in , ,

Metaverse Projeleri: Holoride Nedir?

Holoride

Araç içi XR yolcu eğlencesi deneyimi yaratan Audi yan ürünü Holoride, 2022 pazar lansmanına hazırlanmanın bir sonraki aşaması olarak blockchain teknolojisini ve NFT’leri kullanıyor.

Nisan ayında 12 milyon dolarlık A Serisi’ni kapatan şirket, otomobil üreticileri ve içerik yaratıcılarından oluşan ekosistemine şeffaflık getirmek için Elrond blockchain’ine entegre olacağını duyurdu. Holoride, geliştiricileri, token satın alımlarından kazanılan daha fazla para vaadi için holoride platformunda daha fazla içerik oluşturmaya teşvik etmek ve araç içi deneyimlerini kişiselleştirmek isteyen yolcuları çekmek için NFT’leri kullanmayı umuyor.

Blockchain ve NFT’ler… Holoride sadece internet trendi olmaya mı çalışıyor? Belki, ancak Holoride CEO’su ve kurucusu Nils Wollny, blockchain entegrasyonu üzerinde bir yıldan fazla süredir çalışıldığını söylüyor.

Holoride’ın sürükleyici araç içi medya platformunun çalışması için blockchain teknolojisine ihtiyacı yok. Yolcu deneyimleri, aracın gerçek zamanlı hareket ve konum tabanlı verileriyle senkronize edilir, böylece içerik araç hareketine göre ayarlanır (bu, hareket tutması olmaması anlamına gelir). Blockchain’in rol aldığı nokta, içeriği adil ve şeffaf bir şekilde dağıtmaya yardımcı olmak ve geliştiricilere kullanıcı etkileşim süresi ve değer dağılımına göre tazminat ödemek olacak.

Holoride
Holoride

Wollny, TechCrunch’a verdiği demeçte şunları söyledi:

“Tüm ekosistem ortaklarımızı en başından çok adil ve şeffaf bir şekilde bağlamak istediğimizi söyledik ve blockchain teknolojisi tam olarak bunu sağlıyor. Her işlem ve etkileşim blockchainde saklanabilir. Araba üreticileri, arabalarında Holoride deneyimleriyle ne kadar zaman harcadıklarını görebilirler ve içerik oluşturucular için platformumuz için yarattıkları başlıkla ne kadar zaman harcandığı şeffaftır.”

NFT’ler, blockchain’de belirgin bir yeri olan ve başka hiçbir şeyle değiştirilemeyen benzersiz dijital tokenlerdir. Çoğu NFT, Ethereum’un blockchain’in bir parçasıdır, ancak Holoride’ler Elrond blockchain tarafından desteklenecektir.

Wollny, Holoride deneyimlerine dalmışken NFT satın alma veya toplama cazibesinin daha fazla etkileşime yol açacağını umuyor. Ayrıca, fütüristlerin ve diğer teknoloji meraklılarının Metaverse olarak adlandırdıkları dijital ve sanal dünya kavramının giderek fiziksel ve artırılmış gerçeklikle iç içe geçmesinin hızlanmasını da öngörüyor.

Bir sonraki hedefinize götürülürken bir kulaklığa bağlıyken bunun nasıl çalıştığını görselleştirme konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? Holoride için bir NFT, sanal dünyadaki öğeleri gerçek dünyadaki konumlara veya olaylara bağlayarak başlayabilir.

Holoride
Holoride

Wollny bu konu hakkında şunları söyledi:

“İnsanların sanal araçlarında seyahat ettiklerini hayal edin, belki bir uzay gemisi ya da bir denizaltıdır, çünkü fiziksel bedenleri gerçek dünyadan geçen bir arabadadır. İçerik oluşturucunun yolcuların yollarına toplayabilecekleri bir şey koymaya karar verdiği belirli bir yerden geçebilirler.”

Yani Pokémon GO’ya benziyor, ancak telefonunuzu önünüzde tutarak ve artırılmış gerçeklik anime evcil hayvanlarını bir deli gibi takip ederek dışarıda dolaşmak yerine VR kulaklıklı bir şekilde arabada oturuyorsunuz. Ve Pokémon’u yakaladığınızda, benzersizdir ve sizindir ve siz onu takas etmeye karar vermedikçe başka hiç kimse ona sahip olamaz.

Wolly sözlerine şöyle devam etti:

“Belki de kullanıcı oynadığı bir oyunda gerçekten iyidir ve oynarken ödül kazanır. Belki bunları diğer kullanıcılara gösterebilir veya gelecekte gerçek dünya ile sanal dünyayı birbirine yaklaştırarak takas edebilirsiniz.”

Holoride NFT’lerinin geleceği, gerçekten, yolcuların kendilerini araç içi deneyimlerine o kadar kaptırdıklarına bağlıdır ki, dijital tokenler biçiminde bağlanma ve kişiselleştirme ararlar. Belki Wollny sanal gerçeklikte çok fazla zaman harcıyordur ya da belki de genişletilmiş gerçekliğe kaçınılmaz güvenimiz hakkında bilmediğimiz bir şey biliyordur. Ancak TechCrunch’a söylediği gibi, bu yalnızca girişimin ekosisteminin doğuşu, Holoride’ı “Metaverse için nakliye şirketi” yapmak için bir adım.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Onur Özgür tarafından yazıldı.

Endüstriyel tasarım eğitimim dışında 2021'in ilk aylarından beri blockchain ve kriptoparalarla ilgileniyorum ve içerik üretiyorum. Sadece yatırım yapma ve para kazanma amacıyla başladığım bu yolda şimdi bir kariyer hedefliyorum ve bu yönde kendimi geliştirmeye ve başkalarına da elimden geldiğince yardım etmeye özen gösteriyorum.

Launchpad Serisi: DAO Maker Nedir ve SHO’larına Nasıl Katılınır?

Binance Launchpad FC Porto Fan Token Satışı Yapıyor: PORTO Token Nasıl Satın Alınır?