içinde ,

Moonbeam (GLMR) Uzun Vadeli İyi Bir Yatırım mı?

Kripto piyasasında yaşanan gelişmeler göz önüne alındığında piyasa üzerinde herhangi bir yatırım yapılmadan önce iyi bir araştırma yapılması gerekiyor. Birçok faydası bulunan kripto para birimleri aynı zamanda riskli varlıklardır. Bu yazımızda Moonbeam Network’ün yerel kripto para birimi olan Glimmer (GLMR) uzun vadeli iyi bir yatırım mı bu soruyu inceliyoruz. 

Moonbeam Network, Polkadot ağındaki bir parachain olarak çalışan EVM (Ethereum Virtual Machine) uyumlu, Substrate (bir programla dili) tabanlı bir blokzinciridir. Moonbeam ağının hizmet token’ı olan Glimmer ile yatırımcılar yönetim kararlarında yer alabilir, işlem ücretlerini ödeyebilir, likidite sağlayarak ödüller kazanabilir ve stake edebilir. Ayrıca zincirler arası entegrasyonlar gibi ek özelliklerle temel Ethereum özellik seti genişletilebilir.

kaynak: https://moonbeam.foundation/glimmer-token/

Yukarıda yer alan görselden de anlaşıldığı gibi yıllık %5 enflasyon oranını hedefleyen Moonbeam, sınırsız bir token arzına sahip. Moonbeam’deki enflasyon, ağın güvenlik ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik şekilleniyor. %5’lik enflasyonun %1’i ortakları teşvik etmek için harcanırken %1,5’i ise parachain rezervine aktarılıyor. Kalan %2,5 GLMR token’larını stake eden kullanıcılar için ayrılıyor. Diğer yandan, Moonbeam akıllı sözleşme uygulamasına ilişkin ücretler iki şekilde işliyor. Harcanan ücretlerin %80’i yakılıyor ve geriye kalan %20’lik kısım zincir üstü yönetişim yoluyla ağa dahil olan projelere ve girişimlere tahsis edilebilmek üzere zincir üstü hazineye aktarılıyor.

Moonbeam, Substrate üzerinde Ethereum benzeri bir ortam sunduğu için diğer projelerden farklılaşıyor. Ayrıca Moonbeam ağı, Solidity veya Vyper tabanlı akıllı sözleşmelere sahip geliştiricilerin Polkadot ekosisteminde çalışmalar yürütmesine imkan tanıyor. Polkadot parachain ağını kullanan Moonbeam projesi, BTC ve ETH zincirleri arasında köprü kurarak kripto para sektörüne işlevsellik kazandırıyor.

Çoğu uzmana göre GLMR coin’in piyasa içerisindeki konumunu etkileyebilecek ve fiyatında değişime neden olabilecek önemli etmenler bulunuyor. Öncelikle, Polkadot ağı GLMR coin fiyatında yaşanabilecek yükseliş trendini destekleyebilir. Polkadot ağındaki işleyişin sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesini sağladığı için bu destek iki taraf içinde olumlu sonuçlanabilir. Geliştiricilere Ethereum benzeri bir ortam sunması ve yeni projeleri desteklemesi Moonbeam’in token’ı olan GLMR üzerinde de olumlu etki bırakabilir. Hatırlanacağı üzere GLMR’nin Binance gibi popüler borsalarda listelenmesi daha fazla yatırımcıya ulaşmasını sağlayarak coin fiyatında yükselişi de beraberinde getirebilir.

Moonbeam GLMR Fiyat Tahmini

CoinMarketCap verilerine göre 139. sırada yer alan Moonbeam GLMR, yazının kaleme alındığı saatlerde 0,445690 dolardan işlem görüyor. Son 24 saatlik işlem hacmi 11 milyondan fazla olan coin’in piyasa değeri 176,809,661 dolardır. GLMR’nin son bir aylık fiyat değişimi incelendiğinde ağustos ayının sonunda 0,52 dolardan işlem gördüğü ve en yüksek fiyat aralığına 0,62 dolar ile eylül ayının ikinci haftasında ulaştığı anlaşılıyor.

kaynak: https://coinmarketcap.com/tr/currencies/moonbeam/

Çoğu analistin 2022 GLMR fiyat tahmini 2,50 dolara yükselebileceği ve GLMR’nin maksimum fiyatının 3.81 dolara kadar çıkabileceği yönünde. 2023 yılında GLMR’nin fiyatının 2,30-3,50 dolar arasında seyretmesi bekleniyor. Uzun vade söz konusu olduğunda, Moonbeam’in olumlu performans gösterebileceği öngörülüyor. Eğer yükseliş eğilimini devam ettirebilirse GLMR coin fiyatının 5,51 dolara kadar ulaşacağı tahmin ediliyor. 2024 yılında Bitcoin halving etkinliğinin gerçekleşmesi nedeniyle GLMR yatırımcıları için de verimli bir yıl olması bekleniyor.

GLMR Uzun Vadeli İyi Bir Yatırım mı?

Moonbeam ağının arkasındaki ekip, kullanıcı rahatlığını önceleyen bir platform oluşturmak için bir araya gelmiş deneyimli kişilerden oluşuyor. Ekip sürekli olarak yeni özellikler ve iyileştirmeler geliştirerek projenin başarısını destekliyor. Moonbeam’in yeni bir ağ olması gelişime açık olduğu anlamına gelirken bu durum ilerleyen süreçte iyimser sonuçlar doğurabilir. Sonuç olarak, Polkadot ve Ethereum ağları tarafından yaygın olarak kullanılan proje, mevcut olan durum içerisinde umut verici göstergeler sergiliyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Binance Labs Hangi Projelere Yatırım Yaptı?

Fenerbahçe Fan Token Nedir? $FB Token Nasıl Satın Alınır?