in , ,

Moody’s Bitcoin’i Yasal Olarak Kabul Eden El Salvador’un Notunu Düşürdü

El Salvador, Bitcoin

Finansal kredi derecelendirme kuruluşu olan Moody’s El Salvador’un kredi notunu güncelledi. Yaptığı güncellemede El Salvador’un notunu B3’ten Caa1’e düşürdü. Aynı zamanda ülkenin dövüz ülke tabanının B1’den B2’ye düşürdü. Mevcut görünüm için ise olumsuz derecelendirmesinde bulundu.

Moody’s bu not indirimleri için iki temel sebep gösterdi. Resmi gerekçeler olarak şu iki madde kayıtlara geçti:

  • 2023 zorlu borç amortisman programı öncesinde Pazar erişimi kısıtlı kalacak gibi görünmektedir.
  • Politika oluşturma kalitesinde bozulma görülmektedir. Yetkililer mali uyum planına yönelik uygulama risklerini yoğunlaştırmıştır. Aynı zamanda finansman beklentilerine ilişkin belirsizlikte artış görülmüştür.

Kredi derecelendirme kuruluşu El Salvador’un mali pozisyonlarına bakıldığında savunması kaldığını düşünüyor. Kredi geri ödemelerinde zorluklar yaşayacağını tahmin etmektedir. Bununla beraber IMF finansman yardımı konusunda belirsizlik olduğu ve bunun sonucunda ülkede likidite sıkışıklığı yaşanabileceği kayıtlarda yer aldı.

Bitcoin Kabulü Tartışmalıdır

Bitcoin

Moody’s ülkenin Bitcoin’i yasal olarak kabul etmesi kararını “tartışmalı” olarak nitelendirdi. Bu kararın uluslararası gerilimi arttırdığını nitelemektedir. El Salvador’un değeri çok değişken bir varlık olarak Bitcoin’i kabul etmesinin büyük bir finansal risk olarak görünmektedir. IMF ve Dünya Bankası bu kararın Latin Amerika için de bir risk oluşturduğuna inanıyor.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

Kriptopara, Bitcoin

31 Temmuz 2021 Kriptopara Piyasası Genel Görünümü

Ethereum

Büyük Ethereum Yükseltmesi; Arzı Değiştirmek, İşlem Ücretlerini Düzeltmek ve Fiyatı Yükseltmek İçin Ayarlandı