in

Microsoft, Activision Blizzard’ı Satın Alıyor

Microsoft, oyun geliştirmede lider ve interaktif eğlence içeriği yayıncısı Activision Blizzard’ı satın almayı planladığını duyurdu. 

Microsoft Activision Blizzard’ı, Activision Blizzard’ın net nakiti dahil 68,7 milyar dolar değerindeki tamamı nakit bir işlemle hisse başına 95,00 dolara satın alacak. İşlem sona erdiğinde Microsoft, Tencent ve Sony’nin ardından gelir bakımından dünyanın üçüncü büyük oyun şirketi olacak. Planlanan satın alma, Major League Gaming aracılığıyla küresel eSpor etkinliklerine ek olarak Activision, Blizzard ve King stüdyolarından “Warcraft”, “Diablo”, “Overwatch”, “Call of Duty” ve “Candy Crush” gibi ikonik serileri içeriyor. Şirketin dünya çapında yaklaşık 10.000 çalışanı olan stüdyoları var.

Bobby Kotick, Activision Blizzard’ın CEO‘su olarak hizmet vermeye devam edecek ve kendisi ve ekibi, şirketin kültürünü daha da güçlendirmeye ve iş büyümesini hızlandırmaya yönelik çalışmalara odaklanmaya devam edecek. Anlaşma sona erdiğinde, Activision Blizzard işi Microsoft Gaming CEO’su Phil Spencer’a rapor verecek.

Microsoft

Microsoft Başkanı ve CEO’su Satya Nadella,

“Oyun, günümüzde tüm platformlarda eğlencede en dinamik ve heyecan verici kategoridir ve metaverse platformlarının geliştirilmesinde önemli bir rol oynayacaktır. Oyuncuları ve yaratıcıları ilk sıraya koyan ve oyunu güvenli, kapsayıcı ve herkes için erişilebilir kılan yeni bir oyun çağını başlatmak için birinci sınıf içeriğe, topluluğa ve buluta derinden yatırım yapıyoruz” dedi.

Mobil, oyundaki en büyük segmenttir ve dünya çapında tüm oyuncuların yaklaşık %95’i mobil cihazlarda oyunlardan keyif almaktadır. Harika ekipler ve harika teknoloji sayesinde Microsoft ve Activision Blizzard, oyuncuların neredeyse istedikleri her yerde “Halo” ve “Warcraft” gibi en sürükleyici serilerin keyfini çıkarmasını sağlayacak. Ve “Candy Crush” gibi oyunlarla Activision Blizzard’ın mobil işi, bu hızla büyüyen segmentte Microsoft için önemli bir varlığı ve fırsatı temsil ediyor.

Microsoft Gaming CEO’su Phil Spencer,

“Her yerdeki oyuncular Activision Blizzard oyunlarını seviyor ve yaratıcı ekiplerin en iyi işi önlerinde yaptıklarına inanıyoruz. Birlikte insanların istedikleri oyunları neredeyse istedikleri her yerde oynayabilecekleri bir gelecek inşa edeceğiz.”

Satın alma aynı zamanda Microsoft’un Game Pass portföyünü, Activision Blizzard oyunlarını 25 milyondan fazla aboneye ulaşan yeni bir dönüm noktasına ulaşan Game Pass’e dahil etme planlarıyla güçlendiriyor. Activision Blizzard’ın 190 ülkede aylık yaklaşık 400 milyon aktif oyuncusu ve üç milyar dolarlık franchise ile bu satın alma, Game Pass’i sektördeki en çekici ve çeşitli oyun içeriği dizilerinden biri haline getirecek. Kapatıldığında, Microsoft, ek yayıncılık ve e-spor üretim yetenekleriyle birlikte 30 dahili oyun geliştirme stüdyosuna sahip olacak.

Activision Blizzard CEO’su Bobby Kotick,

“30 yılı aşkın süredir inanılmaz yetenekli ekiplerimiz en başarılı oyunlardan bazılarını yarattı” dedi. Activision Blizzard’ın birinci sınıf yetenek ve olağanüstü franchise’larının Microsoft’un teknolojisi, dağıtımı, yeteneğe erişim, iddialı vizyonu ve oyun ve katılım konusundaki ortak bağlılığı ile birleşimi, giderek daha rekabetçi bir sektörde başarımızın devam etmesini sağlamaya yardımcı olacaktır.”

İşlem, olağan kapanış koşullarına, düzenleyici incelemenin tamamlanmasına ve Activision Blizzard’ın hissedar onayına bağlıdır. Anlaşmanın 2023 mali yılında kapanması bekleniyor ve kapanışta hisse başına GAAP dışı kazançlar artacak. İşlem, hem Microsoft hem de Activision Blizzard’ın yönetim kurulları tarafından onaylandı.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için Telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

MES tarafından yazıldı.

Plethori, Metaverse ETF Planını Duyurdu

Binance 1.6 Milyon BNB Token’i Otomatik Yakımda Yok Etti