmaları gerekir.

Move-to-Earn’ün, getirdiği bazı pratik avantajlar, bunun yanında insanları hareket ettirmeye teşvik etmesi bu alanda yapılan projelerin popülerliğini artırabilir.

Potansiyeli Yüksek 7 Move-to-Earn Projesi

Genopets

Genopets, Solana ekosisteminde yer alan ve GameFi alanına yatırım yapan bir Move-to-Earn projesidir. Kullanıcılar, sahip olduğu Genopet’leri beslemeye ve geliştirmeye çalışırlar.

Genopets 3 oyun tarzının birleşimidir: Tamagochi’deki bir canlıyı besleyip ve geliştirmeyi, Pokemon’daki bir canlının eğitilmesi ve savaştırılması ve Animal Crossing’deki bir canlıyı yakalama öğelerinin birleşimidir. Kullanıcıların Genopets edinmesi ve Neon Genoverses’e katılması, ardından uygulamadaki görevleri yerine getirmesi gerekiyor. Böylece kullanıcılar ödüller kazanabilir.

$GENE, Genopets’in yönetişim token’ıdır. $GENE sahipleri oyun içi oylamalarda söz hakkına sahip olabilir, $GENE stake’leyerek ödüller kazanabilir.

Ayrıca, Genopets projesi, Pantera Capital, Alameda Research, Solana Capital dahil olmak üzere önemli yatırımcılara sahip bulunuyor.

OliveX

OliveX, “Fitness Metaverse” adıyla fiziksel aktivitelere ayrılmış bir Metaverse inşa edebilmek için The Sandbox gibi piyasadaki birçok popüler Metaverse projesiyle iş birliği yapıyor.

Stepn ve Genopets’ten farklı olarak Olivex, dünya çapında 170’ten fazla ülkede evde, spor salonunda ve açık havada egzersiz yapan daha geniş bir kullanıcı pazarını hedefliyor. Şu anda proje üç uygulama geliştiriyor: Koşucular için Dustland Runner ve bisikletçiler için Dustland Rider, şınav çekenler için 22 Push-ups. Ayrıca proje, DEFY ve Genopets gibi projelere de yatırım yapıyor. $DOSE ise OliveX’in yerel token’ı.

Wirtual

Stepn gibi, Wirtual da kendini bir sağlık/yaşam uygulaması olarak konumlandırıyor. Ancak, pazarlanan ürün temelde birbirinden oldukça farklı. Wirtual, kullanıcıların hareket mesafesi, hız ve daha pek çok konuda birbirleriyle rekabet etmelerine olanak tanıyan, pay-when-you-go modeline odaklanmaktadır.

Bu uygulamada $WIR token kazanmak için koşma, bisiklete binme ve hatta yüzme gibi görevlere katılmanız gerekir. $WIR token’a sahip olmayan kullanıcılar için günlük kazanç limiti 0,1 $WIR ile sınırlandırılmıştır. Daha fazla $WIR’e sahip olmak, yeni seviyelerin kilidini açmanıza izin verecek ve bu da daha fazla $WIR kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Metz

Metz, Topluluk Finansmanı yoluyla 700.000$ toplayan yeni bir projedir. Şu anda proje hakkında fazla bilgi yok, ancak kullanıcıların token ve NFT gibi ürünlerle ödüllendirilmesi bakımından projenin Stepn ve Genopets ile pek çok ortak yanı olacak gibi görünüyor.

DEFY

OliveX’in DEFY’ye yatırım yaptığını yukarıda zaten belirtmiştik, bu nedenle DEFY’ye birçok yeni iyileştirme ve geliştirme ekleneceği aşikâr. DEFY, Pokemon Go, Zombie Run vb. gibi geleneksel oyunların bazı benzer yanları ile Metaverse’in birleştiği bir Move-to-Earn projesidir.

Fitmint

Bu proje, Stepn’a benzeyen başka bir Move-to-Earn projesidir ancak hâlâ geliştirme aşamasındadır. Fitmint, şu günlerde NFT satışları için whitelist düzenliyor.

Step

Stepn gibi, Step projesi de kullanıcıların hem hareket etmesine hem de kripto kazanmasını sağlıyor. Step whitepaper’ında yer verilen açıklamaya göre Step mekanizması, attığınız her adım için size ödeme yapan bir spor salonu üyeliği gibi olduğu söyleniyor. Step, bir mobil uygulama ile adımlarınızı takip edecek ve her gün ne kadar mesafe kat ettiğinize bağlı olarak kripto ödüller verecek.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

LooksRare (LOOKS), Chain (XCN) ve Keep3rV1 (KP3R) KuCoin’de Listeleniyor

LOCGame Spotlight Serisi: The ICO Millionaire