in ,

Mina Protocol Nedir?

Mina Protocol, gerçek dünya ile kripto arasında gizliliği koruyan bir ağ geçitidir ve hepimizin hak ettiği güvenli, demokratik gelecek için temel altyapıyı inşa etme vizyonunu taşıyor.

Tasarım gereği, Mina blockchain’in tamamı yaklaşık 22kb1‘dir, yani kısaca birkaç tweet büyüklüğündedir. Böylece katılımcılar ağı hızlı bir şekilde senkronize ederek doğrulayabilir. Diğer protokoller o kadar ağırdır ki, aracıların düğümleri çalıştırması ve aynı eski güç dinamiklerini yeniden yaratması gerekir. Ancak Mina bu konuda son derece hafiftir, bu nedenle herkes eşler arası bağlantı kurabilir ve zinciri hızlı bir şekilde senkronize edip doğrulayabilir. Tutarlı büyüklükte bir kriptografik kanıt üzerine inşa edilen blockchain, ölçeklenirken bile erişilebilir kalacaktır. Mina ile, zinciri senkronize eden herkes aynı zamanda işlemleri tam bir düğüm gibi doğruluyor. Mina’nın tasarımı, herhangi bir katılımcının hisse kanıtı fikir birliğine katılabileceği, güçlü sansür direncine erişebileceği ve blockchain’i daha iyi güvence altına alabileceği anlamına geliyor.

Mina Protocol

Günümüzde kullanıcıların, modern dünyaya katılım karşılığında verilerini güçlü oyunculara devretmekten başka alternatifleri yok. Ancak Mina içi bu durum geçerli değil. SNARK destekli merkezi olmayan uygulamaları (Snapps), verilerin kendisinden ziyade verileriyle ilgili kanıtları doğrulayıp paylaşarak kullanıcıların kontrolü elinde tutmasını sağlar. Zincir dışı hesaplanan ve zincir üzerinde doğrulanan mantık ve verilerle Snapps, ölçeklenebilirliği basit ve büyük hesaplamaları verimli ve uygun maliyetli hale getirir. Bunun dışında Diğer blok zincirleri, uygulamalarının kapsamını ve kullanımını sınırlayarak internet ile etkileşime girmez. Ancak Mina’nın merkezi olmayan uygulamaları, herhangi bir web sitesiyle özel olarak etkileşime girebilir ve blockchain üzerinde kullanım için doğrulanmış gerçek dünya verilerine erişebilir. Böylelikle geliştiriciler, gizlilikten asla ödün vermeden yaşama ve çalışma şeklimizi değiştirmek için bilgi işlem ve karar alma süreçlerinde dünyanın bilgilerinden yararlanabilirler.

Genel açıklama: Burada ele alınanlar “Yatırım Tavsiyesi Değildir”. Herhangi bir şeye yatırım yapmadan önce kendi araştırmanızı yapın.

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Kriptopara, Bitcoin

Kripto Paralarda Temel Analizin Önemi Nedir?

DAO

DAO (Decentralized Autonomous Organization) Nedir?