içinde ,

Mina Protocol (MINA) 92 Milyon Dolar Fon Topladı

Mina Foundation, vakfın altcoin projesi olan Mina Protocol’ün (MINA) benimsenmesini hızlandırmak için 92 milyon dolarlık bir token satışı duyurmuştu. Bu haberle birlikte zero-knowledge proof (sıfır bilgi kanıtı) benimsenmesi bir adım daha ileri taşındı.

Fon toplama şartları tam olarak açıklanmayan bu yatırım turuna FTX Ventures ve Three Arrows Capital öncülük etti. Sıfır bilgi kanıtları, Mina Protocol’ün benimsenmesini hızlandırmak için 17 Mart Perşembe günü gerçekleşen 92 milyon dolarlık token satışıyla bir adım öne çıktı.

FTX Ventures ve Three Arrows Capital tarafından yönetilen yatırım turu, FTX Venture’ın katıldığı ilk zero-knowledge proof proje olma özelliğimi de taşıyor. Diğer katılımcılar arasında Alan Howard, Amber Group, Blockchain.com, Brevan Howard, Circle Ventures, Finality Capital Partners ve Pantera yer alıyor.

Mina Foundation CEO’su Evan Shapiro katıldığı bir röportajda şunları söyledi:

Buradaki ana fırsat, normal geliştiriciler için zero-knowledge ile program yapabilmektir. Tarihsel olarak bu mümkün değildi. Zero-knowledge proof (ZK) ile çalışmak için ihtiyaç duyduğunuz programlama türlerinde profesyonel olan bir kriptograf olmanız gerekiyordu. Bunu heyecan verici yapan şey, JavaScript’i bilen herhangi bir geliştiricinin artık ZK Proof ile çalışabilmesidir.

CEO Shapiro, token’lerin satıldığı fiyatı ve turun temsil ettiği Mina Foundation hazinesinin yüzdesini paylaşmadı.

Hibe Programı

CEO Shapiro’ya göre, Mina Protocol Aralık 2021’de oldukça sakin bir şekilde piyasaya sürüldü ve proje ekibi o zamandan beri üretimi yavaş yavaş arttırarak çalışıyor. Shapiro, şunları söyledi:

Bu yatırım turunun temel işlevi, Mina Protocol’ü desteklemeye yardımcı olabilecek teklifleri destekleme kapasitemizi arttırmaktır.

Fon, şimdiye kadar yaklaşık olarak 1100 kadar hibe aldı. Ayrıca; proje ekibi, Mina Foundation’ın desteklemek üzere seçtiği “ZK Bootcamp” uygulama geliştirme programı için 100’den fazla başvuru aldı.

İlk grup arasında birden fazla oyun ve “yüksek düzeyde ölçeklenebilir layer 2” sistemi yer alıyor. Ayrıca; Shapiro, birçoğunun önümüzdeki altı ay içinde üretime geçmesini beklediğini söyledi.
Diğer gelecek vaat eden ZK uygulamaları arasında “özel (KYC) kimliğine sahip bir DeFi uygulaması, özel merkeziyetsiz özerk kuruluş (DAO) işlemleri, üyelikleri ve NFT sahipliği yer alıyor. Bunların tümü, kullanıcılar ve geliştiriciler arasında sıkça talep edilen özelliklerdir. Shapiro şunları söylüyor:

Bu, zero-knowledge proof’ların sadece geliştiricileri seçmenin değil; insanların genel olarak kullanabileceği bir şey haline geldiği özel bir an. Bu, MINA ve uzay için heyecan verici bir şey.

Kaynak: CoinDesk

Kripto paralar ve blockchain hakkında; her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

FED’in Faiz Kararı Kripto Dünyası İçin Ne İfade Ediyor?

STEPN (GMT) KuCoin’de Listeleniyor: STEPN (GMT) Nedir?