in ,

Metaverse ve Gaming Dünyasında Bu Hafta Neler Yaşandı?

NFT

Bu yazımızda, metaverse ve gaming dünyasında hafta içinde yaşanan gelişmeleri ele alacağız.

Türkiye İş Bankası, GoArt Metaverse Platformu’nda Girişimcilik Şubesi Açtı

Türkiye İş bankası, Girişimcilik Şubesi ve Nays Alanı’nı, GoArt Metaverse Platformu üzerinde hizmete açtığını duyurdu.

Banka, GoArt Metaverse Platformu üzerinden müşterilerinin kullanımına sunduğu bu hizmetleri, yüz yüze iletişim atmosferini hissetirecek şekilde tasarladı. Bu hizmet ile birlikte kullanıcılar, Girişimcilik Şubesi’nin teknoloji odaklı, inovatif ve katma değer yaratan girişimlere özel bankacılık ürün ve hizmet ayrıcalıklarını metaverse ortamında deneyimleyebilecek. Bunun yanı sıra kullanıcılar, şubenin gerçek temsilcilerinin avatarlarıyla haftanın belirli günlerinde canlı görüşme gerçekleştirebilecekler.

İngiltere, Metaverse’e Uygulanacak Çevrimiçi Güvenlik Yasasını Kabul Etti

Birleşik Krallık milletvekilleri, internet güvenliğini kapsayan ve metaverse için de geçerli olacak yeni bir yasa tasarısını kabul etti.

Geçtiğimiz mart ayında sunulan ve bu hafta içinde onaylanan Çevrimiçi Güvenlik Yasa Tasarısı, şirketlerin çocukların sanal dünyalarda zararlı içerikle karşılaşma olasılığını değerlendirmelerini ve bu tür riskleri azaltmak için önlemler almalarını içeriyor. Hükümet tarafından yapılan basın açıklamasına göre, şirketlerin bu riskleri azaltacak yollar bulması da gerekiyor. Bu zorunluluğun, hem çevrimiçi özgürlüğü hem de güvenliği artırması bekleniyor.

Kakao ve Com2Us Metaverse Birimlerini Kapatıyor

Yerel haber ajansı Newsis’in haberine göre, Güney Kore’nin en büyük internet şirketi Kakao ve önde gelen oyun geliştiricisi Com2Us, sanal dünya platformlarının 2023’ün ilk yarısında büyük kayıplar yaşaması nedeniyle metaverse ekiplerini küçültüyor.

Newsis’e göre geçen yıl 536 milyon dolar gelir elde eden mobil oyun geliştiricisi Com2Us, kısa süre önce metaverse bölümündeki personelinde küçültmeye gitti. Şirketin metaverse platformu Com2Verse bu yıl 1 Ağustos’ta resmen faaliyete geçti. Ancak, metaverse platformunun arkasındaki iş kolu, bu yılın ilk yarısında yaklaşık 6,2 milyon dolar zarar bildirdi. Güney Kore merkezli bir başka metaverse şirketi olan Colorverse, bu yılın başlarında ayrıntıları kamuoyuna açıklamadan bir dizi işten çıkarma gerçekleştirdi. Kakao’nun oyun iştiraki Kakao Games ve bağlı kuruluşu Neptune’e ait olan Colorverse, geçen yıl 8,6 milyon dolar zarar etti.

Çin Endüstri Bakanlığı Metaverse İçin Standartlar Üzerinde Çalışacak

Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı (MIIT), bu hafta başında yaptığı açıklamada, Pekin’in yeni teknolojiler için küresel standartları belirleyici olmayı amaçladığı metaverse sektöründe standartlar oluşturmak üzere bir çalışma grubu oluşturacağını söyledi.

Bakanlığın çalışma grubu oluşturmak üzere sunduğu taslak teklifte, metaverse’in Çin’in standartlar oluşturmak için çaba göstermesi gereken dokuz gelişmekte olan teknoloji sektöründen biri olduğu belirtildi.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Yapay Zeka Dünyasında Bu Hafta Neler Yaşandı?

kripto

Nasıl Tip Coin (TIP) Kazanılır?