in , ,

Mina Protocol (MINA) Nasıl Stake Edilir?

Bu yazı hazırlanırken MINA stake etmek için kullanılan 2 cüzdan bulunuyor. Birincisi Clorio, ikincisi ise Auro Wallet. Auro ile başlayalım.

Auro Wallet

Auro Wallet’ı bir tarayıcı uzantısı ve bir mobil uygulaması olarak bulabilirsiniz. Mina Protocol’ü destekler ve tamamen açık kaynaklıdır. Cüzdan, $MINA’larınızı kolayca göndermenize, almanıza, stake etmenize ve istediğiniz zaman işlem kayıtlarını görüntülemenize olanak tanır.

Başlamak için şu adresi ziyaret edin: https://www.aurowallet.com/ Buradan istediğiniz indirme seçeneğini seçin.

Bir Auro cüzdanınız yoksa tarayıcınıza uzantı olarak indirin. Cüzdanı uzantı olarak indirdikten sonra cüzdan oluşturmanız gerekecek. Bu süreç, pek çok çevrimiçi cüzdan oluşturma süreciyle benzerdir.

Her çevrimiçi cüzdan oluşturma sürecinde olduğu gibi Auro da size ait bir “Mnemonic Phrase” verecek. İfadenizin gösterilmesi için “İleri”ye (Next) tıklayın. Bu ifadeyi bir yere yazmayı ve saklamayı unutmayın. İfadeyi kaybettiğinizde cüzdanınızı geri yükleyemezsiniz.

Verilen kelimeleri güvenli bir şekilde yazdıktan sonra onay verebilmek için kelimeleri sırayla doldurmanız istenecektir. Bunu yaptıktan sonra “İleri”ye (Next) tıklayın. Yeni oluşturduğunuz cüzdanınıza gitmek için “Başlat”a (Start) tıklayın.

$MINA’larınızı Auro cüzdanınıza göndermek için “al”a (receive) tıklayın. Cüzdan adresinizi kopyalayın ve MINA’larınızı Auro cüzdanınıza aktarın.

$MINA’nızı aktardıktan sonra panonun alt menüsünde bulunan “Stake”i seçin, aşağıda gösterilene benzer bir ekran size Mina’daki tüm mevcut stake detaylarını gösterecektir. Devam etmek için “Stake’e Git”i (Go to Staking) seçin.

Şimdi “Blok Üretici Listesi”ni (Block Producer List) göreceksiniz. Listede, istediğiniz doğrulayıcıyı seçin ve ardından “İleri”ye (Next) tıklayın. Ödemek istediğiniz ücreti doldurun ve gerekirse bir not (memo) bırakın. Ardından, bir kez daha “İleri”yi (Next) seçin.

Son olarak işlemi onaylamanız istenecektir.

Auro’da tüm varlıklarınızı (eksi işlem ücretleri) yatırmanız gerektirdiğini unutmayın. Bu nedenle, stake yapmak istediğiniz miktarı seçemezsiniz.

Tebrikler, artık MINA’larınızı stake ettiniz.

Kaynak: Medium

Clorio

Clorio web uygulamasına gidin veya Clorio Masaüstü Uygulamasını açın. Henüz bir Clorio cüzdanınız yoksa “Yeni Cüzdan Oluştur”a (Create new wallet) tıklayın.

Auro wallet (veya her çevrimiçi cüzdan) oluşturma sürecine benzer süreci, Clorio cüzdanında gerçekleştireceksiniz. Verilen “Seed phrase” çevrimdışı bir yere kaydetmeyi ve saklamayı unutmayın.

Cüzdanınızı oluşturduktan sonra sol menüde yer alan Staking-hub’a tıklayın. Yeni bir sayfaya yönlendirileceksiniz, burada stake durumuna ve Validatör’ler listesiyle karşılaşacaksınız.

Delege etmeye başlamak için seçilen Validatör satırındaki “Delege Et”e (Delegate) tıklayabilir veya “Özel yetkilendirme”ye (Custom delegate) tıklayarak manuel olarak yetki verebilirsiniz.

“Delege Et”e tıkladıktan sonra bir onay ekranı karşınıza çıkacak.

Onayladıktan sonra sizden bir işlem ücreti (fee) girmeniz istenecektir.

Size otomatik olarak ortalama bir işlem ücreti belirtilecektir ancak siz istediğiniz ücreti belirtebilirsiniz. Önerilen ise varsayılan ücrette değişiklik yapılmamasıdır.

Tebrikler, artık Clorio ile MINA stake ettiniz.

Kaynak: Clorio Wallet

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Mechaverse (MC) Nedir ve Nasıl Satın Alınır?

Kaspa (KAS) Kendi Boğa Koşusunu Yapabilir mi?