in ,

Mina Protocol (MINA) Uzun Vadeli İyi Bir Yatırım mı?

Haziran 2017’de piyasaya sunulan Mina Protocol, ağ üzerinde kaç işlem yapıldığından bağımsız olarak sadece 22 kb’lık sabit boyutunu koruyan “hafif” bir blok zinciri olmayı hedefleyen bir blok zinciri protokolüdür.

Bitcoin, Ethereum gibi diğer tüm blok zincirleri üzerinde yapılan işlemler zincirin boyutu artıracaktır. Ancak MINA, blok zincirinde ne kadar veri depolanırsa depolansın blok zincirinin boyutunu artırmaz ve ağın doğrulanmasını ve senkronizasyonunu kolay ve hızlı hale getirir.

Mina Protocol Nasıl Çalışır?

Mina Protokolü’nün anahtarı, zk-SNARK’ları dahil etmesidir. Mina blok zinciri, kolayca doğrulanabilir bir kriptografik kanıt olan zk-SNARK’ı kullanır. Bu, ağın oluşturulan her blokta bir işlemi doğrulaması gerekmediği anlamına gelir.

Mina, Proof-of-Stake (PoS) konsensüs mekanizmasıyla beraber zk-SNARK’ların ağdaki işlemleri işlemek ve kaydetmek için gereken kaynakları önemli ölçüde azalttığını iddia ediyor.

Mina ağında işlem göndermek ve almak için ağdaki her katılımcının bir düğüm (node) çalıştırması gerekir. Ek olarak Mina Protocol’ünün etkili bir şekilde çalışması için ağ içinde iki özel düğüm gerektirir:

  • Blok üreticileri: Bir sonraki bloğa hangi işlemleri dahil edeceklerini seçerler ve o bloğun ödülünü kazanırlar. Diğer blok zincirlerindeki “madenciler” veya “doğrulayıcılar” gibidirler.
  • Snark çalışanları: Ağ verilerini sıkıştırmaya ve işlem kanıtları oluşturmaya yardımcı olmak için bilgi işlem gücü sağlarlar. Blok üreticileri daha sonra bu ispatlar için snark çalışanlarına ödeme yapabilmek için teklif verirler.

Mina Protocol Hakkında Önemli Gelişmeler

Hali hazırda pek çok büyük merkezi borsada listeli olan MINA, nisan ayında Coinbase’de, mayıs ayında Kraken’de ve haziran ayında Huobi borsasında listelendi.

Mina Vakfı’na bazı yeni simalar katıldı. Bunların arasında COO olarak eski Diem (eski adıyla Libra) yöneticisi Kurt Hemecker, Ürün Başkanı olarak eski Cardano (ADA) Ürün Başkanı Brian McKenna, Geliştirici İlişkileri Başkanı olarak tecrübeli bir developer olan Dr. Iryna Tsimashenka yer alıyor.

Mina Protocol’ün temmuz ayında yayınladığı şeffaflık raporunda 2022 Sıfır Bilgi Durum Raporu’nda belirtilen verilere göre katılımcıların %90,1’inin sıfır bilgi kanıtı kullanan kripto para birimlerinin, kullanmayanlardan daha çekici olduğunu bildirdi. Ayrıca gizlilik, sıfır bilgi teknolojisinin en önemli avantajı olarak görülmektedir.

Mina Protocol (MINA) Teknik Analizi

0.729-0.759 bölgesindeki majör direncin üzerine çıkması ile hızlı bir yükseliş gerçekleştiren Mina (MINA), 0.960 dolar seviyelerindeki direnci test etti. Bu direnç seviyesi üzerinden bir miktar geri çekilme yaşamış olsa da bu düşüşlerin hacimsiz olmasından dolayı, kırılım için uygun bir zemin oluşturuyor olabilir.

0.960 direncinin kırılması halinde 1 dolar üzerinde fiyatlanma gerçekleştirerek 1.070 direncini test etmek isteyebilir. Bu direnç seviyesinin kırılması halinde ise 1.655 dolar seviyelerine kadar hızlı bir yükseliş trendi izleyebiliriz. Olası bir geri çekilme halinde 0.830 dolar seviyelerinde destek bulabilir.

Gün içinde Twitter üzerinden paylaştığı analizleri takip etmek için Kripto Kirpi‘yi takip etmeyi unutmayın!

MINA, Uzun Vadeli İyi Bir Yatırım mı?

Güçlü temellere sahip ve gelişmiş blok zincirlerinden biri olması nedeniyle Mina Protocol için iyi bir yatırım denebilir. Ancak gelecekte yaşanabilecek sektörel ve ekonomiksel etkenlere karşı dikkatli olunmalıdır. Zira diğer piyasa araçlarıyla karşılaştırıldığında, kripto paralar her zaman yüksek volatiliteye sahiptir. MINA, gelecek için kötü bir yatırım seçeneği olmayabilir ancak yatırım veya alım satım yapmadan önce yatırımcıların dikkatli olmasında her zaman yarar var. Yatırımınız karşılığında iyi bir geri dönüş sağlamak için yatırım yapmadan önce kendi araştırmanızı mutlaka yapın.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Aptos Tokenomi’sine Genel Bakış

Aleph Zero (AZERO) Hakkında Bilmeniz Gerekenler