içinde ,

Milletvekilleri: ABD Stablecoin Yasası Bu Yıl Onaylanabilir

Meclis üyeleri, sektördeki düzenleyici eksikliğinin kriptonun yenilenip gelişmesine engel olacağından endişe ediyor. TerraUSD’nin (UST) son zamanlardaki çöküşü ise bu endişeleri artırıyor.

Bu yıl konuyla ilgili kendi tasarısını ortaya koyan Senatör Pat Toomey (R-Pa.), katılımcılara, risk alıp bu yıl stablecoin işini halledeceklerini söyledi. Katılımcılar bu öngörüyü alkışladı.

Toomey, meclis üyeleri arasındaki fikir birliğine atıfta bulunarak, “Düzenleyicilere ihtiyacımız olacak” dedi ve ekledi: “Biden yönetiminin bu alanda bir şeyler yapmaya istekli olduğunu biliyorum.”

Birkaç ay içinde bir yasa tasarısını onaylamak son derece iddialı bir hedef olsa da, özellikle Kasım ayında yapılacak ara seçimlerle birlikte Toomey’in iyimser görüşü katılımcılar genelinde olumlu görünüyor.

Senatör Kirsten Gillibrand (D-N.Y.), normal şartlarda yasa tasarısı hazırlamanın yıllar aldığını belirtti. Ancak, aciliyet dolayısıyla stablecoin yasasının yıl sonuna kadar hazırlanabileceğini ekledi.

Consensus 2022’deki panelde yer alan Gillibrand ve Senatör Cynthia Lummis (R-Wyo.), kriptonun vergilendirilmesi ve denetimiyle ilgili sorunları çözmek adına bir yasa tasarısı önerdi. Ve TerraUSD hakkında şunları söyledi:

“Düzenleyiciler olmadığı için bir aksaklık yaşadık. Mevcut düzenleyicilerin rehberlik sağlayamaması endüstri için adil değil.”

Yeni ABD kripto yasaları, stablecoin ihraççılarının uygun rezervlere sahip olmasını ve varlıklarını kamuya açıklamasını gerektirebilir. Bu da geçen ay TerraUSD’nin çöküşüne neden olan piyasa paniğinin olasılığını azaltır.

Lummis-Gillibrand tasarısı, ihraççılara ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Vadeli Emtia Piyasası Komisyonu’na kimin rapor vermesi gerektiği konusunda daha fazla netlik sağlamayı da amaçlıyor.

Temsilci Patrick McHenry (R-N.C.) de konuyla alakalı şunları ekledi:

“Stablecoin alanında önemli bir değişikliğe yaklaşıyoruz. Bu yaz, Temsilciler Meclisi Mali Hizmetler Komisyonu tarafından iki taraflı bir yasa tasarısına tanık olacaksınız. Bu konuda bir anlaşmaya varırsak ve başkan buna öncelik verirse, seçimden önce bir oylama söz konusu olabilir.”

Her yasa gibi, bunun da Temsilciler Meclisi’nden geçmesi gerekecek. Ancak orada da en azından bazı temsilciler yasanın onay alacağı konusunda iyimser.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Başak Çetinbülüç tarafından yazıldı.

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı 3. sınıf öğrencisi. KoinSaati içerik yazarı.

Bitcoin (BTC)’de Sert Düşüş! I Güncel Fiyat Analizi

Blockchain.com 83 Milyon Kullanıcıya NFT Alan Adı Sağlıyor