in

MicroStrategy: 320 Milyon Dolarlık Zarar

MicroStrategy, Bitcoin’in son fiyat düşüşü nedeniyle yaklaşık 320 milyon dolarlık gerçekleşmemiş kayıp ile karşı karşıya.

Kripto para piyasasının çöküşü nedeniyle MicroStrategy, Bitcoin (BTC) varlıklarıyla ilgili gerçekleşmemiş bir kayıpla karşı karşıya duruyor. Yaklaşık 130.000 Bitcoin (BTC)’ye sahip olan MicroStrategy, dijital varlığın en büyük kurumsal sahibi olarak liderliğini koruyor. 

Endüstrinin acımasız durumuna rağmen, Michael Saylor boğa tutumunu koruyor ve Bitcoin’in çöküşün üstesinden geleceğini, sahiplerine kâr getireceğini tahmin ediyor.

Bitcoin boğası Michael Saylor, kripto para birimine olan keskin desteğini birçok kez gösterdi. Son iki yılda, MictoStrategy sayısız Bitcoin (BTC) alımı gerçekleştirdi. Şirket en son, nisan ayının başında 190 milyon dolar değerinde Bitcoin satın aldı. Son miktarla birlikte şirketin varlıkları 129.218 Bitcoin (BTC)’ye yükseldi. Bununla birlikte edinilen Bitcoin’lerin ortalama fiyat ise 30.700 dolar civarında bulunuyor. 

Dijital varlık piyasasındaki son çöküş ve özellikle bir haftada 10.000 dolardan fazla değer kaybeden Bitcoin, MicroStrategy’nin BTC pozisyonuna zarar verdi. Gelişmeler, şirketin gerçekleşmemiş yaklaşık 320 milyon dolar zararda olduğu anlamına geliyor. Gelişmelerden MicroStrategy hisseleri de olumsuz etkilendi ve bu hafta %45 geri çekildi.

MicroStrategy’nin CEO’su Michael Saylor, kendine göre, piyasadaki düşüş nedeniyle paniğe kapılmış gibi görünmüyor. MicroStrategy’nin Bitcoin (BTC) pozisyonlarını satmayacağına defalarca güvence veren Saylor, dijital varlığın tekrar ayağa kalkacağını ve çalkantılı zamanlarda onu elinde tutanlara kar sağlayacağını belirtiyor.

Michael Saylor’un bu hafta attığı başka bir tweet’te ise “Bitcoin, enflasyona karşı en iyi korumadır. $MSTR, 11 Ağustos 2020’de ilk BTC alımını duyurduğundan beri, Bitcoin %149 değer kazandı ve Gümüş (%-17), Altın (%-9) Nasdaq (%5), S&P (%18), CPI (%11,2), M2 (%19), ABD ev fiyatları (%28) ve PPI (%33)’dan daha iyi performans gösterdi.” açıklamasında bulundu.

Bu yılın başlarında, MacroStrategy (MicroStrategy’nin yan kuruluşu), Bitcoin (BTC) holding’leri karşılığında 205 milyon dolarlık bir kredi aldı. Finansman, Amerikan fintech şirketi Silvergate Bank tarafından sağlandı.

MicroStrategy, paranın büyük bir bölümünü daha fazla Bitcoin (BTC) satın alacağına yönelik teminat verirken, Silvergate CEO’su Alan Lane’in bu strateji hakkında yorumu “Hazine yönetimine yenilikçi yaklaşımları, kurumların işlerini desteklemek ve büyütmek için Bitcoin’lerini nasıl kullanabileceklerinin istisnai bir örneğidir.” yönünde olmuştu. 

Bitcoin

Bitcoin fiyatının düşmesiyle birlikte, şirketin milyonlarca dolarlık kredisine yönelik teminat tamamlama riskine yönelik endişeler ortaya çıktı. Gelişmelerin ardından Michael Saylor, BTC fiyatının ancak 21.062 doların altına düştüğü durumda böyle bir senaryonun gerçekleşebileceğini açıklamıştı. Yine de şirket, marj çağrısını uzatmak için diğer Bitcoin’lerini teminat olarak kullanabilir. Firmanın tüm BTC portföyü hakkında Saylor’ın yorumu ise “BTC’nin fiyatı 3.562 doların altına düşerse, şirket başka bir teminat verebilir.” şeklinde olmuştu. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Tether, Varlıklarında Değişime Gitti

Bu Hafta Neler Oldu?