in ,

Metaverse ve Virtual Reality (VR) Aynı Anlama mı Geliyor?

Ekim 2021’de Mark Zuckerberg, Facebook’un Meta olarak yeniden markalaşacağını duyurmuştu. Metaverse ve VR kavramları sık sık birbirileri ile karıştırılıyor.  Metaverse, ilk etapta kulağa sanal gerçeklik gibi geliyor ve sanal gerçekliği içeriyor ama tamamen sanal gerçeklikle aynı fikri ifade etmiyor.

Metaverse Nedir?

Kelime anlamı olarak “ötesinde” anlamına gelen “meta” ve “evren” ön ekinin birleşimidir. Arazilerin, binaların ve hatta isimlerin alınıp satılabildiği, genellikle kriptopara birimi kullanılarak paylaşılan sanal dünyaları ifade eder.

Metaverse kavramı, yeni bir oluşum değildir. Bununla birlikte, birçok insanın son günlerde yeni öğrenmeye başladığı bir kavramdır.

Bu terim, ilk olarak 1992’de Neal Stephenson tarafından yayınlanan Snow Crash romanında kullanılmıştır. Romanda metaverse; sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve interneti birleştiren sanal olarak paylaşılan paylaşılan alandır.

Facebook ve diğer teknoloji şirketleri tarafından duyurulan başka bir metaverse fikri ise bu açıklamaya oldukça benziyor. Kesin tanım, bu terimin nasıl kullanıldığına bağlı olarak değişse de temelde sanal dünyalara daha fazla vurgu yapan internetin yeni bir versiyonunu ifade eder.

Metaverse sayesinde Web sitelerini bir tarayıcı kullanarak ziyaret etmek yerine, hem sanal hem de artırılmış gerçeklik kullanma seçeneği ile sanal bir dünyada gezinerek bilgilere erişeceksiniz.

Metaverse ve Sanal Gerçeklik (VR) Arasındaki Fark Nedir?

Metaverse hakkındaki mevcut bilgiler ele alındığında sanal gerçeklikle aralarındaki benzerlikleri göz ardı etmek oldukça zordur. Bununla birlikte, birkaç önemli farklılık vardır.

Bu yazımızda Sanal gerçeklik ve metaverse arasındaki temel farkları inceliyoruz.

Sanal Gerçeklik (VR), Metaverse’ye göre Daha İyi Tanımlanmıştır

Sanal gerçeklik ve metaverse arasındaki en dikkat çekici fark, VR artık iyi anlaşılırken; metaverse’nin tam olarak anlaşılmamasıdır. Mark Zuckerberg’e göre, metaverse “sadece içeriği görüntülemek yerine içinde bulunduğunuz, somutlaştırılmış bir internet”tir. Bir Microsoft açıklaması, bunu “insanların, yerlerin ve nesnelerin dijital ikizlerinin yaşadığı kalıcı bir dijital dünya” olarak tanımlamıştı.

Bu açıklamalar, sanal gerçeklik anlayışımızla karşılaştırıldığında oldukça belirsiz kalıyor. Bu kavram için teknoloji şirketlerinin bile tam bir tanımı olmayabilir. Facebook’a göre; yeniden markalaşma kararı, metaverse oluşturmak için gerekli bir adımdı. Facebook, üzerinde çalıştığı metaverse kavramını daha iyi temsil eden bir isim istedi. Ancak; tabi ki bunu yapmanın tek makul nedeni kesinlikle bu değil.

Metaverse’nin, mevcut internetteki teknolojik gelişmeleri tanımlamak için kullanılan popüler bir sözcükten başka bir şey olmadığı da iddia edilebilir.

Facebook Her İki Teknolojinin de Sahibi Değil

Metaverse ile ilgili bir başka olası soru da bu kavramı gerçekten kimin tanımlayacağıdır.

Facebook, Oculus Rift’in sahibi olarak sanal gerçekliğin geliştirilmesinde önemli bir rol oynuyor. Ancak; Facebook, aynı zamanda devasa bir endüstride sadece tek bir oyuncudur.

Aynı şey metaverse için de geçerlidir. Facebook, adını Meta olarak değiştirmiş olabilir, ancak bu konuda adım atan tek şirket değildir. Örneğin; Microsoft, bir süre önce, metaverse’ye ve çeşitli tanımlarına benzerlikleri olan bir karma gerçeklik platformunun sürümü olan Microsoft Mesh’i duyurdu. Ayrıca; Facebook, yaptığı çeşitli açıklamalara göre; kendisini metaverse’nin bir parçası olarak gördüğünü ima ediyor.

Bu, VR gibi metaverse’nin de tek bir şirketten daha büyük olacağı anlamına gelir.

Metaverse, Paylaşılan Bir Sanal Dünya İçerir

Metaverse, kullanıcıların internet üzerinden erişebilecekleri paylaşılan bir sanal alandır. Yine, bu, VR kulaklıkların kullanıcılarının yapmasına açıkça izin verdiği bir şeydir.

Metaverse’deki sanal alan da sanal gerçeklik programlarındakilere benzer.

Kullanıcıların, VR kulaklıklar ile sanal konumlarda birbirleriyle etkileşime girecek kişisel avatarlarla tanımlanması bekleniyor. Ayrıca; kullanıcılar, VR gözlüklerle NFT’ler gibi sanal ögeler ve ortamlar satın alabilecek veya oluşturabilecekler.

Metaverse ve VR arasındaki birincil fark, VR’da mevcut sanal dünyalar boyut olarak sınırlıyken, metaverse tüm internete erişim sağlayabilir.

Metaverse Sanal Gerçeklikte Erişilebilir Olacak

Metaverse, herhangi bir VR kulaklık kullanımını gerektirmez. Ancak; kulaklık kullanıcıları, metaverse’ye erişimin kulaklıklar sayesinde kullanılabilir olacağına inanıyor.

metaverse

Bu, internette gezinmek ile sanal gerçekliği kullanmak arasındaki çizginin muhtemelen bulanıklaşacağı anlamına geliyor. VR kulaklıklar, genellikle akıllı telefonlar kullanılarak gerçekleştirilen görevler için kullanılmaya başlayabilir.

Metaverse, Facebook’un beklediği kadar popüler hale gelirse VR’nin çok daha az kullanışlı bir ürün haline gelmesi muhtemeldir.

Metaverse, VR Tech ile Sınırlandırılmayacaktır

Son noktadan itibaren, metaverse sanal gerçeklikle sınırlı olmayacak. Bunun yerine, hem artırılmış gerçeklik cihazları hem de internete bağlanmak için kullandığınız herhangi bir cihaz tarafından erişilebilir olacak.

Bu, yalnızca sanal gerçeklikle mümkün olmayan çeşitli özelliklerin kapısını açıyor. Örneğin, artırılmış gerçeklik, metaverse’nin bazı yönlerinin gerçek dünyaya yansıtılmasına izin verecektir.

Sanal alanlar da kulaklık gerektirmeden her yerden erişilebilecek şekilde tasarlanacak.

Metaverse Potansiyel Olarak Sanal Gerçeklikten Çok Daha Büyüktür

Sanal gerçeklik; eğitim, terapi ve spor için kullanılıyor. Ama yine de tartışmasız en iyi eğlence türü olarak biliniyor.

Metaverse, en azından ölçek açısından, kulağa daha çok internetin yeni ve geliştirilmiş bir versiyonu gibi geliyor. İnsanların çalışma, sosyal medyaya erişim ve hatta internette gezinme şeklini değiştirmesi bekleniyor, yani birçok insan sanal gerçekliği tamamen görmezden gelse de metaverse’de aynı şeyin olması pek mümkün değil.

Metaverse İnternetin Yerini Alabilir mi?

Sanal gerçeklik, bazılarının beklediği gibi dünya üzerinde aşırı bir etki yaratmadı. İnsanların kulaklık takarak geçirmek istedikleri zamanın ise belli bir sınırı vardır.

Metaverse, VR kulaklıkta olduğu gibi bir erişim sorununa sahip olmayacaktır. Bazı insanlar, bunun sonucunda çok daha büyük bir etkiye sahip olmasını bekliyor.

Aynı zamanda, metaverse’nin interneti tamamen değiştirmesi de pek olası değildir. VR kulaklıklar, bilgisayar ekranlarına ilginç bir alternatif sunar. Metaverse internete ilginç bir alternatif sağlayacaktır. Ancak hiçbiri internetin yerine geçecek şekilde tasarlanmamıştır.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Bitcoin BTC

Hashrate Nedir ve Bitcoin İçin Ne İfade Eder ?

Router Protocol

KuCoin Gem’i Router Protocol Temel Analizi | Şubat 2022