içinde , ,

Minecraft Yaratıcıları Oyun İçi NFT’leri Desteklemeyi Bırakacak

Minecraft, bugüne kadar kişiselleştirilmiş NFT’leri dahil eden bir oyundu. Fakat bu durum yakın zamanda sona erecek. 20 Temmuz’da Minecraft’ın arkasındaki ekip olan Mojang Studios, oyunda NFT’lerin kullanımını desteklemeyeceğini veya izin vermeyeceğini söyledi.

Mojang Studios, NFT kullanım modelinin oyuncu topluluğu içinde kıtlık ve dışlanma yaratabileceğini, oyunda NFT kullanımının bazı kullanıcılara ayrıcalık sağlayabileceğini ve diğerlerini zayıflatabileceğini savundu. Topluluk yönergelerinde yaptıkları güncellemede de belirttikleri gibi bu senaryo, almak istemedikleri bir risk:

“NFT’ler, kurallarımız ve Minecraft’ın ruhuyla çelişen kıtlık ve dışlama modelleri yaratabilir. NFT’ler tüm topluluklarımızı kapsayıcı değildir ve sahip olanlar ile olmayanlar arasında bir senaryo yaratır.”

NFT’lerin ve Kriptoların Minecraft Topraklarında Yeri Yok

Şirketin açıklamasına göre blok zinciri teknolojisi ve NFT’lerin kullanımı, oyuncuların oyun dışındaki diğer eylemlerle ödül kazanmalarına izin verdiği için Minecraft’ın yaratıcı katılım ve birlikte oynama değerlerine uymuyor.

Buna ek olarak Mojang Studios, oyun içi NFT’lerin kullanımının oyunun sunduğu eğlenceye odaklanmayı değiştireceğini düşünüyor; çünkü kullanıcıların oyunun 12 yıldır olduğu gibi eğlenmek yerine NFT’lerinin spekülatif fiyatıyla daha fazla ilgileneceklerini savunuyor.

Ayrıca, bu varlıkları yöneten şirketler tarafından hacklenme ve dolandırıcılık sorunları nedeniyle NFT uygulamasına karşı olduklarını ve “haber verilmeden kaybolma” tehlikesi yarattığını belirttiler. Bu durum, blok zinciri teknolojisini ve NFT’leri kullanarak play to earn moduyla çeşitli kullanıcıların ilgisini çeken birçok kripto oyununda yaşanmıştır.

Kapı Sonsuza Kadar Kapalı Değil

Minecraft geliştiricileri şu anda blok zinciri teknolojisinin oyuna entegre edilmesine kesinlikle karşı olsalar da gelecekteki bir uygulamanın ilginç veya faydalı olup olmadığını görmek için zaman içindeki gelişimini inceleyeceklerini söylediler. Buna rağmen şu an için söyleyebiliriz ki kısa vadede bunu yapmaya niyetleri yok. Mojang Studios’un beklenmedik kararı, Minecraft ekosistemi etrafında inşa edilen diğer projelerde şimdiden hasara yol açıyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Ezgi Çoban tarafından yazıldı.

Başkent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri aynı zamanda Uluslararası Ticaret ve Finansman Çift Anadal Programı öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Ethereum Name Service (ENS) Nedir?

Shiba Inu (SHIB)

Balinaların Shiba Inu’ya (SHIB) İlgisi Artıyor!