in

Milyarder Yatırımcı: “Bitcoin Ödemeler İçin Uygun Değil”

Milyarder yatırımcı ve eski bir hedge fon yöneticisi olan Mike Novogratz, bir röportajda lider kripto para birimi Bitcoin’in asla ödemeler için kullanılmayacağını belirtti.

Ağın binlerce işlemi kaldıramamasını sebep olarak gösteren ünlü milyarder, Bitcoin’in asla ödemeler için uygun bir araç olmayacağını söyledi. Exchange at Goldman Sachs adlı bir podcastte konuşan Novogratz, Bitcoin’i bir tür değer koruma aracı olarak gördüğünü yeni bir ödeme yöntemi olarak görmediğini sözlerine ekledi.

“Bitcoin ödeme aracı olma yolunda gitmiyor. Sistemi ödemeler için kurulmamış. Binlerce işlemi kaldırabilecek kadar hızlı bir sisteme sahip değil.”

Bitcoin ve kriptopara birimi türevlerinin birçoğunun kredi kartlarının ve itibari para biriminin yerini alacak şekilde tasarlandığı göz önüne alındığında, bu muhtemelen Bitcoin ve kripto para tutkunları için büyük bir gerileme olacaktır. Emtianın oynaklığından kaç mağaza ve şirketin korktuğu göz önüne alındığında, Bitcoin’in gelecekte sadece spekülatif bir varlık olarak değil, ürün ve hizmetler için ödeme aracı olarak kullanılacağı fikri yavaş yavaş yerine getirildi.

Bitcoin gibi değişken bir şey piyasaya girdiğinde, esnaf gülümsemek yerine kaşlarını kaldırmaya daha meyillidir. Şirketler, yeterince hızlı bir şekilde itibari paraya çevirmezlerse para kaybetme riskiyle karşı karşıya olduklarından, para biriminden kaynaklanan risklerle karşı karşıya kalırlar.

Bitcoin’in gizemli yaratıcısı Satoshi Nakamoto, 2008’de yayınlanan teknik makalede, Bitcoin’i eşler arası nakitsiz bir dijital para birimi olarak tanımladı. Ancak Novogratz gibi kripto yatırımcıları, gelecekte diğer dijital para birimlerinin ödeme rolünü üstleneceğine ve Bitcoin’in dijital altına daha çok benzeyeceğine inanıyor.

Bitcoin’i Değer Saklama Aracı Olarak Görüyor

Novogratz’a göre Bitcoin için yatırım argümanı, dünyanın dolar dışında en çok dağıtılan varlığı olması ve tek tip bir değer deposu olmasıdır. Gelecekte, Bitcoin’in nihai hedge fonu olarak hizmet edeceğine inanıyor. Altınla karşılaştırılabilir bir değer deposu olarak çalışacağına ve geçen yıl koronavirüs salgını sırasında olduğu gibi ekonomik çalkantı durumunda birçok insanın portföylerini sağlam tutmak ve servetlerini istikrarlı ve güvence altına almak için ona yöneleceğine inanıyor.

“Değer depolarını benzersiz kılan şey, sosyal yapılar olmalarıdır. Değeri var çünkü biz var diyoruz. 12 yılda bir topluluk tarafından yaratılan daha başarılı bir marka olmamıştı. Sanki bebeği nehirde yüzdürdüler ve toplum bebeği büyüttü ve şimdi değeri 1 trilyon dolar civarında.”

Novogratz’a göre, mevcut makroekonomik zemin, Bitcoin sahipliği için “özel hazırlanmış”. ABD hükümeti, daha fazla Amerikalı, ücretsiz üniversite eğitimi gibi diğer mali harcama girişimlerinin evrensel temel gelir türlerini tercih ederken, diğer ülkelerin açıklarının da artması muhtemel olduğundan, para harcamaya devam edecek gibi görünüyor.

“Hazine departmanı ve hükümet, harcamak istediğimiz her şeyi finanse ediyor ve bu, dünyanın her yerindeki ülkelerde oluyor. Yani COVID’den önce kötü açıklarımız vardı. Şimdi çılgınca açıklarımız var.”

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

Ocean Protocol

Bitcoin 39,000 USD civarında Dalgalanıyor, Ethereum ve Altcoinler Kayıpları Kurtarmaya Çalışıyor

Bitcoin, kripto para

Bitcoin’in Tarihçesi 5 : Şifrepunk ve Eşler Arası Dijital Para Denemeleri