içinde

Metrikler DEX Hacimlerinde Ne Gösteriyor?

DEX

Metrikler Merkeziyetsiz Borsa (DEX) hacimlerini gösteriyor. Metriklerin gösterdiği istatistiklere göre merkeziyetsiz borsaların hacmi bu yıl düşmeye devam ediyor.

Mevcut istatistiklere göre, Merkeziyetsiz Borsa (DEX) hacimleri Aralık 2021’den beri düşüyor. Bununla birlikte, geçen ay Merkeziyetsiz Borsa ticaret hacimleri, Şubat ayında kaydedilen hacimlerden %2,37 daha fazla arttı. Kısa süreli artışa ve Nisan ayında yalnızca sekiz gün kalmasına rağmen, ölçümler bu ayın DEX hacimlerinin Mart ayına göre çok daha düşük olacağını gösteriyor.

DEX Hacimleri Her Ay Düşüyor

12 ayda Merkeziyetsiz Borsa platformları, kripto endüstrisinde öne çıkan demirbaşlar haline geldikleri için 1 trilyon doların üzerinde ticaret hacmi kaydetti. Bugün, coingecko.com, coinmarketcap.com, dune.com ve Theblockcrypto.com’dan alınan veriler, Uniswap’ın üçüncü sürümünün (V3) son 24 saatte 1,29 milyar dolar ile 24 saatlik ticaret hacmine göre en büyük Merkeziyetsiz Borsa olduğunu gösteriyor. Uniswap V3’ün ardından Pancakeswap v2, Dydx ve Curve Finance gibi Merkeziyetsiz Borsa platformları, yazı yazılırken 24 saatlik en yüksek hacim pozisyonlarını elinde tutuyor.

DEX
Coingecko.com istatistiklerine göre 22 Nisan 2022’de son 24 saat içinde ilk iki merkeziyetsiz borsa (DEX) platformu.

Dune Analytics’te “DEX Metrics” adlı gösterge panosu, bir düzineden fazla merkeziyetsiz borsa protokolünden son 7 gündeki Merkeziyetsiz Borsa ticaret hacmini gösterir. Dune Analytics’e göre merkeziyetsiz borsaların 7 günlük hacmi yaklaşık 14 milyar dolar. Takip eden yedi günlük ölçümler, Dune Analytics’in kontrol panelinde kaydedilen DEX hacimlerinin %23 düştüğünü gösteriyor.

DEX
Dune Analytics

Theblockcrypto.com’un kripto panosundaki veriler, beş yüksek hacimli merkeziyetsiz borsa platformundan ve 16 daha küçük merkeziyetsiz borsa protokolünden kaynaklanan 30 günlük istatistikleri gösterir.

İstatistikler, o ay 186.03 milyar dolar kaydedildikten sonra Aralık 2021’den bu yana düşüş gösteriyor. Ocak ayında takip eden ay, Merkeziyetsiz Borsa platformları ticaret hacminde 157,68 milyar dolar gördü ve ardından Şubat ayında 114,37 milyar dolara geriledi. Bu, Aralık ve Şubat 2022 arasında DEX ticaret hacminin %38,52 oranında düştüğü anlamına geliyor.

DEX
Theblockcrypto.com

Yukarıda bahsedildiği gibi, Mart ayında DEX işlem hacminde kısa bir artış oldu ve bu zaman diliminde 117,09 milyar dolar kaydedildi. Bununla birlikte, Nisan ayı istatistikleri, DEX işlem hacimlerinin cansız ve muhtemelen Şubat ayına göre daha düşük olacağına benziyor. 21 Nisan 2022 Perşembe itibariyle, mevcut veriler şimdiye kadar 75.11 milyar dolarlık işlem kaydedildiğini gösteriyor.

Theblockcrypto.com’un kontrol paneli 30 günlük istatistikleri kapsarken, coinmarketcap.com DEX hacim grafiklerinden alınan 7 günlük ölçümler de sönük bir haftayı gösteriyor. Dune Analytics’in “DEX Metrics” panosu, mevcut 30 günlük Merkeziyetsiz Borsa ticaret hacminin yaklaşık 70 milyar dolar olduğunu gösteriyor. Mart ayındaki artışı yakalamak için çok fazla ticaret hacmi gerekecek ve şu an itibariyle bu olacak gibi görünmüyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Merve Sait tarafından yazıldı.

KoinSaati İçerik Editörü

Tesla, Bitcoin’i Hodl Etmeye Devam Ediyor! Tesla Ne Kadar Bitcoin’e Sahip?

GBTC Primindeki Değişim SEC’in Kararını Etkileyebilecek Mi?