in ,

Mina Protokolü’nde 10 Farklı Snapps Kullanım Örneği

blockchain

Genel amaçlı bir protokol olan Mina, Snapps’i (SNARK destekli merkeziyetsiz uygulamalar) güçlendirmek ve etkinleştirmek için tasarlanmıştır.

Snapps’ler Hakkında Kısa Hatırlatma

Snapp’ler, iki önemli geliştirmeyle birlikte zk-SNARK destekli merkeziyetsiz uygulamalardır.

1. Gizlilik: Snapps, verilerin kendisini ifşa etmeden veri bütünlüğünü doğrulamaktadır.

2. Ölçeklenebilirlik: Snapps, hesaplamanın doğru bir şekilde yürütüldüğünü doğrulayarak, bant genişliği ve yoğun işlemci gücü gerektiren bilgi işlemlerin zincir dışına çıkmasına izin vermektedir.

En Popüler 10 Farklı Snapps Fikirleri

  • Ticaret Kanıtı: Varlık danışmanları ve kripto-Twitter Influencer’ları için doğrulanmış kripto ticareti geçmişi sorgulayabilmek.
  • Varlık / Net Değer Kanıtı: Adresi veya tam bakiyeyi açıklamadan, aynı adres üzerinde kontrol yaparak herhangi bir kripto varlığın sahipliğini doğrulayabilmek. (ör. ödeme gücünü kanıtlamak, belirli yatırım gruplarına, DAO’lara, OTC telgraf kanallarına vb. erişmek için)
  • Özel Kimlik: Kimlik belgelerinizi tekrar paylaşmadan, daha önce bir kripto borsasında KYC yaptığınızı üçüncü taraflara kanıtlayabilmek. (Mina verilerinizi asla saklamaz.)
  • Anonim Olarak Tek Seferlik Oturum Açmak ve Dijital Kimlik: Açık anonim oturum açma özelliği ile Facebook gibi kapalı ekosistemlerde oturum açabilmek.
  • Özel DAO Oylaması: DAO’lar için kapalı oylama yapabilmek.
  • Mina Üzerindeki Oracle’lar: Zincirde bulunan herhangi bir HTTPS web sitesinden, doğrulanmış verileri elde edebilmek.
  • On-Chain Pasaport: Flört uygulamaları, sosyal medya, ikamet destek kanıtı vb. için GPS aracılığıyla doğrulanmış konum hizmetleri sağlamak.
  • Özel Kripto DNS Servisi: Alıcının cüzdan adresini gizleyen izinsiz ve on-chain kripto adresleme hizmetleri sağlamak.
  • Engellik Kanıtı: Belirli bir rahatsızlığı ifşa etmeden engellilik yardımları için yeterliliği kanıtlayabilmek.
  • Gerçek Dünya Alanları için Sanal Anahtarlık: IoT ile etkileşime giren, hem kalıcı (eviniz, ofisiniz, arabanız vb.) hem de geçici (arkadaşınızın evi, otel odaları, uçak biletleri vb.) özel yerlere erişim sağlayan bir akıllı telefon uygulaması geliştirmek.

o1labs

O(1) Labs ekibi bir araya gelerek ve bir atölye etkinliği düzenleyerek, yukarıdaki Mina Protokolü üzerinde olabilecek Snapps kullanım alanlarını belirlemişlerdir. Bu kullanım alanlarından 2 tanesinin daha öncelikli olduklarını düşünerek, bunların hayata geçirilmesi noktasında çeşitli atölye etkinlikleri düzenlemeyi planlamışlardır. Seçilen iki kullanım alanı ise;

Ticaret Kanıtı ve Varlık / Net Değer Kanıtı olarak karşımıza çıkmaktadır.

O(1) Labs, bu iki seçeneğin hayata geçirilmesi için ufak çaplı atöyle etkinlikleri düzenleyerek küçük ama potansiyeli olan geliştiricileri projeye dahil etmekte ve ileride daha çok atölye etkinliği düzenleyeceklerini belirtmektedir.

Bu etkinliklerin yanı sıra O(1) Labs ekibi, Mina Mainnet’i üzerinde Snapp’leri hayata geçirmek için çalışmakta ve bir Snapps Testnet çalıştırmayı, yıl sonunda ise Devnet üzerinde Snapp’leri aktif hale getirmeyi hedeflemektedir. Ayrıca bir Snapps Hackathon etkinliği düzenlemeyi de planlamaktadırlar.

Kaynak: Medium, o1labs

Kriptoparalar ve blockchain hakkında; her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız. 

Tuğhan Tokuş tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi "Ekonomi" mezunu ve Sacred Heart Üniversitesi "MBA" mezunuyum. Blokzincir teknolojisi ve merkeziyetsiz finans sevdalısıyım. Bir devrime şahitlik ediyoruz. Her devrimde öncüler ödüllendirilir veya idam edilir. Şüphesiz ki bu devrim çoktan başarılı olacağını kanıtladı...

Bitcoin

FTX Platformundaki Hack İddiaları Sonrası Bitcoin Fiyatı Buna Nasıl Tepki Verdi?

Üstad Splinter

Üstad Splinter ile Temel Analiz AMA Etkinliği