in ,

Mevcut Blockchain Ağlarının TVL Oranları

kripto blockchain

Bu yazımızda, mevcut blockchain ağlarının toplam kilitli değer (TVL) oranlarını kaleme alacağız.

Kilitli toplam değer (TVL), bir DeFi protokolünde stake edilen veya kilitlenen varlıkların toplamını ifade eden bir ölçümdür.

TVL DeFi’de Neden Önemlidir?

DeFi platformlarının çalışabilmesi için kredi teminatı olarak sermaye yatırılması veya ticaret havuzlarında likidite olması gerekir. TVL önemlidir çünkü sermayenin DeFi uygulamalarının kârları üzerindeki etkisini ve yatırımcılar için kullanılabilirliğini gösterir.

Bir DeFi platformunun TVL’si yükseldiğinde, bunu likidite, popülerlik ve kullanılabilirlik artışı izler. Bu faktörler projenin başarısına katkıda bulunur. Daha yüksek bir TVL, DeFi protokollerinde daha fazla sermayenin kilitlendiği ve katılımcıların daha önemli avantajlardan ve gelirlerden yararlandığı anlamına gelir. Daha düşük bir TVL ise daha düşük para kullanılabilirliği anlamına gelir ve bu daha düşük getiri ile sonuçlanır. DeFi protokollerinin pazar payı, DeFi Pulse ve DefiLlama gibi analiz platformları aracılığıyla kolaylıkla belirlenebilir.

Popüler Blockchain Ağlarının TVL Oranları

DefiLlama verilerine göre popüler blockchain ağlarının TVL oranlarını şöyle sıralayabiliriz:

  • Ethereum (ETH):  20,82 milyar dolar TVL
  • Tron (TRX): 5,54 milyar dolar TVL
  • Binance Smart Chain (BSC): 2,81 milyar dolar TVL
  • Arbitrum (ARB): 1,57 milyar dolar TVL
  • Polygon (MATIC): 764,99 milyon dolar TVL
  • Optimism (OP): 638,02 milyon dolar TVL
  • Avalanche (AVAX): 496,14 milyon dolar TVL
  • Mixin (XIN): 373,93 milyon dolar TVL
  • Base: 372,72 milyon dolar TVL
  • Solana (SOL): 297,35 milyon dolar TVL

Toplam TVL Miktarı

Son dönemlerde kripto para piyasasında yaşanan durgunluk, DeFi ekosisteminin TVL miktarında da önemi bir düşüş yaşanmasına sebep oldu.

2021 yılının sonlarında 180 milyar dolar seviyelerine yaklaşan DeFi ekosisteminin toplam TVL miktarı, son dönemde yaşanan düşüşlerin ardından 37,14 milyar dolar seviyesine geriledi.

DeFi piyasasının tüm TVL oranlarında yaşanan bu düşüşün ardında piyasadaki genel düşüşün yanı sıra, protokolleri hedef alan saldırı ve istismarların yaygınlığı da gösterilebilir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Massa Labs Hakkında Her Şey

Yapay Zeka Dünyasında Bu Hafta Neler Yaşandı?