içinde

MicroStrategy Bitcoin Satacak mı?

Bitcoin’in sert düşüşüyle birlikte, “MicroStrategy yakında borç verenlerinden bir teminat tamamlama çağırısı alır mı?” sorusu gündeme geldi.

İş zekâsı yazılım firması MicroStrategy’nin (MSTR) kurucusu ve CEO’su Michael Saylor, şirketin Bitcoin destekli kredileriyle ilgili yükümlülüklerini netleştirmek amacıyla sabah saatlerinde Twitter hesabından açıklamalarda bulundu. 

Michael Saylor, şirketin ilk çeyrek yatırımcı sunumuna atıfta bulunarak, MicroStrategy’nin 129.218 Bitcoin (BTC) birikiminden 115.109’unun (veya cari fiyatlarla 3 milyar dolardan fazla) ipoteksiz olduğunu belirtti. Saylor’un tweet’i şu şekilde;

“MicroStrategy’nin 205 milyon dolarlık vadeli bir kredisi var ve teminat olarak 410 milyon doları tutması gerekiyor. $MSTR, taahhüt edebileceği 115.109 BTC’ye sahiptir. #BTC’nin fiyatı 3.562 doların altına düşerse, şirket başka bir teminat verebilir. Q1 2022 sunumundaki 11-12 arasındaki slaytlara bakın. #HODL”

https://twitter.com/saylor/status/1523996525151539203

Michael Saylor’un ima ettiği şey, teorik olarak, firmasının zorunlu bir Bitcoin satıcısı olmasını gerektirecek kadar düşük bir fiyat olmadığı. Bitcoin’in Temmuz 2021’den bu yana ilk kez 30.000 doların altına düştüğü kripto pazarındaki keskin düşüş, MicroStrategy’nin bir teminat tamamlama çağrısıyla karşı karşıya kalmasıyla ilgili tartışmaları alevlendirdi.

Nitekim, geçen haftaki şirketin kazanç çağrısında (halka açık bir şirketin raporlama döneminin sonunda finansal sonuçlarını tartıştığı telekonferans), CFO Phong Le, kredinin tetik noktası (trigger point) olarak yaklaşık $21.000 dolar seviyesini belirtmişti. 

Michael Saylor’ın tweet’i ve sunum slaytları, şirketin şu an için ek teminat olarak çok büyük miktarda ipoteksiz Bitcoin’e sahip olduğunu açıkça ortaya koyuyor gibi görünüyor.

Bitcoin, UST

MicroStrategy, Nisan’da Bitcoin teminatlı kredi ile 190,5 milyon dolar karşılığında 4,167 BTC’yi, Bitcoin başına yaklaşık 45.714 dolarlık bir ortalama fiyatla satın aldı. Ancak, kredinin doğası gereği, fiyat 21.000 doların altına düşerse şirket teminat tamamlama riskiyle karşı karşıya kalacak. MicroStrategy, teminat olarak daha fazla BTC yatırarak teminat tamamlama çağrısı almaktan ve krediyi destekleyen Bitcoin’in bir kısmını satmak zorunda kalmaktan kaçınabilir.

Kaynak: Coindesk

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

NFT’ler Instagram’da Nasıl Gözükecek?

UST, ABD, Janet Yellen,

UST Çöküşüne Yellen’ın Tepkisi! Müdahale Edilecek mi?