Moda İnovasyonu: Modanın Geleceğini Yaratan En İyi 22 Teknoloji

Moda inovasyonu söz konusu olduğunda, tüketicinin bu yenilikçi modayı benimsemesi ve sürekli gelişen teknoloji kritik bir öneme sahiptir. Her iki sektör de geleceğe yönelik ve tüketici odaklı olduğu için, benimseme kendiliğinden gerçekleşir. Ancak teknoloji söz konusu olduğunda, her teknolojik gelişme moda endüstrisi için uygun değildir.

Sanal influencer’lardan yapay zekaya ve malzeme yeniliğine kadar, modanın geleceğini şekillendiren 2020’nin en iyi 22 moda inovasyonu:

 1. Sanal Influencer’lar

Dünyanın ilk sanal influencer’ı ve dijital süper modeli olan Lil Miquela Sousa’nın adımlarını takip eden, yeni bir influencer, yeni bir sanal kişilik ortaya çıktı: Noonoouri.

Münih merkezli tasarımcı ve yaratıcı yönetmen Joerg Zuber tarafından yaratılan bu dijital kişilik, moda dünyasında önemli bir oyuncu haline geldi. Dior, Versace ve Swarovski gibi büyük markalarla ortaklıkları bulunan Noonoouri’nin aynı zamanda 300.000’den fazla Instagram takipçisine ulaştı.

Tıpkı Miquela gibi Noonoouri’nin Instagram’ı da ürün yerleştirme özelliğine sahiptir. Geçmişte, bir şişe Calvin Klein’ın sonsuzluk parfümüyle “poz” vererek 10.000’den fazla “beğeni” aldı.

 1. Yosun’dan Elde Edilen Kumaş

Algiknit, çeşitli deniz yosunlarından tekstil ve elyaf üreten bir şirkettir. Ekstrüzyon işlemi sırasında, biyopolimer karışımını, örülebilen veya israfı en aza indirmek için 3D yazdırılabilen yosun bazlı bir ipliğe dönüştürür. Nihai ürün, biyolojik olarak parçalanabilir ve kapalı-devre bir döngüde doğal pigmentlerle boyanabilir.

 1. Doğada Çözünebilen Sim

BioGlitz, biyolojik olarak doğada çözünebilen sim üreten dünyanın ilk şirketidir. Okaliptüs ağacı özünden yapılan benzersiz bir formüle dayanan eko-sim, gübrelenebilen ve biyolojik olarak doğada çözünebilir. Mikroplastiklerle ilişkili çevresel zararlar olmadan, sürdürülebilir sim tüketimine izin verdiği düşünülürse, mükemmel bir moda inovasyonu…

 1. Dairesel Moda Yazılımı

BA-X, dairesel tasarımı, dairesel perakende modellerini ve kapalı-devre döngüde geri dönüşüm teknolojilerini birbirine bağlayan bulut tabanlı yenilikçi bir yazılım üretti. Sistem, moda markalarının giysileri en az atık ve kirlilikle dairesel bir modelde tasarlanmasına, satılmasına ve geri dönüştürülmesine olanak tanır. Giysilere, “ters tedarik zinciri ağına” bağlanan bir tanımlama etiketi takılır.

 1. Ağaçlardan Üretilen Tekstil Ürünleri

Kapok, böcek ilacı kullanımına ihtiyaç duymadan büyüyen bir ağaçtır. Ayrıca, tarıma uygun olmayan kurak topraklarda yetişir ve pamuk gibi yüksek su tüketimine sahip, doğal lifli ürünlere sürdürülebilir bir alternatif sunar.

Flocus, kapok liflerinden doğal iplikler, dolgular ve kumaşlar üretmek için yeni teknolojiler tasarlayan bir şirkettir.

 1. Elmalardan Deri Üretimi

Elma pektini, genellikle üretim sürecinin sonunda çöpe atılan, endüstriyel bir atık ürünüdür. Bununla birlikte, Frumat tarafından geliştirilen yeni bir teknoloji, elma pektininin sürdürülebilir ve doğada çözünebilen malzemeler üretmek için kullanılmasına izin vermektedir.

Marka, lüks aksesuarlar yapmak, yeterince dayanıklı, deri benzeri bir malzeme yaratmak için elma kabuklarını kullanmaktadır. Ayrıca, bu tür vegan elma derileri zehirli kimyasallar olmadan boyanabilir ve tabaklanabilir.

 1. Moda Derecelendirme Uygulamaları

Moda derecelendirme uygulamalarının sayısı gittikçe artmaktadır. Bu uygulamalar, binlerce moda markası için etik derecelendirme sağlamak üzere tasarlanmıştır. Bu derecelendirmeler, markaların insanlar, hayvanlar ve gezegen üzerindeki etkisine dayanmaktadır.

Derecelendirme sistemi, standartları, sertifikaları ve kamuya açık verileri puanlayarak tüketiciye hazır hale getirir. Bu uygulamalar, moda endüstrisinde şeffaflığı teşvik eder ve müşterilerin bilinçli bir şekilde satın alma kararları vermelerine yardımcı olur.

 1. Doğada Çözünebilen Polyester

Mango Materials, biyolojik olarak doğada çözünebilen bir polyester türü olan biyo-polyester üreten yenilikçi bir şirkettir. Malzeme, çöplükler, atık su arıtma tesisleri ve okyanuslar dahil olmak üzere birçok ortamda biyolojik olarak çözünebilir.

Bu yeni malzeme, mikroelyaf kirliliğini önleyebilir ve sürdürülebilir bir moda endüstrisine katkıda bulunabilir.

 1. Laboratuvar Yapımı Kumaşlar

Teknoloji sonunda, kolajen moleküllerinin laboratuvarda kendi kendine birleşmesini, yeniden programlayabileceğimiz ve deri benzeri kumaşlar üretebileceğimiz bir seviyeye ulaştı.

Bu yeni nesil kumaş, hayvanlara zarar vermeden, deriye daha verimli ve sürdürülebilir bir alternatif sunuyor. Burada bahsetmeye değer iki şirket bulunuyor, Provenance ve Modern Meadow’dur.

 1. İzleme Hizmetleri

Reverse Resources, moda markalarının ve hazır giyim üreticilerinin endüstriyel ileri dönüşüm (geri dönüşümü güç olan maddeleri, yeniden kullanılabilir ve çevre dostu ürünler haline dönüştürme) için tüketici öncesi atıkları ele almalarını sağlayan bir platformdur. Platform, fabrikaların artakalan kumaşları izlemesine, haritalamasına ve ölçmesine olanak tanır.

Bu atıklar, takip eden yaşam döngüleri boyunca izlenebilir hale gelir ve tedarik zincirine yeniden dahil edilebilir. Bu da işlenmemiş malzemelerin kullanımını sınırlandırır.

 1. Örgü Robotları

Scalable Garment Technologies Inc, bir 3D modelleme yazılımına bağlı robotik örgü makinesi üretti. Robot, özel dikişsiz örgü giysiler yapabilmektedir. Ayrıca, bu benzersiz örgü robotu, tüm üretim sürecinin ve isteğe bağlı üretimin dijitalleştirilmesini sağlar.

 1. Kiralık Pazar Yerleri

Style Lend, kullanıcıları uyum ve stile göre eşleştirmek için yapay zekâ ve makine öğrenimini kullanan yenilikçi bir moda kiralama pazar yeridir. Giysi kiralamak, giysilerin yaşam döngüsünü uzatan ve çöplüklere atılmasını geciktiren yeni bir iş modelidir.

 1. İğnesiz Dikiş

Nano Textiles, kumaşlara apreler eklemek için kimyasalların kullanmak yerine sürdürülebilir bir alternatif yol sunar. Bu yenilikçi malzeme, “kavitasyon” adı verilen bir işlemle kumaş aprelerini doğrudan kumaşa yerleştirir.

Nano Textiles teknolojisi, antibakteriyel ve koku önleyici cilalar veya suya dayanıklılık gibi çok çeşitli ürünlerde kullanılabilir. Ayrıca sistem, tüketicileri ve çevreyi tehlikeli kimyasallardan korur.

 1. Portakal Lifleri

Portakal lifi, endüstriyel presleme ve işleme sırasında atılan portakallarda bulunan selülozdan çıkarılır. Lif daha sonra narenciye esanslı yağlar ile zenginleştirilerek benzersiz ve sürdürülebilir bir kumaş oluşturulur.

 1. Biyo-Paketleme

Paptic, ahşaptan yapılmış biyo-bazlı alternatif ambalaj malzemeleri üreten bir şirkettir. Ortaya çıkan malzeme, perakende sektöründe kullanılan kâğıt ve plastiğe benzer özelliklere sahiptir. Ancak bu malzeme kâğıttan daha yüksek bir yırtılma direncine sahiptir ve kartonla birlikte geri dönüştürülebilir.

 1. Nanoteknoloji Malzemeleri

PlanetCare isimli firma sayesinde, mikroplastikleri atık suya ulaşmadan yakalamak için çamaşır makinelerine entegre edilebilen mikrofiber filtreler üretir. Sistem, su mikrofiltrasyonuna dayalıdır ve elektrik yüklü lifler ve zarlar sayesinde çalışır. Bu nanoteknoloji, okyanuslardaki mikroplastik kirliliğini azaltarak katkıda bulunur.

 1. Dijital Defileler

Covid-19 nedeniyle ve küresel ölçekte defilelerin iptal edilmesinin ardından sektör dijital ortamlara kaymaktadır. Salgının ilk aşamasında, Tokyo Moda Haftası, canlı bir izleyici olmadan çevrimiçi konsept sunumları yayınlayarak podyum şovunu yeniden tasarladı. Tokyo’nun çabalarından ilham alan diğer şehirler, artık “evde kalan” izleyicileriyle iletişim kurmak için teknolojiye yöneldi.

Uluslararası moda haftalarını çevreleyen bir dizi başka etkinlik de hiç bitmeyen pandemi etrafında yeniden yapılandırılmaktadır. Örneğin, ticari fuarlar canlı çevrimiçi etkinliklere çevrildi ve LFW tasarımcı satış yerleri artık dijitalleştirildi.

 1. Kıyafet Ödül Programları

Giysi ödül programları, “onları geri dönüşüme kazandırma” veya “daha uzun süre giyme” yönleriyle hızla önem kazanmaktadır. Örneğin, Tommy Jeans Xplore serisi, müşterileri giysileri her giydiklerinde ödüllendiren bir akıllı çip teknolojisinden oluşmaktadır.

23 parçasının tamamında, iOS Tommy Hilfiger Xplore uygulamasına bağlanan bir bluetooth akıllı etiketi yerleştirilmiştir. Toplanan puanlar, gelecekteki Tommy ürünlerinden indirim kazanmak için kullanılabilecek.

 1. 3D Yazıcıyla Üretilen Sürdürülebilir Giysi

3D yazıcılardaki sürekli Ar-Ge çalışmaları, bizi artık gelişmiş malzemelerle baskı yapabileceğimiz bir noktaya getirdi. Moda endüstrisinde, 3D yazıcı ile üretilen deri ve kürk benzeri materyallere olan ilginin arttığını görmekteyiz.

 1. Moda Blokzinciri

Moda inovasyonuyla ilgilenen herkes, blokzinciri teknolojisinin gücünden yararlanmak istemektedir. İnternetin bildiğimiz dünyayı değiştirmesi gibi, blokzinciri teknolojisi de işletmelerin modayı tedarik etme, üretme ve satma şeklini yeniden şekillendirme potansiyeline sahiptir.

Blokzinciri, günün her dakikası ve her saati kullandığımız ve yararlandığımız ve sürekli bilgi ve deneyimlerimizi paylaştığımız bir evren yaratmaktadır.

 1. Sanal Giysiler

Superpersonal, müşterilerin sanal olarak kıyafetleri denemelerine olanak tanıyan bir uygulama üzerinde çalışan bir İngiliz girişimidir. Kullanıcılar uygulamaya cinsiyet, boy ve kilo gibi temel bilgilerini verirler.

Uygulama, kullanıcının sanal bir versiyonunu oluşturur ve sanal siluetine dijital kıyafetleri eklemeye başlar. Uygulama, şubat ayında Londra Moda Şovunda başlatıldı. Ayrıca uygulama, elektronik aletlere indirilebilmektedir. Şirket ayrıca perakende satış mağazaları için Superpersonal’ın ticari bir sürümüne sahiptir. Perakendecilerin müşterileri için kişiselleştirilmiş alışveriş deneyimleri oluşturmasına olanak tanır.

 1. Yapay Zekâ Tasarımcılar ve Stilistler

Modern algoritmalar giderek daha güçlü, uyarlanabilir ve çok yönlü hale gelmektedir. Aslında yapay zekâ, yeni nesil mağaza içi robotların insan benzeri zekaya sahip gibi görünmesini sağlamaktadır. Örneğin, Londra merkezli Intelistyle, perakendecilerle ve müşterilerle çalışabilecek bir yapay zekâ stilisti üretti.

Perakendeciler için yapay zekâ tasarımcısı, tek bir ürüne dayalı birden fazla kıyafet oluşturarak “görünümleri tamamlayabilmekte”, ayrıca stokta olmayan ürünler için alternatifler önerebilmektedir.

Yapay zekâ, alışveriş yapanlar için vücut tipine, saç, göz ve ten rengine göre stiller ve kıyafetler önerir. Yapay zekâ, kişisel stilistine herhangi bir cihazdan erişilebilir, bu da müşterilerin çevrimiçi ve çevrimdışı alışveriş arasında sorunsuz bir geçiş yapmasına olanak tanır.

Sonuç

Moda inovasyonu, ticari değer ve uzun ömür için çok önemlidir. Sektörü mevcut krizin ötesinde nasıl şekillendireceğimiz kritik öneme sahip. Moda inovasyonu, savurgan malzemelerin sürdürülebilir alternatiflerle değiştirilmesine yardımcı olabilir. Tekrarlayan, tehlikeli ve düşük maaş gerektiren işleri sona erdirebilir.

Yenilikçi moda, otonom arabalar, akıllı evler ve kablosuz ağlarla birbirine bağlanan nesnelerden oluşan dijital bir dünyada işlev görmemizi ve etkileşim kurmamızı sağlayacaktır. Dolayısıyla artık pandemi öncesi modaya geri dönüş olmayacaktır.

İlerlemenin tek yolu moda inovasyonu, gelişim ve yeniliği benimsemedir.

Kaynak: https://www.fibre2fashion.com/industry-article/8906/fashion-innovation-top-22-technologies-creating-the-future-of-fashion 

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Hathor

Hathor Network (HTR) Mimarisinin Temeli Olan Nano Contract Nedir?

Hollywood

Hollywood’dan İnovasyon ve Başarı Dersleri