in

Microsoft Şirketinin Kısa Tarihi

Her şey bilgisayarlar konusunda deli olan iki çocukluk arkadaşıyla başladı.

Microsoft

Microsoft Corporation; merkezi Redmond, Washington’da bulunan bir Amerikan teknoloji şirketidir.

Bu şirket; bilgi işlemle ilgili mal ve hizmetlerin icat edilmesini, üretilmesini ve lisanslanmasını destekler. Microsoft Corporation, 1976’da iki çocukluk arkadaşı tarafından kurulduktan bir yıl sonra New Mexico’da tescil edildi.

Bu yazıda Microsoft’un nasıl kurulduğu ve şirket tarihinin kısa bir özeti yer alıyor.

Microsoft

İki Bilgisayar Kurdu

Paul Allen ve Bill Gates; Microsoft’u kurmadan önce, bilgisayarlara erişimin zor olduğu bir dönemde bilgisayarlarla ilgileniyorlardı. Allen ve Gates, lisedeyken okulun bilgisayar laboratuvarını lise derslerine tercih ediyorlardı.

Hatta öyle ki Allen ve Gates, bu laboratuvarda bilgisayarlar üzerinde çalışmak için lise derslerini bile asıyorlardı. Sonunda, okulun bilgisayarını hacklediler ve yakalandılar. Ancak; okul, her ikisini de okuldan atmadı. Bunun yerine bu ikiliye okul bilgisayarının performansını iyileştirmeleri karşılığında sınırsız bilgisayar kullanım süresi teklif edildi.

Bill Gates

Gates ve Allen, lisedeyken kendi küçük şirketleri Traf-O-Data’yı şirketin ortağı Paul Gilbert’in yardımıyla yönettiler. Buna ek olarak şehir trafiğini saymak için de Seattle şehrine bir bilgisayar sattılar.

Bill Gates’in Harvard’ı Bırakması

1973’te Gates, Harvard Üniversitesi’ne hukuk okumak için Seattle’ı terk etti. Gates’in bilgisayar tutkusu, zamanının çoğunu Harvard’ın bilgisayar merkezinde geçirerek programlama becerilerini geliştirmeye devam etmesi sayesinde onu asla terk etmedi.

Kısa süre sonra Allen da Boston’a taşındı ve programcı olarak çalışmaya başladı. Allen, ortak projelerinde tam zamanlı olarak birlikte çalışabilmeleri için Gates’e Harvard’dan ayrılması için baskı yaptı. Gates ne yapacağından emin değildi. Sonunda Gates, Allen’ın da etkisiyle Harvard’ı bıraktı.

Bill Gates


Microsoft’un Doğuşu

1975 yılının ocak ayında Allen, Popular Electronics dergisinde Altair’ın 8800 mikrobilgisayarıyla ilgili bir makale okudu ve bunu Gates’e gösterdi. Bunun üzerine Gates, Altair’in yapımcıları olan MITS’i aradı. Gates, MITS’e Altair için yeni BASIC programlama dilinin bir versiyonunu yazmak için kendisinin ve Allen’ın hizmetlerini teklif etti.

Sekiz hafta sonra Allen ve Gates, ürünü Altair BASIC adı altında dağıtmayı ve pazarlamayı kabul eden MITS’e yazdıkları programı gösterdiler. Bu anlaşma, Gates ve Allen’a kendi yazılım şirketlerini kurmaları için ilham kaynağı oldu. Böylece Microsoft, 4 Nisan 1975’te MITS’in evi olan Albuquerque, New Mexico’da ilk CEO’su Bill Gates olarak kurulmuş oldu.

Microsoft İsmi Nereden Gelir?

29 Temmuz 1975 tarihinde Gates, Allen’a yazdığı bir mektupta ortaklıklarına atıfta bulunan ve Allen tarafından önerilmiş olan “Micro-Soft” adını kullandı. 26 Kasım 1976’da New Mexico dışişleri bakanı “mikrobilgisayar” ve “yazılım”ın  birleşimi olan bu ismi tescilledi.

Microsoft

Microsoft, 1977 yılının ağustos ayına gelindiğinde ilk uluslararası ofisini açtı. Japonya’da bulunan şubeye ASCII Microsoft adı verildi. 1979’da şirket, Bellevue, Washington’a geçti. İki yıl sonra ise Microsoft Inc. adı altında birleşti. Şirketin CEO’su ve yönetim kurulu başkanı Gates iken; Allen, yönetim kurulu başkan yardımcısı idi.

Microsoft Ürünlerinin Tarihçesi

Microsoft İşletim Sistemleri

Bir bilgisayarın çalışmasını sağlayan temel yazılım işletim sistemidir. Yeni kurulmuş bir şirket olarak Microsoft’un 1980’de halka açık şekilde piyasaya sürdüğü ilk işletim sistemi ürünü, Xenix adlı bir Unix sürümüydü. Xenix, daha sonra Microsoft Word’ün öncülü olan ilk kelime işlemcisi Multi-Tool Word’ün temeli oldu.

Microsoft’un ciddi anlamda başarıya ulaşan ilk işletim sistemi, 1981’de IBM için yazılan ve bilgisayar programcısı Tim Paterson’ın QDOS’una (Hızlı ve Kirli İşletim Sistemi) dayanan MS-DOS (Microsoft Disk İşletim Sistemi) idi. Yüzyılın anlaşmasında Gates, MS-DOS’u IBM’ye lisansladı. Ancak; yazılımın haklarını elinde tutmaya devam etti. Sonuç olarak Gates, büyük bir yumuşak satıcı haline gelen Microsoft için bir servet kazanmış oldu.

Microsoft Mouse

Microsoft, kendi mouse’unu (faresini) 2 Mayıs 1983 tarihinde piyasaya sürdü.

Windows

Microsoft’un en büyük başarısı 1983 yılında gerçekleşti. Microsoft Windows işletim sistemi, yeni bir grafik kullanıcı arabirimine ve IBM bilgisayarları için çoklu görev ortamına sahipti. Şirket, 1986 yılında halka açıldı. Microsoft’un bu başarısı, Gates’in 31 yaşında milyarder olduğu anlamına geliyordu.

Microsoft Office

Adından da anlaşılacağı gibi Microsoft Office, ofiste kullanılabilecek programların bir koleksiyonu olan bir yazılım paketidir. Microsoft, 1989 yılında bu yazılım paketini piyasaya sürdü. Microsoft Office, bugün hala kullanılan bir kelime işlemci, elektronik tablo, posta programı, iş sunum yazılımı ve daha fazlasını içeriyor.

Internet Explorer

Microsoft, 1995 yılının ağustos ayında Windows 95’i piyasaya sürdü. Windows 95; çevirmeli ağ için yerleşik destek içeriyordu. Ayrıca; Windows 95, TCP/IP (İletim Kontrol Protokolü/İnternet Protokolü) ve web tarayıcısı Internet Explorer 1.0 gibi internete bağlanmaya yönelik teknolojileri de içeriyordu.

Xbox

Microsoft, 2001 yılına gelindiğinde ilk oyun birimi olan Xbox sistemini tanıttı. Xbox, Sony’nin PlayStation’ı ile sert bir rekabete girmek zorunda kaldı. En sonunda ise Microsoft, orijinal Xbox’ı sonraki sürümler lehine durdurdu. 2005 yılına gelindiğinde ise Microsoft, Xbox 360 oyun konsolunu piyasaya sürerek başarı elde etti.

Microsoft Surface

Microsoft, 2012 yılında Windows RT ve Windows 8 Pro çalıştıran Surface tabletlerinin duyurusunu yaparak bilgi işlem donanımı pazarına ilk adımını atmış oldu.

Kaynak: ThoughtCo.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Binance Launchpad Lazio Fan Token Satışı Yapıyor: LAZIO Token Nasıl Satın Alınır?

Sivasspor

Sivasspor Fan Token Satışa Çıkıyor: $SIV Token Nasıl Satın Alınır?