Bitcoin (BTC)Kriptopara

MicroStrategy, Daha Fazla Bitcoin (BTC) Alıyor!

Ağustos ayında milyonlarca dolarlık Bitcoin (BTC) alımı yaparak kurumsal bir çılgınlık başlatan MicroStrategy, bunun üzerine milyonlarca dolarlık ek alım yapmasına rağmen hala tam olarak istediğini elde edebilmiş sayılmaz.

Halka açık bir şekilde listelenen MicroStrategy tarafından yayınlanan duyuruda, geçtiğimiz pazartesi günü açıklanan 400 milyon dolara ek olarak 550 milyon dolara kadar Bitcoin alınabileceği belirtildi. MicroStrategy bunun için net rezervlerini kullanmak yerine dönüştürülebilir tahvil ortaya koyacak.

Yani MicroStrategy şu an için daha önce yapılmamış bir şeye imza atarak sadece toplayacağı tahvil getirisi ile Bitcoin yatırımı yapacak. Şirketin net rezervleri yerine toplayacağı tahvil gelirine bel bağlaması ise bazı yatırımcılara göre oldukça riskli. MicroStrategy daha önceki aylarda toplam 475 milyon dolarlık BTC almış, pazartesi günü 400 milyon dolarlık ek alımı duyurmuştu. Şimdi ise 550 milyon dolarlık ek alım, MicroStraetgy’nin Bitcoin bilançosunu 1,425 milyar dolara kadar çıkartıyor.

Bitcoin

Bu haber Twitter’da en çok konuşulan olaylardan birisi olsa da ABD’nin finansal regülatörleri SEC tarafından buna nasıl yanıt verileceği bilinmiyor. SEC, daha önce eşi benzeri görülmemiş bu alıma engel olmak isterse MicroStrategy‘nin net rezervlerini kullanmak dışında çaresi kalmayabilir.

Dev firma bu tahviller karşısında ise yıllık %0,750 faiz oranı uygulanacağını belirtti. Tahvillerin süresi ise 2025 yılı olarak belirtildi. İsteyenler bu tahvilleri MicroStrategy hissesine veya direkt olarak nakit rezerve çevirebilecek. Ünlü Bitcoin analisti Max Keiser, bunun aslında Soros ve Druckenmiller’in 1992 yılında İngiltere Merkez Bankası’na yaptığı spekülatif saldırı ile benzer değerler taşıdığını belirtti. Eğer ABD Federal Rezerv ve SEC bu alıma izin verirse Bitcoin için yeni bir kapı aralanabilir.

Başa dön tuşu