Bitcoin (BTC)Kriptopara

MicroStrategy, Daha Fazla Bitcoin Satın Almak İçin Borca ​Giriyor

Bitcoin, psikolojik bir engel olan 20.000$ seviyelerine tekrar tırmanmaya çalışıyor. BTC, bu yazının kaleme alındığı an itibariyle günlük bazda %1,6 düşüşle 19.000$’dan el değiştiriyor. Bitcoin, 1 Aralık’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 19.915$ ulaştı ve geri çekilmenin yaşanmasının ardından tekrar 18.100$’ı test etti. Bununla birlikte, aşağı yönlü ivme azaldı ve BTC fiyatı, bölgeye 19.000$ seviyelerine tekrar geri döndü.

Lider kripto para birim Bitcoin, Mart çöküşünden sonra %500’ün üzerinde kazanç elde ettiğinden, birçok uzman fiyatın büyümeye yeniden başlamadan önce derin bir düzeltmeye hazır olabileceği konusunda uyarılarda bulunuyor. Bununla birlikte, en büyük Bitcoin sahiplerinden biri, 400.000$ değerinde BTC satın alarak kripto para piyasasında varlığını artırmayı planlıyor.

Bitcoin

Bir iş zekası şirketi olan Microstrategy, şirketin Bloomberg tarafından aktardığı açıklamaya göre, Bitcoin’e yapılan yatırımı dönüştürülebilir tahvillerin satışı yoluyla finanse etmeyi planlıyor. Artan sermaye, “işletme sermayesi ihtiyaçlarının belirlenmesine kadar” Bitcoin’e yatırılacaktır, ancak bununla ilgili kesin zaman dilimi bilinmemektedir.

MicroStrategy Şirketinin Bitcoin Çılgınlığı Son Sürat Devam Ediyor

MicroStrategy, Ağustos 2020’den beri aktif olarak BTC yatırımına devam ediyor. Bu noktada MicroStrategy, ücretler ve masraflar dahil olmak üzere toplamda 250 milyon dolarlık bir satın alma fiyatı için 21.454 BTC satın aldı. Satın alma anında BTC, 11.000$’ın üzerinde işlem görüyordu. Ayrıca şirket, Bitcoin’i “Birincil Hazine Rezerv Varlığı” ve yeni bir sermaye tahsisi stratejisinin bir parçası olarak ilan etti. MicroStrategy CEO’su Michael J. Saylor, Bitcoin yatırımı hakkında şunları ifade etti:

“Bu yatırım, dünyanın en yaygın kullanılan kripto para birimi olan Bitcoin’in güvenilir bir değer deposu ve nakit tutmaktan daha uzun vadeli takdir potansiyeli olan çekici bir yatırım varlığı olduğuna olan inancımızı yansıtıyor.”

Eylül ayında, MicroStrategy Bitcoin biriktirmeye devam etti ve 16.796$’lık Bitcoin satın almak için 175 milyon $ daha harcadı. O zamanlar, BTC 10.500$ civarında işlem görüyordu. ABD Borsa Regülatörlerine sunulan rapora göre şirket, 4 Aralık’ta, ortalama 19.427$ alış fiyatından 2.574 BTC satın almak için 50 milyon dolar daha ödedi. Şirket, toplamda 40.824 BTC satın almak için 475 milyon dolar harcadı. MicroStrategy’nin BTC yatırımının cari döviz kuru üzerinden 775 milyon dolar değerinde olduğu göz önüne alındığında, yatırım getirisi olarak %63 oranında kazanç sağladı.

BTC Yatırımlarının Olumlu Yan Etkileri

MicroStrategy’nin hisse senedi fiyatı, şirketin Bitcoin odaklı yatırım stratejisini açıklamasının ardından yükselişe geçti. Şirket hissesi, bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 336 dolardan işlem görüyor. Kasım ayının başından bu yana, Bitcoin güçlü bir yükseliş eğilimine girerken şirketin hisse fiyatı 142 dolardan 342 dolara çıkarak, fiyatını ikiye katlamış oldu.

MSTR, weekly chart

Kaynak: TradingView

Başa dön tuşu