in , ,

Modern İşletmeler için DeFi Trendleri

İlerici-Modern Kripto İşletmeleri Yaratmak İçin Decentralized Finance (DeFi) Trendleri

DeFi geliştirme girişimi, teknolojik bir devrim yaratması beklenen merkeziyetsiz finansın bir ürünüdür. DeFi protokollerinin gelişmesi, kripto ve dijital alanlarda hızlı bir şekilde trend olan geniş çaplı protokolün oluşmasını sağlıyor. Kullanım alanı çok geniş olduğu için her iş sektörü, işlerinin seviyelerini yükseltmek için bu alana yöneliyor.

En İyi DeFi Geliştirme Trendleri

Dijital dünya her geçen gün daha fazla gelişerek ilerliyor. Bu değişim süreci bize her bakımdan büyük icatlar ve dijital keşifler kazandırdı. Bu zamana kadar büyük veya küçük bir finansal işlem, üçüncü bir taraf aracılığıyla dağıtılırdı.

Kullanıcılar işlem gecikmeleri ve yüksek maliyetli kesintiler gibi sorunlarla karşılaşıyordu. Bu sorunların üstesinden gelmek için Fintech şirketlerine DeFi geliştirme hizmetleri eklendi.

Likidite Madenciliği

Likidite madenciliği, DeFi protokolleri listesine dahil olan son girişimdir. Bu DeFi platformu aracılığıyla oluşturulan teşvikler, merkeziyetsiz ağ güvenliği kapsamında kripto varlıkları yatırımcılara yönlendirir. Örneğin, bu finansal sistem Ethereum cüzdanı olan kullanıcıların dijital varlıkları çekmesine veya mevcut likidite havuzlarından birinde likidite başlatmasına imkân sağlar.

NFT’lerle ilgili platformlar

NFT’lerin piyasaya sürülmesinden sonra yeni kripto ekonomisinin tanınırlığı daha da arttı. DeFi gelişimi, Opensea, Mintable, Foundation vb. gibi çok çeşitli pazar yerlerinin ortaya çıkmasını sağladı. DeFi sektöründe çok sayıda oyun platformu oluşturuldu. Bu oyun platformların popülaritesinin artması alandaki kuruculara, trader’lara ve koleksiyonculara büyük kazanç sağladı. Geleceğin NFT platformlarının Blockchain alanını daha da düzenleyeceği düşünülüyor.

Blok Zinciri Geliştirme

Ethereum, çok uzun süredir bu sektörde öncü olan çok popüler bir blokzinciri ağıdır. Platformun gelişmesinde Ethereum blokzinciri büyük bir destek sağlamıştır. DeFi geliştirmenin birincil amacı, dijital kullanıcılar arasında güven ortamını sağlamak ve platforma giren her kullanıcıya üst düzey DeFi geliştirme hizmetleri sunmaktır.

DeFi

Platformlar arasında istikrarlı bilgi alışverişinin sağlanması blockchain ağları aracılığıyla gerçekleşir. DeFi Dapp geliştirmenin en önemli aşaması blockchain platformlarıdır.

Yönetişim Token’i (Governance Tokens)

Yönetişim Tokenlerinin birincil amacı, sistemindeki kullanıcılara oylama gücü sağlamaktır. Compound gibi bir DeFi platformu, kullanıcıların gelir elde etmesi için platformun Yönetişim Token’lerini kullanmalarına olanak tanır. Bu protokolünün token sahipleri, platformda oy kullanabilir.

Oyun Spektrumu (Gaming Spectrum)

Gelir elde etmek için oyun spektrumu, DeFi alanında öncü olabilecek bir platformdur. Bu oyun modelleri blockchain sistemi içerisinde geliştirilmiştir. Kullanıcılara şeffaf ve güvenli bir ortam sağlıyor. Oyun ekosisteminde 1 milyardan fazla oyuncu aktif olarak yer alıyor. Kullanıcılar oyun içinde oyun içi varlık olarak NFT kullanabiliyor. Böylece, NFT’leri çeşitli pazarlarda ticaret yapmaları sağlanıyor.

Stablecoin

Token’ler, piyasa değerine istikrar sağlamak amacıyla oluşturulur. Kripto para birimlerinde piyasa dengesizliği yaşandığı zaman bu durumu düzeltmek için stablecoin’ler kullanılıyor. Stablecoin’ler fiziksel bir varlığa sabitlenir ve ilgili fiziksel varlıkların piyasadaki değer karşılıkları kadar değerlenir.

DeFi

Bu nedenle, piyasa dengesizliğinin üstesinden gelmek için stablecoin aracılığıyla güvenli bir ticaret deneyimi sağlanır.

5G Ağının Varlığı

DeFi platformu aracılığıyla Fintech şirketleri kayda değer bir büyüme kaydetti. Bu şirketler aracılığıyla bankalara gerek kalmadan varlıkları ödünç verebilir, ödünç alabilir ve satın alabilirsiniz. Bu işlemler, 5G ağı ile oldukça hızlı bir şekilde gerçekleştiriliyor.

Kapanış Düşünceleri

DeFi Dapp platformunun geliştirmesinin dijital alanda büyük gelişmeleri de beraberinde getireceği bekleniyor. NFT’lerin, blok zincirlerin, Stablecoin’ler gibi çeşitli kriptoların üretilmesi bankacılık sektörünü ister istemez etkiliyor. DeFi sisteminin gelecekte ve 2022 yılı içerisinde daha yüksek seviyelere ulaşacağı öngörülüyor.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Huobi Pioneer Zone’da GMEE, SIS ve RARE Listeleniyor: GMEE, SIS ve RARE Nedir?

Luna Rush Gem Box Staking Detayları