in ,

Metaverse Trendi: Mobil İnternetten Sonraki En Büyük Yenilik

Metaverse bizler için ne ifade ediyor ve hayatlarımızı nasıl değiştirecek?

metaverse

CEO Mark Zuckerberg, Facebook’un adını Meta olarak değiştirmeden çok önce, dünyanın en büyük ve en yenilikçi teknoloji şirketlerinden bazıları, metaverse olayının bir sonraki büyük şey olduğunu gördüler.

iPhone, 2007 yılında Apple tarafından icat edildiğinde, dünyanın büyük kısmı internete taşıyan bir hareket başladı. Veya daha spesifik olarak, interneti dünyanın büyük kısmına getirdi. Bu ilk akıllı telefon değildi, aslında internet özellikli ilk cep telefonu Nokia tarafından 1996’da üretildi.

Ancak icat edildikten sonra dünya çapında dinamik bir değişim meydana geldi. Yeni başlayanlar için, pazardaki benzer ürünlere göre o kadar büyük bir ilerlemeydi ki, üç büyük eski cep telefonu üreticisinin pazar paylarının yok edildiğini gördü. Apple’ın mobil internete ilk girişi, o kadar büyük bir ilk hamle avantajı yarattı ki, on yıldan daha kısa bir süre içinde üç holding de cep telefonu bölümlerini ya kapattı ya da sattı; Blackberry, Nokia ve Motorola.

Şimdi sadece 14 yıl sonra, cep telefonu, internete giriş yapmanın birincil yolu olarak bilgisayarın yerini aldı. Perficient tarafından bildirildiği üzere, Amerika Birleşik Devletleri’nde web site ziyaretleri 2019’da %57’ye kıyasla 2020’de %61 oranında bir mobil cihaz kullanılarak yapıldı. Dünya genelinde ise web site ziyaretleri 2019’da oran %63,3’e kıyasla 2020’de 68,1 oranında cep telefonlarından yapıldı, bu trend küresel olarak daha da güçlü. Gelişmekte olan dünyanın tüm alanlarında masaüstü bilgisayarlar daha nadir bulunurken bir cep telefonuna sahip olmak çok yaygındır.

Tüm işaretler, metaverse’in aslında bir sonraki küresel dönüşüme öncülük edeceği gerçeğine işaret ediyor.

Metaverse

Hepsinden önce, metaverse kavramı neyi ifade ediyor? Oxford Sözlüğüne göre metaverse, kullanıcıların bilgisayar ortamında oluşturulmuş bir çevreyle ve diğer kullanıcılarla temaslarda bulunduğu bir sanal gerçeklik alanıdır. “Metaverse” kelimesi “öte” anlamındaki “meta” ve “evren” anlamındaki “universe” kelimelerinin birleşiminden meydana geliyor.

Hollywood’un bir metaverse tasviri olarak Matrix, insanlığın köleleştirildiği çok karanlık bir dünyayı içeriyor. Ready Player One’daki “The Oasis” adlı tüyler ürpertici ve potansiyel olarak gerçekçi bir metaverse’de, metaverse nedeniyle yenilenmiş bir umut görülüyor.

Bu tür teknolojiler 1990’ların başından beri ve bir şekilde 2003’te piyasaya sürülen Second Life gibi video oyunlarında mevcut olsa da, metaverse fikri blokzinciri teknolojisinin ortaya çıkmasıyla tamamen yeni bir anlam kazandı.

Facebook, Twitter, Google, Apple ve Microsoft gibi büyük sosyal medya şirketlerinin ve teknoloji devlerinin yükselişi, kriptoparanın hızlıca benimsenmesi ve merkeziyetsiz Web 3.0 ağlarının ortaya çıkmasıyla birlikte ortam, birbirleriyle bağlantı kurmaları muhtemel birçok metaverse’in yaratılması için uygundur.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in devasa yatırımları duyurduğu videosuyla şirketin adını Meta olarak değiştirdiğini gördük. Microsoft, Google ve Sony, sektöre bazı ciddi yatırımlar yaptı.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burak Dorman tarafından yazıldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi'nde bir lisans programında öğrenci. Merkeziyetsiz finans ürünlerine sigortacılık hizmeti sunan şirketleri tek noktada buluşturan bir oluşumda işçi. 2020 yılından beri blokzinciri ve kriptoparalar ile ilgilenmekte.

Troland

Troland Oyunu Nedir ve Nasıl Oynanır?

Blockchain, NFT’ler ve Oyna-Kazan ile Nasıl Para Kazanılır?