in , , , , ,

Milyarderlerin Yatırım Yaptıkları 3 Kripto Para

kripto

Son on yılda kripto para piyasası giderek çeşitlendi ve daha da yasal hale geldi. Dünyanın en ünlü milyarderlerinin de bu durumda oldukça büyük bir payı var. Dev isimlerin çok seçeneği olsa da onları ortak paydada buluşturan kripto paralar şunlar: Bitcoin (BTC), Ethereum (ETC) ve Polygon (MATIC).

Ethereum

Dünyanın en büyük hedge fon firmasının kurucusu Ray Dalio, makroekonomi ve genel olarak piyasalarla ilgili her konuda uzman olarak kabul ediliyor. Görüşlerini kitaplarla veya blog yazılarıyla halkla paylaşmaktan asla çekinmiyor.

Aslında, Dalio’nun son zamanlarda en popüler yorumlarından biri olan “nakit para çöptür” sözü, doların değer kaybeden değerine karşı bir korunma olarak Bitcoin’e sahip olma gerekçesini destekliyor. Ancak sahip olduğu tek kripto para bu değil. Aralık 2021’de Dalio, Ethereum’a da sahip olduğunu belirtmişti.

Peki makroekonomi uzmanı ve Bitcoin destekçisi Ray Dalio neden Ethereum tutmakla ilgileniyor? Her şeyden önce Dalio, portföy çeşitlendirmenin büyük bir savunucusu. Bu nedenle tüm kripto tahsisini Bitcoin’e koymuyor. Böylece genel riski azaltmanın yanı sıra dünyanın en popüler ikinci dijital varlığına da sahip oluyor.

Bitcoin

Paul Tudor Jones, Tudor Investment Corporation’ın başındaki efsanevi yatırımcıdır ve şu anda net değeri yaklaşık 7,5 milyar dolar. 1976’da emtia piyasasında cotton vadeli işlem yapmaya başladı ve 1980’den beri Tudor Investment Corporation’a liderlik etti. Bu şekilde çeşitli boğa ve ayı piyasalarına tanık oldu.

Jones, 1987’deki borsa çöküşünü tahmin etmesiyle tanınıyor. Bitcoin konusunda açık fikirli olması sayesinde kripto para varlık yönetimi dünyasının lehine çıkan ilk önemli isimlerinden biri oldu. Milyarder, Bitcoin’e benzersiz bir varlık olarak bakıyor. Yatırımını ise enflasyondan korunma yöntemi olarak görüyor.

Polygon

Mark Cuban, son kırk yılda çağımızın en üretken teknoloji yatırımcılarından biri olarak ün kazandı. 1990’ların internet patlaması sırasında sektöre yaptığı ilk yatırımlardan bu yana 4,5 milyar doların üzerinde bir servet biriktirdi. Gelecek teknolojilere yabancı olmayan yatırımcı, kripto paraların önemli bir takipçisi.

Cuban, Bitcoin ve Ethereum gibi daha popüler seçeneklerden birkaçına sahip ancak sürpriz olabilecek bir kripto paraya daha sahip: Polygon.

Milyarder, Mayıs 2021’de doğrudan blok zincirine yatırım yapmıştı. Ne kadar büyük bir hisseye sahip olduğu bilinmese de kripto meraklısı yatırımcı, Polygon’un gelecekteki potansiyelinin farkında.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Başak Çetinbülüç tarafından yazıldı.

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı son sınıf öğrencisi. KoinSaati içerik yazarı.

2022’nin En Etki Yaratan 10 FinTech Şirketinden 5’i Kripto Şirketi Oldu!

NFT

2022’de Oynanabilecek En İyi 12 NFT Oyunu