in ,

Metaverse ve Gaming Dünyasında Bu Hafta Neler Yaşandı?

Bu yazımızda, metaverse ve gaming dünyasında hafta içinde yaşanan gelişmeleri ele alacağız.

Samsung, Sanal Gözlük Geliştireceğini Açıkladı

Apple’ın WWDC geliştiriciler konferansında duyurduğu Apple Vision Pro ile rekabet etmek isteyen Samsung harekete geçti.

Güney Koreli teknoloji şirketi, 26 Temmuz’da gerçekleştireceği Galaxy Unpacked etkinliğinde Samsung XR adında bir karma gerçeklik gözlüğü tanıtacak. Daha önce de sanal gerçeklik gözlükleri üreten Samsung, bu ürünlere talep pek yüksek olmadığı için üretime fazla önem vermemişti. Ancak Apple’ın Vision Pro adımı, Samsung’u da bu alanda harekete geçirdi.

Roblox, Meta VR Gözlüklerine Geliyor

Meta, Roblox’un Meta Quest VR gözlüklerinde kullanıma sunulacağını açıkladı.

Oyuncular, Quest 2 ve Quest Pro’da Roblox’un Quest sürümüne erişebilecekleri gibi yaklaşan Quest 3 üzerinde de kullanabilecekler. Meta paylaştığı bir blog gönderisinde: “Roblox, VR cihazlarını desteklemek için varsayılan oyuncu komut dosyalarını kullanan bazı deneyimleri otomatik olarak yayınlıyor” dedi. Oyunseverlerin en çok tercih ettiği oyunlar arasında yer alan Roblox, şu anda 15 milyondan fazla kullanıcıya sahip.

Birleşik Krallık: “Yasa Tasarısının Metaverse’ü Kapsaması Gerekiyor”

Birleşik Krallık parlamentosunun 12 Temmuz’da gerçekleşen oturumunda üst meclis üyeleri, Çevrimiçi Güvenlik Yasası’nın kullanıcıların metaverse gibi sanal ortamda karşılaşabilecekleri belirli zararlı içerikleri kapsayıp kapsamayacağını tartıştı.

metaverse

Konu ile ilgili yorum yapan Baron Clement-Jones: “Metaverse, yasa tasarısının kapsamı dışında yer almamalıdır. Bunu tasarıya dahil etmezsek, çocuklarımızı ve yetişkinleri yüz üstü bırakmış oluruz” ifadelerini kullandı. Birleşik Krallık Çevrimiçi Güvenlik Yasa Tasarısı’nın 17 Temmuz’da Lordlar Kamarası’nda yeniden tartışmaya açılması planlanıyor.

Google, Blockchain Tabanlı Oyunlara İzin Verecek

Google Play, politikasında güncellemeye giderek blockchain ve NFT tabanlı oyunlara izin vermeyi planlıyor.

Google Play blog sayfasında yayınlanan politika güncellemesi, kullanıcıları potansiyel risklerden korurken yenilikçiliği ve hayal gücünü teşvik etmeyi amaçlıyor. Google Play, paylaşılan blog gönderisinde, geliştiricilerin geleneksel oyunları kullanıcılara ait içeriklerle yeniden tasarlamak veya benzersiz ödüllerle kullanıcı bağlılığını artırmak gibi yenilikçi fikirleri NFT’lerle hayata geçirmelerine yardımcı olmak istediğini söyledi.

Binance Labs, Xterio’ya Yatırım Yaptı

Binance’in yatırım kolu olan Binance Labs, web3 oyun girişimi Xterio’ya 15 milyon dolar yatırım yaptığını duyurdu. Xterio, topladığı bu fonlar ile oyun tekliflerini genişletmeyi ve yapay zekayı platformuna entegre etmeyi planlıyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Halving, Bitcoin (BTC) Fiyatını Nasıl Etkiler?

XRP Boğaları 0,80 Dolara Dönmeyi Hedefliyor