içinde , ,

Moonbeam (GLMR) Nasıl Stake Edilir?

Bu yazı, Moonbeam Vakfı tarafından oluşturulan DApp’i kullanarak Moonbeam’de Glimmer token’larınızı (GLMR) stake etme sürecinde size rehberlik edecektir.

DApp, Moonbase Alpha (demo amaçlı), Moonriver ve Moonbeam üzerinde çalışır. Glimmer token’larını (GLMR) stake etmek için Moonbeam ağını seçtiğinizden emin olun.

Not: MetaMask’ın yüklü olması gerekir.

Gösterge Tablosu ile Başlayın

Kontrol panelini kullanmaya başlamak için adrese gidin. MetaMask açılır ve sizden oturum açmanızı ister. Oturum açtıktan sonra DApp’a bağlanmak için hesabı seçmeniz ve izinleri kabul etmeniz istenecektir.

Ayrıca MetaMask’ı Moonbeam’e bağlamanız gerekecektir. GLMR token’ları ERC-20 değil yerel protokol token’larıdır. Bu nedenle Moonbeam’i MetaMask’ta özel bir ağ olarak eklemeniz gerekir. DApp doğru ağa geçmenize yardımcı olacaktır.

İzinleri kabul ettikten ve ağı Moonbeam olarak değiştirdikten sonra hesap bakiyeniz, son işlemleriniz, crowdloan ödül verileri ve stake verileri hakkında ayrıntılar bulabileceğiniz ana kontrol paneline yönlendirileceksiniz.

Sağ üst köşede, tüm ağlar arasında ileri geri geçiş yapabileceksiniz. Test amacıyla Moonbase Alpha TestNet’e geçebilir ve DEV token’larıyla stake etmeyi deneyebilirsiniz (parasal değerleri yoktur). Ancak GLMR token’larınızı stake etmek ve stake ödülleri kazanmak için Moonbeam’e geçmeniz gerekir.

Bir Aday Nasıl Delege Edilir?

Token sahipleri, token’ları stake ederek ve collators hissesine ekleyerek bir collator adayını delege edebilirler. Bunun karşılığında, collator blok üretiminden elde ettiği ödülleri tüm delegeleri arasında paylaştıracaktır. Dolayısıyla, ödülünüz ne kadar katkıda bulunduğunuza ve collator’a bağlanan toplam miktara bağlı olacaktır.

Bir adayı delege etmek için Staking bölümüne ilerleyerek ve Delegasyonları Yönet seçeneğine tıklayarak staking kontrol paneline gidin.

Staking panosundan, stake ve temsilci collator adayları ekleyebilir, mevcut stake’leri değiştirebilir ve stake faaliyetlerinize genel bir göz gezdirebilirsiniz.

Bu örnekte aşağıdaki collator aday hesabı kullanılmaktadır:
0x1c86e56007fcbf759348dcf0479596a9857ba105 – Lütfen hangi collator adayını seçeceğiniz konusunda kendi araştırmanızı yapın.

Bir collator seç seçeneğine tıklarsanız collator menüsü açılacak ve aktif ve bekleyen havuzlardaki her bir collator için verileri görebileceksiniz.

Blok üreten, ödül kazanan ve collator içeren Aktif Havuz sekmesi ile henüz blok üretmeyen veya ödül kazanmayan collator içeren Bekleyen sekmesi arasında geçiş yapabilirsiniz. Bekleme havuzundan aktif havuza geçmek için bir collator’ün hisseye göre ilk 48 collator arasında olması gerekir. Aktif havuzdaki aday sayısının zaman içinde değişebileceğini ve daha önce demokrasi yoluyla artırıldığını unutmayın.

Sağdaki sondan ikinci sütunda minimum teminat tutarını göreceksiniz. GLMR protokolü 50 GLMR minimum teminat tutarına sahip olsa da bu sütun, söz konusu collator’un ilk 300 delegasyonunda yer almak için delege etmeniz gereken minimum tutarı yansıtan değişken bir sayıdır. En az 50 GLMR’niz varsa ancak collator’ın minimum tahvil miktarından azsa onlara delege olmakta özgürsünüz fakat hisseye göre ilk 300 delegasyonda yer alana kadar ödül kazanamazsınız.

Staking ödüllerinizi optimize etmek için genellikle daha düşük bir toplam teminat tutarına sahip bir collator seçmelisiniz. Bu durumda, delegasyon miktarınız collator’un toplam hissesinin daha büyük bir bölümünü temsil edecek ve orantılı olarak daha yüksek ödüller kazanacaksınız. İkinci olarak her bir collator’un son turda ürettiği blok sayısını gözden geçirerek collator performansını değerlendirebilirsiniz. Collator menüsündeki Son tur blokları sütunu bu verileri gösterir. Bu sayılar büyük ölçüde değişiklik gösterecektir ancak son turda üretilen 0 blok, tipik olarak zayıf collator performansına işaret eder.

Bir delegasyon başlatmak için delege etmek istediğiniz collator’e tıklamanız yeterlidir. Daha sonra yapmanız gerekenler:

-Doğru collator seçtiğinizi ve adresin doğru göründüğünü doğrulayın.
-Stake etmek istediğiniz token miktarını girin. Bu örnekte 50 GLMR token kullanılmaktadır.
-Delege Et’e tıklayın.

Bu collator için minimum teminat miktarı yazım sırasında 50 GLMR’dir ve bu aynı zamanda protokol minimum teminat miktarıdır. Eğer 50 GLMR’den daha az bir miktar bağlarsanız en azından minimum tahvil miktarına yükseltene kadar Delege Et seçeneğine tıklayamazsınız.

MetaMask açılır ve sizden bir işlem imzalamanız istenir.

İşlemi imzaladıktan sonra sağ üst köşede bir delegasyon işlemi gönderildi bildirimi göreceksiniz.

Başarılı olursa işlem onaylandı bildirimini göreceksiniz ve kontrol paneliniz delegasyonu içerecek şekilde güncellenecektir.

MetaMask hesabınızı kontrol ederseniz bakiyenizin stake edilen token miktarı (artı işlem ücretleri) kadar azaldığını göreceksiniz. Bu işlemin birkaç dakika sürebileceğini lütfen unutmayın.

Delegasyonlarda Nasıl Değişiklik Yapılır?

Delegasyonlar listesindeki herhangi bir delegasyon, fonları tahvilli veya tahvilsiz olarak değiştirilebilir. Fonlarınızın bir kısmının tahvilini çözmeye karar verirseniz Moonbeam’de 50 GLMR token’ı (ve Moonbase Alpha’da 5 DEV token’ı) olan minimum delegasyon gereksinimini karşılamanız gerekeceğini lütfen unutmayın. Tüm delegasyonu kaldırmak istiyorsanız bir sonraki bölüme geçin.

Ek fon bağlamayı denemek için:

Değiştirmek istediğiniz collator adayının yanındaki + simgesine tıklayın.
Delegasyonunuzu artırmak istediğiniz miktarı belirtin. Bu durumda, tahvilimizi 2 GLMR artırıyoruz.
Gönder’e tıklayın.

MetaMask açılır ve sizden işlemi onaylamanızı ve imzalamanızı ister. İşlemi imzaladıktan sonra sağ üst köşede bir delegasyon işlemi gönderildi bildirimi göreceksiniz.

İşlem onaylandıktan ve işlem onaylandı bildirimini aldıktan sonra gösterge tablosu yeni tahvil tutarını içerecek şekilde otomatik olarak güncellenecektir. Şimdi toplam 52 GLMR token’ı stake ettiniz.

 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Ezgi Çoban tarafından yazıldı.

Başkent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri aynı zamanda Uluslararası Ticaret ve Finansman Çift Anadal Programı öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Türk Kripto Fenomenleri BNB Köprü Hack’i Hakkında Ne Konuştu?

Aptos Whitepaper’ında Nelerden Bahsediyor?