in

Michael Burry (Big Short)’tan Yeni Kehanet

ABD’deki mortgage krizini öngören ve bundan büyük kâr elde eden yatırımcı olarak ün kazanan hedge fon yöneticisi Michael Burry, yaklaşmakta olan tüketici durgunluğu ve derinleşen hane halkı geliri sorunu konularında uyarılarda bulundu. 

Michael Burry’ye göre, Amerikalılar daha az tasarruf ediyor, buna karşılık daha fazla borçlanıyor ve pandemi sırasında biriktirdikleri fazladan parayı da harcadı. Hedge fon yöneticisi, bu eğilimlerin tüketici harcamalarında düşüşün habercisi olduğunu ve şirket karlarını aşındırabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Ünlü hedge fon yöneticisi Burry, trilyonlarca dolarlık teşvik paketlerine rağmen, hane halkının gerileyen tasarruflarına ve rekor seviyelere ulaşan kredi kartı borcuna parmak bastı. Burry, Twitter hesabı üzerinden şu yorumlarda bulundu;

“ABD’de bireysel tasarruflar 2013 seviyesine, tasarruf oranı ise 2008 seviyesine geriledi. Trilyonlarca dolar nakde rağmen döndürülmekte olan kredi kartı borçları rekor kıran bir hızla Covid öncesi zirvesine ulaştı. Yaklaşan şey bir tüketici durgunluğu ve kazanç sorunu problemi.”

Michael Burry, yorumlarını iki grafikle de destekledi. Bunlardan ilki keskin bir şekilde gerileyen ABD kişisel tasarrufları verisi. Diğeri ise pandemi öncesi zirvesine geri dönen ABD ödenmemiş tüketici kredileri datası. 

Başka bir deyişle, insanlar daha borçlu hale geliyor ve zor günler için ayırdıkları tasarruflar da azalıyorsa, harcamalarını kısmaları gerekecek. Bu durum ekonomik büyümeyi yavaşlatacak ve şirket karlarını düşürecek. 

Scion Asset Management patronu Michael Burry, daha önce de bu konuya yönelik endişelerini Nisan ayında dile getirmişti. Burry o dönem, pandemi sırasında büyük miktarlarda ucuz parayla desteklenen tüketicinin, enflasyon ve düşen varlık fiyatları karşısında sendeleyerek ekonomik büyümeyi olumsuz etkileme ihtimaline yönelik endişelerini belirtmişti. 

Burry’ye göre, ABD’deki hane halkı son bir buçuk yılda servetini artırmak için teşviklerden, dolaylı ve dolaysız çok sayıda ekonomik destekten yararlandı. Şu anda teşvikler artık yok ve maaş artışları bu teşviklerin yerine geçemeyecek. 

Michael Burry dışında daha önce Tesla CEO’su Elon Musk, Goldman Sachs’ın kıdemli başkanı ve eski CEO’su Lloyd Blankfein dahil olmak üzere birçok isim son zamanlarda bir durgunluğun yaklaşmakta olduğu konusunda uyarılarda bulunuyor. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Binance

Binance, Terra 2.0’ı (LUNA) Innovation Zone’da Listeleyecek

Güney Kore, Terra’nın (LUNA) Peşini Bırakmıyor!