içinde , ,

Metaverse’deki NFT Virtual Land (Sanal Arazi) Nedir?

metaverse

NFT sanal arazi, metaverse’de sahip olunan bir dijital arazidir. Popüler NFT arazi projeleri arasında Decentraland, The Sandbox ve Axie Infinity yer alıyor. Her bir NFT, benzersizdir ve dijital mülkiyeti kolayca kanıtlanabilir. Bu sayede de arazi sahipliğini temsil etmeye uygundur. NFT arazileri birçok farklı durumda kullanılabilir. 

Metaverse’de bir sanal araziye sahip olan kişi, arsasını çevrimiçi deneyimlere ev sahipliği yapmak, içerik görüntülemek veya bir oyunda kazanç sağlamak için kullanabilir. Adidas gibi büyük markalar ve Snoop Dogg gibi dünyaca ünlü yıldızlar da NFT sanal arazilerine yatırım yapmaya ve bu arazileri kullanmaya başlıyor.

Bir metaverse arsasının değeri; faydasından, projesinden ve piyasa spekülasyonundan etkilenir. Bir NFT arazisi, Binance NFT Marketplace veya OpenSea gibi bir NFT borsası aracılığıyla veya ikincil piyasadaki bir projeden satın alınabilir. Satın almadan önce, arazinin ve ilgili projenin risklerini ve kullanım durumları dikkatlice incelenmelidir. Bazı durumlarda, bir NFT arazisi satın almak yerine kiralamak daha iyi olabilir.

Metaverse’nin gelişimi, yeni blockchain kullanım durumlarını da beraberinde getirdi. 2020, metaverse ve NFT’ler için çok büyük bir yıl olduğu için konunun hala oldukça rağbet görmesi şaşırtıcı değil. Şunu da eklemek gerekir ki bazı NFT arazi satışları, fiziksel dünyadaki mülklerden daha yüksek fiyatlara ulaştı. Bu durum ise bazı kişiler için metaverse kavramının anlaşılmasını zorlaştırdı. Aslında, NFT arazisi ile tipik bir gayrimenkul arasında aslında pek çok benzerlik bulunuyor. Ancak; dijital bir varlık olarak bir NFT arazisi blockchain’de keşfedilecek bazı benzersiz özelliklere sahip.

sanal arazi

Metaverse Nedir?

Metaverse, iş, sosyalleşme ve eğlence de dahil olmak üzere dijital ve gerçek hayatımızın birçok yönünü birleştirecek çevrimiçi, sanal bir dünyadır. 2021 yılı, Meta (eski adıyla Facebook), Microsoft ve Epic Games de dahil olmak üzere birçok teknoloji şirketinin kendi alanı geliştirmeye ve keşfetmeye başladığı bir yıl oldu.

Blockchain teknolojisi; dijital mülkiyet, dijital kimlik ve merkeziyetsiz ekonomi gibi kavramlara odaklandığı için metaverse’de çok önemli bir role sahiptir.

NFT Virtual Land (Sanal Arazi) nedir?

Metaverse projeleri, kullanıcıların genellikle 3D avatarlarla keşfedebilecekleri dijital dünyalardır. Örneğin SecondLive; konserler, konferanslar ve sergiler için farklı alanlar oluşturur. SecondLive gibi projeler, kullanıcıların kalıcı bir sanal gerçeklik alanı satın almasına izin vermez; ancak diğer metaverse dünyaları buna izin verebilir. Geliştiriciler, pazarda satmak için küçük parsellere bölünmüş büyük sanal arazi haritaları oluşturur.

metaverse

Kullanıcılar, bir sanal alanın benzersiz mülkiyetini temsil etmek için belirli bir arazi parçasına bağlı NFT’ler satın alırlar. Bu arsaları, doğrudan projeden veya ikincil piyasadan arazi satışı yoluyla satın alabilirler. NFT arazisi ile neler yapabileceği ise projeye bağlıdır.

Metaverse Arazilerinin Kullanım Durumları

Sanal arazi sahipleri, alanlarını çeşitli durumlar için kullanabilir.

Reklam : Sahip olduğunuz sanal arazi, metaverse’deki popüler bir bölge veya semtte ise ve çok sayıda ziyaretçi çekiyorsa, reklam alanı için ücret alabilirsiniz.

Sosyalleşme: Sanal arazinizde; konserler, konferanslar ve topluluk buluşmaları da dahil olmak üzere birçok farklı etkinliğe ev sahipliği yapabilirsiniz.

Gaming: NFT sanal araziniz, bir NFT video oyununda kullanılabilir. Örneğin, Axie Infinity’deki arazi, ekstra kaynaklar, tokenler ve işçilik malzemeleri sağlayabilir.

İş: 3D avatar ile keşfedilebilen arazi, sanal ofis alanı olarak veya dijital hizmetler sağlamak için kullanılabilir. Örneğin; PwC Hong Kong, Web 3.0 danışmanlık hizmetlerinde The Sandbox arazisini kullanacak.

Küresel Şirketler ve Metaverse

Dünyaca ünlü yıldızlar ve dünyaca ünlü markalar, metaverse’de arazi satın almaya başladı. Örneğin, Snoop Dogg, kendi metaversesini yaratıyor. Ayrıca; Adidas, kendi “AdiVerse” metaversesi için bir metaverse platformunda yer satın aldı. Dünyaca ünlü markalar ve şirketler, metaverse ve NFT hype’ine katılmanın yanı sıra; metaverse hizmetlerine, oyunlara ve ürünlere erişerek kullanıcılarına metaverse ile etkileşim kurma şansı sunuyor.

NFT sanal arazileri, perakende yatırımcılardan kurumsal yatırımcılara doğru ilerliyor. Örneğin, Metaverse Group, büyük miktarlarda dijital gayrimenkul satın almasıyla gündeme geldi. Danışmanlık firması PwC ise Aralık 2021’de web 3.0 danışmanlık hizmetlerinin bir parçası olarak Decentraland’da arazi satın almasıyla gündeme gelmişti.

NFT Sanal Arazilerinin Fiyatını Ne Etkiler?

Bir sanal arazinin fiyatı, diğer NFT’lerde veya kriptopara birimlerinde olduğu gibi belirlenir. Bu konuda incelenmesi gereken üç ana faktör vardır:

Fayda: Sanal arazi genellikle çeşitli kullanım durumlarını içerdiği için diğer birçok NFT’den farklıdır. Bu kullanım durumları, sanal arazilerin bulundukları platforma bağlı olarak farklılık gösterir. Örneğin, Decentraland gibi dijital dünyalar, kullanıcıların kendi arazilerini özelleştirmelerine ve oluşturmalarına olanak tanır. Araziniz popüler bir bölgedeyse veya çok sayıda ziyaretçi alıyorsa, reklam ücreti alabilirsiniz. Ayrıca; arazinizin bir blockchain video oyununda yer alması size fayda sağlayabilir.

Platform: Decentraland, The Sandbox veya yakında çıkacak olan My Neighbor Alice gibi popüler platformlar, NFT arazileri için daha yüksek fiyatlara sahiptir. Bunun nedeni, bu platformların piyasadaki arzı ve talebidir. Bu platformların kullanıcı kitlesi, küçük projelere göre çok daha fazladır.

Spekülasyon: NFT arazilerinin satışları geçmişte büyük spekülasyonlara yol açmıştır. Örneğin; NFT emlak şirketi Metaverse Group, Kasım 2021’de Decentraland’da 116 arsalık bir parsel satın almak için yaklaşık 2.43 milyon dolar harcadı. Her arsa, 16 metrekareydi ve Fashion Street bölgesinde toplamda 1,856 metrekare alan sunuyordu.

sanal arazi

Metaverse Arazileri Nereden Satın Alınır?

Metaverse NFT arazisini satın almanın iki ana yöntemi vardır. Bir sanal araziyi; bir arazi satışına katılarak doğrudan projeden satın alabilir veya bir pazar yeri aracılığıyla diğer kullanıcılardan satın alabilirsiniz.

NFT arazi satışı, ikincil piyasadan daha düşük bir fiyata arazi satın almanın iyi bir yoludur. NFT arazisine sahip büyük metaverse projeleri, zaman içerisinde oldukça yüksek fiyatlara ulaştı. Bu da ikincil piyasalardan arazi satın almayı daha cazip hale getirdi. Bazı projeler, tüm arsalarını tek seferde satarken bazıları da turlar halinde satıyor.

NFT borsası, ikincil piyasada arazi satın almanın en güvenilir yoludur. Bu şekilde hem alıcı hem de satıcı, işlemlerin her iki taraf için sorunsuz şekilde gerçekleşmesini sağlayan bir akıllı özleşme ile korunur. Binance NFT Marketplace ve OpeaSea, kullanılacak en popüler seçeneklerden ikisidir. Binance NFT Marketplace, Ethereum ve Binance Smart Chain’i desteklerken; OpeanSea, Ethereum, Polygon ve Klaytn’i destekler.

İlk Metaverse Arazinizi Satın Almadan Önce İşinize Yarayabilecek Bazı İpuçları

Metaverse’de NFT arazisi satın almak, herhangi bir yatırım veya finansal işlem gibi ciddi bir süreç içerisinde ele alınmalıdır.

NFT arazisini alacağınız kaynağı iyi araştırmanız gerekir. Araziyi bir projenin satışı yoluyla satın aldıysanız, belirtilen resmi bağlantının doğruluğundan emin olmalısınız. Başka bir kullanıcıdan arazi satın alırsanız asla doğrudan cüzdana transfer yapmamalısınız. Satışı her zaman güvenilir, saygın bir pazar yeri veya kriptopara borsası aracılığıyla yapmalısınız. Binance NFT Marketplace ve OpenSea, en güvenilir iki platformdur.

NFT arazisini satın almak mı yoksa kiralamak mı istediğinize karar vermeniz gerekir. İhtiyaçlarınıza bağlı olarak araziyi, satın almanız gerekmeyebilir. Örneğin; popüler bir bölgede tek bir etkinliğe ev sahipliği yapmak isteyebilirsiniz. Kullandığınız platform kiralamayı destekliyorsa ödeyeceğiniz fiyat arsa trafiğine, diğer önemli arsalara yakınlığına ve büyüklüğüne bağlıdır.

sanal arazi

Satın almak istediğiniz NFT arazisinin projesini iyice incelemeniz gerekir. Seçtiğiniz proje, NFT’nin faydasını ve maliyetini belirlemekte size yol gösterecektir. Araziyi, bir süre sonra yeniden satmak isterseniz projenin; popülerliği, kullanıcı sayısı ve ekibi gibi temellerine bakmanız gerekir. Reklam alanı satacaksanız veya başka bir kullanım durumunda yer alacaksanız, ihtiyaçlarınıza en uygun metaverse platformlarını araştırmalısınız. Tüm NFT projeleri başarılı değildir. Bu nedenle; NFT arazilerini satın almadan önce finansal riski göz önünde bulundurmalısınız.

Sonuç

Birçok kişi için sanal arazi satışı fikri çok uzak görünebilir. Bununla birlikte, NFT arazisinin nasıl geliştiğini anlamak için NFT’lerin, dijital koleksiyonların ve metaverse’nin yükselişine bakmak gerekir.

Aslında sanal arazi fikri, bir web sitesine veya başka bir sanal alana sahip olmaktan çok farklı değil. Örneğin; popüler alan adları yüz binlerce dolara satıldı. Ancak; NFT arazilerinin mülkiyeti garanti etme şekli, daha farklıdır. Tüm dünya, kendini bir metaverse geleceğine hazırlarken, yakın zamanda satılık metaverse NFT arazilerinin sayısı da artacaktır.

Kaynak: Binance Academy

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

kriptopara

Ethereum (ETH), Avalanche (AVAX) ve Solana (SOL) Teknik Analizleri | 12 Ocak 2022

Socios, Serie A ile Ortaklığını Duyurdu