in ,

Mortgage Kredileri Bitcoin Varlığıyla Ödenebilecek

United Wholesale Mortgage, ABD’de aylık ödemeler karşılığında kriptopara kabul eden ilk mortgage şirketi olacağını söyledi.

Ülkenin ikinci en büyük mortgage kredi kuruluşu, borçlulara yıl sonuna kadar ipoteklerini Bitcoin ile ödeme seçeneği sunmayı amaçlıyor. United Wholesale Mortgage (UWM), ABD’de aylık ödemeler karşılığında kriptopara birimini kabul eden ilk mortgage şirketi olacağını söyledi.

Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Mat Ishbia, bu konuyla alakalı şunları söyledi:

“UWM, Bitcoin’i kabul etmeyi planlıyor çünkü bize aylık ödeme yapan yaklaşık 1 milyon tüketicimiz var ve her zaman müşterilerimiz için işleri kolaylaştırmanın bir yolunu bulmaya çalışıyoruz.”

Bu durum, kriptoparanın iyi bilinen spekülasyon için bir araç olarak kullanılması rolüne ek olarak bir değişim aracı rolüyle işlev görüp göremeyeceği hakkında bilindik soruları gündeme getiriyor. Finans uzmanları, mortgage kredilerini bu şekilde ödeyen insanların acele etmesini beklemiyor.

Maryland, Rockville’de Kendall Capital Management’ın Finans Danışmanı Clark Kendall ise şöyle söyledi:

“Bireylerin ipoteklerini kriptopara ile ödeyebileceklerini bilmek güzel, ancak bireysel yatırımcı için operasyonel sorunlar nedeniyle, bence çok az kişi ödeyebilecek.”

Ödemeler Nasıl Gerçekleşecek?

United Wholesale Mortgage, ülkenin iki numaralı mortgage kredi kuruluşudur. Konut İpoteği Açıklama Yasası verilerinin Bankrate analizine göre, 2020’de 560.000’den fazla kredi sağladı ve bu, yalnızca Rocket Mortgage’ı takip eden bir taksit oldu.

Ishbia, United Wholesale Mortgage’ın en önde gelen kriptoparası olan Bitcoin’i kabul ederek açılacağını söyledi. Toplam piyasa değeri 1 trilyon dolara yaklaşıyor.

Bitcoin

 

Ishbia, şirketinin diğer kriptoparaları da kabul etmek istediğini söyledi. İsim vermedi, ancak Ethereum, Cardano, XRP ve Litecoin en yaygın olarak tutulan kriptopara birimleri arasında.

United Wholesale Mortgage, ödemelerin nasıl işleyebileceği hakkında hiçbir ayrıntı yayınlamadı. Tüketiciler Coinbase veya diğer merkezi borsalar (CEX) aracılığıyla ödeme yapabilecek mi henüz belli değil. Şirket hala bu sorunları yetkililerle çözüyor.

Ishbia, bu konuyla alakalı şunları söyledi,

“Bu kadar dikkatli bir şekilde düzenlenmiş bir sektörde çalışmanın büyük bir kısmı, kriptoparayı ödeme yöntemi olarak kabul etmek gibi büyük bir değişiklik gerçekleştirmeden önce herkes için en doğrusunu yaptığımızdan emin olmak adına düzenleyicilerle doğrudan çalışabilmemizdir.”

Volatilite Karmaşıklaşıyor

Bitcoin geçtiğimiz yıl dikkatleri üzerine çekti ve fiyatı buna göre hareket etti. Eylül 2020’de, tek bir Bitcoin 10 bin dolardan biraz fazla işlem gördü. Nisan ayına kadar kısa süreli de olsa 65 bin doları gördü.

Bitcoin

Bu yüksek noktaya ulaştıktan birkaç ay sonra, Bitcoin 30 bin doların altına düştü. Tekrar yükselişinde, 50 bin dolara yaklaştı. Bu yolculuk, dolar ve euro gibi fiat para birimlerinin ayırt edici özelliği olan istikrarın tam tersidir.

Bitcoin’in volatilitesi birtakım zorlukları da beraberinde getiriyor. Birincisi, istikrarlı bir para birimi cinsinden bir borç ödemesi ile fiyatı çılgınca dalgalanan bir değişim aracı arasında uyumsuzluk söz konusu.

Kendall şöyle söyledi,

“Aylık ipotek ödemeniz bin dolar ise, bu ayın ödemesi için 800 dolar mı yoksa 1.200 dolar değerinde mi Bitcoin gönderiyorsunuz?”

Bankrate’in Finansal Analisti Greg McBride da benzer şekilde temkinli davranıyor.

“Gelecek ayın ipotek ödemesinin kesinliğini şu anda elinde tuttuğunuz bir hisse senedinin fiyatına dayandırmanızı tavsiye etmem ve bunu spekülatif bir varlığa dayanarak yapmanızı kesinlikle tavsiye etmem.”

Bitcoin’in değeri o kadar keskin bir şekilde hareket edebilir ki, borçlular ödemenin yapıldığı zaman ile hesabın alacaklandırılması arasındaki zamanda bile bir değer sıçramasından endişe duyabilirler.

Vergi Sorunları Çetrefilli Olabilir

Vergiler bir başka engeldir. Kriptopara ile ilgili vergi politikaları devam eden bir çalışma olsa da IRS, (Internal Revenue Service-ABD’de gelir idaresi alanında faaliyet gösteren devlet dairesi) bir şey satın almak veya bir masrafı ödemek için kriptopara kullanmayı potansiyel olarak vergilendirilebilir bir olay olarak görmektedir.

Amerikan Yeminli Mali Müşavirler Enstitüsü, bir ipotek ödemesi için görünüşte basit olan bitcoin ticaretinin sermaye kazancı vergisini tetikleyebileceğini söyledi.

Amerikan Yeminli Mali Müşavirler Enstitüsü (AICPA), bir mortgage ödemesi için görünüşte basit Bitcoin ticareti eyleminin, sermaye kazancı vergisini tetikleyebileceğini söyledi. Kendall son olarak şunları söyledi,

“Yatırımcı kriptoparasını satmak ve mortgage kredisini tam olarak ödemek istiyorsa, borcunu ödemek için kriptopara kullanmasını tavsiye edebilirim. Ancak, aylık ödemeleri yapmak için kriptopara kullanmak kitabımda operasyonel bir anlam ifade etmiyor.”

Kriptoparalar ve blockchain hakkında; her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Ezgi Çoban tarafından yazıldı.

Başkent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri aynı zamanda Uluslararası Ticaret ve Finansman Çift Anadal Programı öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Beta Finance (BETA) Token Satışa Çıkıyor!

NFT metaverse

Facebook, Metaverse İçin 50M$ Yatırım Fonu Başlattı