içinde ,

Michael Saylor İstifa Etti! Bitcoin Fiyatı Nasıl Etkilenecek?

En büyük Bitcoin savunucularından biri olan Michael Saylor, iş zekası firması MicroStrategy’nin CEO’luğundan istifa etti!

Michael Saylor’un istifa haberi, şirketin ikinci çeyrekte yaklaşık 1 milyar dolar zarar bildirdiği 2 Ağustos Salı günü geldi. Bu zararın 917,8 milyon dolarlık kısmı, Bitcoin fiyatındaki düşüşten kaynaklanıyor. MicroStrategy, 30 Haziran itibariyle 1.988 milyar dolar değerinde 129.699 Bitcoin tuttuklarını bildirdi. Şirket, 2020 yazından beri Bitcoin biriktiriyor.

Ancak; Saylor, CEO’luk görevinden istifa etti ve şimdi MicroStrategy’nin yönetim kurulu başkanı olarak görev yapacak. Michael Saylor, istifa haberinin geldiği 2 Ağustos Salı günü kripto para birimlerini biriktirmeye odaklanacağını söyledi:

“MicroStrategy’nin Yönetim Kurulu Başkanı olarak Bitcoin satın alma stratejimize ve ilgili Bitcoin savunuculuğu girişimlerine daha fazla odaklanabileceğim, Phong ise genel kurumsal operasyonları yönetmek için CEO olarak yetkilendirilecek.”

Bitcoin fiyatında bu yıl yaşanan düşüşlerin ardından MicroStrategy (NASDAQ: MSTR) stoğu ciddi baskı altına girdi. Kripto savunucuları Saylor’un Bitcoin tavrını desteklese de bazı Wall Street analistleri bunu halka açık bir şirket için güçlü bir hareket olarak görmüyor.

Bloomberg’in son raporuna göre; MSTR hissesi, geçen ay Temmuz ayında BTC fiyatıyla birlikte kısmi bir toparlanma gördü. Ancak bazı yatırımcılar bunun hızla alevlenebileceğine inanıyor. Bloomberg raporu konuyla ilgili şunları söylüyor:

“Finansal analitik firması S3 Partners’a göre MicroStrategy’nin mevcut hisselerinin %51’i şu anda açığa satıldı ve 1,35 milyar dolarlık bir nominal değer taşıyor. S3, tüm zamanların en yüksek değeri olan 4,73 milyon hisse senedinin yalnızca son 30 gün içinde 1,2 milyon dolar yükseldiğini söylüyor.”

Ancak BTC fiyatı buradan toparlanmayı başarırsa, MSTR hisse senedi fiyatını da yükseltebilir. Basın zamanı itibariyle, Bitcoin 436 milyar dolarlık bir piyasa değeri ve son 24 saatteki %1.56’lık artışla 23.206 $’dan işlem görüyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Polygon (MATIC) Neden Artıyor? MATIC İçin İddia! Artış Devam Edecek mi?

Robinhood Cephesinde Sular Durulmuyor